Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W "Glass Onion", filmie, który robi furorę na Netflixie, są akcenty karkonoskie. Zobaczcie, co oczarowało filmowców z Hollywood

Alina Gierak
Alina Gierak
Daniel Craig jako detektyw Benoit Blanc w filmie "Glass Onion". Z tyłu rzeźby z huty Pacinek Glass
Daniel Craig jako detektyw Benoit Blanc w filmie "Glass Onion". Z tyłu rzeźby z huty Pacinek Glass FB Pacinek Glass, dzięki uprzejmości Netflix
Oglądaliście na Netfixie film „Glass Onion” z Danielem Craigiem, Edwardem Nortonem i Kate Hudson? Film ma świetne recenzje i jest w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych. Są w nim akcenty karkonoskie. Możecie je sami obejrzeć i dowiedzieć się, co zachwyciło filmowców z Hollywood. My to już wiemy.

Spis treści

W "Glass Onion" bohaterami nie tylko aktorzy

„Glass Onion” to druga część kryminału „Na noże” z Danielem Craigiem w roli głównej. Akcja dzieje się w luksusowej willi w Grecji, której ozdobą są szklane rzeźby. One też są bohaterami jednej z kluczowych scen filmu ( nie będziemy spojlerować, ale uwierzcie, ta scena zapada w serce). Każdy z widzów, kto ją widział, zapamiętał błyszczące rzeźby, niezwykłe kształty, kunszt i precyzję wykonania. Twórcy tych szklanych cudów dopiero teraz mogli się ujawnić. Pracują w czeskiej hucie, znajdującej się około 100 kilometrów od Jeleniej Góry.

Z niewielkich Kunratic do Hollywood

Szklane rzeźby z „Glass Onion” powstały w czeskiej hucie Pacinek Glass w Kunraticach koło Cvikova. To niewiele ponad półtorej godziny jazdy samochodem od Jeleniej Góry. Hutę można zwiedzać i poznać jej niezwykłe wyroby. Teraz ciągną do niej miłośnicy filmów z Danielem Craigiem w roli detektywa Benoita Blanca.

Jak dojechać do huty Pacinek Glass zobacz tutaj

Jak filmowcy z Ameryki trafili do czeskiej huty?

Historia połączenia czeskich artystów szklarzy z filmowcami z Hollywoodu jest niezwykła. Opisuje ją na FB huty Pacinek Glass Dawid Sobotka, artysta i menadżer. Wszystko zaczęło się w lipcu 2021 roku od telefonu do fabryki szkła w Kunraticach. Dzwonili producenci filmowi z Los Angeles. Zwrócili się do Jirzego Pacinka z prośbą o wykonanie szklanych dekoracji do filmu, który miał być kręcony w Grecji i Chorwacji. Jirzi Pacinek należy do najwybitniejszych artystów szkła na świecie. Jego prace mają niepowtarzalny styl i można je oglądać w czołowych muzeach. Jak potem opowiadali filmowcy, znaleźli Jirziego Pacinka w internecie.

Szybko okazało się, że film, do którego mamy robić rzeźby, jest kontynuacją świetnej komedii kryminalnej „Na noże”. W "Glass Onion" zagrać mieli między innymi Daniel Craig , David Bautista, Kate Hudson i Edward Norton. Byliśmy podekscytowani

- opisuje Dawid Sobotka.

Pacinek Glass w filmie
Artyści z Pacinek Glass z Johnem Dexterm, dyrektorem artystycznym filmu "Glass Onion"FB Dawid Sobotka/Pacinek Glass

Do huty przyjechał dyrektor artystyczny filmu John Dexter, znany między innymi z filmów „Gwiezdne wojny”, "Władca Pierścieni” czy „Piraci z Karaibów”. Na kilka letnich tygodni został członkiem miejscowej ekipy szklarskiej i razem z nią wykonywał rzeźby.

Monumentalne kwiaty, tors kobiecy, kryształki lodu- niezwykła scenografia powstała w hucie

W czterdziestostopniowym upale dmuchacze szkła w hucie Pacinka tworzyli monumentalne dzieła. Powstały kwiaty, głowa psa, kryształki lodu, kobiecy tors, kieliszki i inne szkła. Duże rzeźby były montowane na gorąco na rurach, a największe i najcięższe elementy zostały sklejone specjalnym klejem do szkła. Pierwsze prace tak się spodobały reżyserowi filmu, że Rian Johnson poprosił o wykonanie dodatkowych 40 spektakularnych prac.

Reżyser stworzył w scenariuszu dodatkowe ujęcia i miejsce dla jeszcze większej liczby szklanych rzeźb, niż pierwotnie planowano

- opisuje David Sobotka.

Takie zamówienie, to marzenie artysty

Huta musiała przez miesiąc skupić się wyłącznie na produkcji dekoracjach filmowych. Pracowali w składzie: Jiří Pačinek, Jan Eder, Jiří Pačinek junior, Jaroslav Kubásek, Petr Haman, Jan Baštýř, Radek Hurych oraz David Sobotka.

To zamówienie było spełnieniem marzeń każdego artysty

– mówi Jirzi Pacinek.
Dopiero teraz, po premierze filmu, mógł pochwalić się zamówieniem filmowym.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że mamy okazję i zaszczyt być częścią filmu, którego długo i niecierpliwie wyczekiwana światowa premiera odbyła się 23 grudnia 2022 roku

- napisali na FB Pacinek Glass.
Zobacz, jak powstawały rzeźby

Jiří Pačinek słynny artysta. Jego hutę można zwiedzać

Jiří Pačinek należy do najwybitniejszych współczesnych artystów szkła na świecie. Dzięki współpracy z czołowymi czeskimi artystami, stopniowo doszedł do poziomu mistrzowskiego i specjalnych procedur pracy ze szkłem. Oprócz produkcji przedmiotów użytkowych i własnego tworzenia dzieł sztuki, szerzy świadomość czeskiego szkła za granicą.

Pacinek Glass w filmie
W Pacinek Glass powstają niezwykłe szklane rzeźbyFB Dawid Sobotka/Pacinek Glass

Huta szkła Pačinek Glass znajduje się w Kunraticach koło Cvikova w samym sercu „Kryształowej Doliny” (Křišťálové údolí), regionu z największą koncentracją i tradycją szklarską na świecie Oprócz samej huty szkła odwiedzić można także jedyny w swoim rodzaju „Kryształowy Ogród” (Křišťálova zahrada), w którym przez cały rok rosną szklane rośliny oraz Kryształową świątynię.

Kiedy czynna jest huta Pacinek Glass? Ile kosztuje bilet?

Godziny otwarcia huty szkła w Kunratice koło Cvikova: od poniedziałku do piątku od 7:00 do 13:30, sobota i niedziela od 9:00 do 13:00.

Wstęp dla dorosłych kosztuje 150 koron. Seniorzy płaca 100 koron, dzieci- 70 koron.

Galerię Kryształowy kościół można zwiedzać od godz. 8.00 do 14.00.

Szklany ogród otwarty jest przez cały dzień. Wstęp do ogrodu jest za darmo.

Ile czasu zajmie dojazd do huty ?

Z Jeleniej Góry do Pacinek Glass jedzie się około1,5 godziny. Ze Świeradowa -Zdroju czy Szklarskiej Poręby podróż trwa niewiele ponad godzinę. Z Wrocławia na dojazd trzeba przeznaczyć 2 godziny 30 minut. Najlepiej granicę przekroczyć wówczas w Porajowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto