Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Karkonoskim wernisaż dużej wystawy "Historia Piernikarskiego Rzemiosła". Zapowiada się hit! Będzie ciekawie i smacznie

Alina Gierak
Alina Gierak
Wystawa "Historia Piernikarskiego Rzemiosła" zostanie otwarta 4 listopada 2022 roku w Muzeum Karkonoskim.
Wystawa "Historia Piernikarskiego Rzemiosła" zostanie otwarta 4 listopada 2022 roku w Muzeum Karkonoskim. FB Muzeum Karkonoskie
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze 4 listopada o godz. 16.00 zostanie otwarta wystawa "Historia Piernikarskiego Rzemiosła". Dowiecie się, dlaczego pierniki są tak popularne, poznacie formy do ciastek i niektóre receptury. Może nawet na wernisażu spróbujecie pierników. Na pewno będzie ciekawie i smacznie.

Spis treści

Nie tylko Toruń piernikami stoi. Także na Śląsku z Wrocławiem i Świdnicą oraz Jelenią Górą rozwijało się piernikarskie rzemiosło. Przekonacie się o tym na wystawie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

W Muzeum Karkonoskim poznacie 700-letnią tradycję piernikarstwa

Chronologia wystawy obejmuje ponad 700 lat - od XIII do XX w.
Terytorialnie obejmie Śląsk, Górne Łużyce i Polskę, co umożliwi porównanie dolnośląskiego, w tym jeleniogórskiego, piernikarstwa z Europą Środkową oraz Toruniem, reprezentowanym przez „Świat toruńskiego piernika”.

Są dwa bloki wystawy w Muzeum Karkonoskim

Wystawa zostanie zaprezentowana w dwóch blokach tematycznych:
Blok pierwszy to „Historia piernikarskiego rzemiosła w Europie Środkowej i na Dolnym Śląsku” zaprezentowana dzięki „wędrującej” wystawie „Pierniki – Podróż do krainy zmysłów…przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej”, autorstwa Centrum Dokumentacji i Informacji Krajoznawstwa Śląskiego Haus Schlesien, w Königswinter wzbogacona licznymi obiektami muzealnymi.

W ramach tego bloku przedstawimy „Historię jeleniogórskiego piernikarstwa” wzbogaconą zabytkami z kolekcji Muzeum Karkonoskiego jak również oryginalnymi dokumentami związanymi z jeleniogórskimi piernikarzami z Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.

- mówią o ekspozycji muzealnicy.

Drugi blok to Historia toruńskiego piernika zaprezentowana przez „wędrującą” wystawę „Świat toruńskiego piernika”
Obie części wystawy przenikają się poprzez wspólne aranżacje oraz wspólną opowieść snutą na planszach dydaktycznych. Nie zabraknie form do pierników, wałków, stolic i innych przyborów piekarskich.

Zobacz, jak dojechać do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

W Muzeum Karkonoskim przekonacie się, że pierniki były popularne na Dolnym Śląsku

Taka prezentacja w dwóch blokach tematycznych pozwoli na ukazanie specyfiki piernikarstwa na Dolnym Śląsku, historycznie mocno odnoszącego się do rzemiosła piernikarskiego w Europie Środkowej, głównie w Niemczech, Austrii i Czechach oraz umożliwi porównanie jej ze specyfiką piernikarstwa toruńskiego (polskiego).

Rozwój silnych ośrodków rzemiosła piernikarskiego przebiegał od średniowiecza równolegle w kilku ośrodkach w Europie Środkowej takich jak Norymberga w Niemczech, Pardubice w Czechach, w Toruniu w Ziemi Chełmińskiej a także na Śląsku z Wrocławiem i Świdnicą na czele gdzie jako pierwsi w Europie odnotowani są w dokumentach (1293r.) piernikarze jako „wykonujący pieprzne ciastka”

W Muzeum Karkonoskim będą warsztaty piernikarskie

Wystawie towarzyszy wydanie katalogu kolekcji form piernikarskich ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze pt. „Tradycje piernikarskie w Jeleniej Górze” oraz cykl działań edukacyjnych i warsztatów promujących mało znane dziedzictwo kulturowe regionu – piernikarstwo i jego współczesną kontynuację.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto