Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W pałacach i zamkach w Czechach zachowały się prawie w idealnym stanie meble, ozdoby, dywany, naczynia, zabawki. Tutaj czas się zatrzymał

Alina Gierak
Alina Gierak
W Czechach jest ponad 300 pałaców. Wiele z nich znajduje się tuż za polsko-czeską granicą. Jak na przykład pałac Castolovice, w którym  mieszka właścicielka Diana Phipps Sternberg i udostępnia go turystom.
W Czechach jest ponad 300 pałaców. Wiele z nich znajduje się tuż za polsko-czeską granicą. Jak na przykład pałac Castolovice, w którym mieszka właścicielka Diana Phipps Sternberg i udostępnia go turystom. Zamek Castolovice
W pałacach i zamkach w Czechach zachowały się prawie w idealnym stanie meble, ozdoby, dywany, naczynia, zabawki i wyposażenie pomieszczeń. Zwiedzając je, macie wrażenie, jakby gospodarze zaraz mieli wrócić i zaprosić was na kawę. Dla Dolnoślązaków jest jeszcze jedna zaleta. Do tych miejsc mają bardzo blisko. Niektóre zamki i pałace znajdują się tuż przy polsko- czeskiej granicy. Poznajcie najciekawsze z nich. Poniżej dowiecie się, jaką miały historię, kiedy są otwarte i po ile są bilety.

Zamki i pałace w Czechach

Wybór nie jest łatwy, bowiem w Czechach jest około 300 pałaców i zamków. W większości są udostępnione do zwiedzania. Położone są nad rzekami, na zboczach skał, na zboczach, wśród pięknych parków, na wzgórzach i w dolinach. Sporo z nich znajduje się w rękach dawnych właścicieli, którzy przejęli rodowe siedziby i udostępniają je do zwiedzania. Zachwycają one zwiedzających i zaskakują idealnym stanem. Tuż za polsko-czeską granicą jest kilka szczególnych budowli, które warto odwiedzić. Nadają się idealnie na jednodniowe wycieczki.

Zamek i pałac Frydlant

Na skraju Gór Izerskich, 15 minut samochodem od Bogatyni, znajduje się piękny zamek posiadający wieloletnią i fascynującą historię.

Pierwotnie gotycki zamek na przestrzeni wieków został przebudowany w potężny renesansowy pałac, z bogatymi wnętrzami i zbiorami o wyjątkowym znaczeniu historycznym i artystycznym.

Na początku XVII wieku zamek zyskał nowe oblicze, dobudowano kaplicę i pałac z charakterystycznym zdobieniem sgraffitowym, będącym dziełem włoskiego artysty, Marco Spazzia di Lancio. Technika sgraffito polega na zeskrobywaniu wierzchniej warstwy tynku i odsłonięciu wzoru w zazwyczaj kontrastowym kolorze tynku, który znajdował się pod nią.

Zabytek jest zachowany w niemal idealnym stanie. We wnętrzach możemy oglądać oryginalne wyposażenie niemal każdego z pokoi, od reprezentacyjnych komnat, przez sypialnie części damskiej i męskiej dawnych mieszkańców, po pokoje służby z oryginalnymi strojami, aż do w pełni wyposażonej kuchni, w której stoi nadal czynny piec.

Kiedy czynny jest zamek - pałac Frydlant
Pałac Frydlant można zwiedzać

  • Od godz. 10.00 do 15.00 (do 30 kwietnia)
  • Od 1 maja do 31 października od godz. 10.00 do 16.00
  • 2 maja jest nieczynny

Ile kosztują bilety wstępu do zamku-pałacu Frydlant

  • Dorośli od 25 do 64 lat - 180 CZK
  • Seniorzy 65+ - 140 CZK
  • Młodzież 18 do 24 lat - 140 CZK
  • Dzieci od 6 do 17 lat- 50 CZK
  • Dzieci poniżej 5 lat - za darmo

Jak dojechać do zamku Frydlant zobacz tutaj

Kuks

W niewielkiej wiosce w czeskim powiecie Trutnov, 35 kilometrów od Kudowy-Zdroju natraficie na barokową perłę. Nie jest to pałac (choć w przewodnikach określa się go jako kompleks pałacowy) a dawny szpital uzdrowiskowy.

Jest to ogromna XVIII-wieczna budowla z mnóstwem przepięknych barokowych rzeźb. Powstała około 1710 roku na zlecenie hrabiego Franciszka Antonina Szporka. Luksusowe uzdrowisko z pierwszymi kolonadami (kolumny) w Czechach i operą wenecką dorównywało sławą najbardziej znanym kurortom europejskim.

Kompleks składa się z pałacu, kościoła i ogrodów, które zdobią dziesiątki rzeźb, dłuta słynnego M. Brauna, nazywanego "czeskim Michałem Aniołem".

Główna trasa zwiedzania prowadzi zwiedzających przez główną salę dawnego szpitala, kościół Najświętszej Trójcy, zakrystię oraz barokową aptekę. W lapidarium obejrzeć można oryginały alegorii dwunastu Cnót i dwunastu Przywar autorstwa Matthiasa Bernarda Brauna. Warto również zwiedzić Czeskie Muzeum Farmacji z rzadką zabytkową apteką. Do szpitala należy również ogród, w którym uprawiane są zioła i rośliny lecznicze, oraz sad owocowy.

Kiedy można zwiedzać szpital w Kuks. Ceny biletów
Kompleks czynny jest codziennie od od 1 kwietnia do 31 października godz. 9.00 do 17.00

Bilety wstępu kosztują:

  • Dorośli od 25 do 64 lat - 200 CZK
  • Seniorzy 65+ - 160 CZK
  • Młodzież od 18 do 24 lat- 160 CZK
  • Dzieci w wieku od 6 do 17 lat- 60 CZK
  • Dzieci poniżej 5 lat - za darmo

Jak dojechać do Kuks zobacz tutaj

Pałac Sychrov

80 kilometrów od Jeleniej Góry stoi fantastyczny zamek Sychrov. Jego zwiedzenie jest doskonałą okazją, by zobaczyć, jak w II połowie XIX wieku wyglądało życie bogatej rodziny szlacheckiej w wiejskiej posiadłości.

Tu jest jak w czeskim Downton Abbey. W pokojach stoją oryginalne meble, na biurku leżą fajki, pióra i pieczęcie. W sypialniach stroje do polowania, balowe suknie i fraki. Wyposażenie pałacu jest oryginalne i łatwo sobie wyobrazicie, jak służba podaje kawę.

Pałac jest jedną z najważniejszych budowli w stylu francuskiego romantycznego neogotyku. Swój wygląd zawdzięcza księciu z francuskiego rodu Rohan.

W pałacu warto także zobaczyć wystawę Technopolis, która poświęcona jest głównie wynalazkom i wynalazcom XIX i XX wieku. Znaleźć ją można w pomieszczeniach dawnej pałacowej stajni.

Park angielski o powierzchni 26 hektarów posiada jedną z najbogatszych kolekcji botanicznych w Republice Czeskiej.

Sychrov jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Czechach Północnych, także ze względu na szereg organizowanych tu wydarzeń. Co roku pod koniec sierpnia pałac Sychrov przejmują w posiadania Szkoci . Przez cały dzień odbywają się tutaj tradycyjne szkockie gry, które podobnie jak tartan, kilt, dudy szkockie i whisky, należą do dziedzictwa kulturowego Szkocji.

Jak dojechać do Sychrova zobacz tutaj

Kiedy czynny jest pałac Sychrov?

  • Do 30 kwietnia od godz. 9.00 do 15.00
  • Od 1 maja do 31 października od godz.9.00 do 15.30

Ile kosztują bilety wstępu do pałacu

  • Dorośli - 240 koron
  • Seniorzy 65+ - 190 koron
  • Młodzież (18 - 24 lata) - 190 koron
  • Dzieci (6-17 lat) - 70 koron

Zamek Jansky Vrch

Za Paczkowem, w czeskiej miejscowości Javornik góruje nad miastem zamek Jánský Vrch. To nieco dłuższa wyprawa, ale warto się tu wybrać, bo atrakcyjny jest zabytek i miasteczko.

Zamek Jansky Vrch, to kolejne miejsce w Czechach, w którym zobaczycie, jak mieszkano w dawnych latach. Oryginalne meble, piece kamienne oraz obrazy oddają ducha tamtych czasów. Do obejrzenia udostępniono pokoje, kuchnię, łazienki, stajnie, ogród.

Historia zamku związana jest z biskupstwem wrocławskim, które od 1348 r. było właścicielem obiektu i dóbr jeseníckich. Trasy zwiedzania obejmują pomieszczenia reprezentacyjne, ekspozycję fajek (jedną z największych w Czechach), zaplecze gospodarcze zamku oraz strychy. Dużą wartość techniczną i artystyczną ma zachowane we wnętrzach i na dziedzińcu oryginalne oświetlenie gazowe. Niezwykle cenna jest także kolekcja historycznych tkanin, obejmująca m.in. 180–200-letnie firany.

Kiedy jest czynny zamek Jansky Vrch

  • Do 30 kwietnia od godz. 9.00 do 15.00
  • Od 1 maja do 31 sierpnia od godz. 9.00 do 16.00
  • Od 1 września od godz.9.00 do 15.00

Ile kosztują bilety wstępu?

  • Dorośli (25–64 lata) - 180 Kč
  • Seniorzy (65 +)- 140 Kč
  • Młodzież (18–24 lata) - 140 Kč
  • Dzieci (6–17 lat) - 50 Kc

Jak dojechać do zamku Jansky Vrch zobacz tutaj

Zamek Nachod

W czeskiej miejscowości Nachod, tuż za Kudową-Zdrój, góruje nad miastem imponujący zamek. Gotycka budowla z XIII w. przebudowana została przez włoskich architektów w XVI i XVII wieku w stylu renesansowym. Zamek miał kilku właścicieli a z ekspozycji, doskonale zachowanych mebli, obrazów i wyposażenia, dowiecie się wiele o ich upodobaniach i stylu życia.

W latach 1556-1614 ówcześni właściciele, Smiriccy, nadali zamkowi chrakter renesansowy. Później rodzina Piccoliminich rozbudowała go w stylu barokowym. Następnie hrad dostał się w ręce Petra Birona, znanego miłośnika sztuki, a od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej należał do niemieckiej rodziny książęcej Lippe.

Kiedy czynny jest zamek Nachod
Zamek czynny jest od godz. 10.00 do 15.00 (do 30 kwietnia) . Od 1 maja czynny jest od godz. 10.00 do 16.00

Ceny biletów wstępu
Są dwie trasy zwiedzania: Zamek za czasów rodziny Piccolomini oraz zamek za czasów rodziny Schaumburg-Lippe. Bilety na każda z nich kosztują oddzielnie.

  • Dorośli - 180 koron
  • Seniorzy 65+ - 140 koron
  • Młodzież (18-24 lata) - 140 koron
  • Dzieci (6-17 lat) - 50 koron

Jak dojechać do Nachodu zobacz tutaj

W Nachodzie nie ograniczajcie się do zwiedzenia tylko zamku. Tutejszy rynek, ratusz, kamienice warte są tego, by poświęcić im więcej uwagi.

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

21 minut jazdy samochodem od Kudowy -Zdroju i jesteście w Nowym Mieście nad Metują, by popdziwiać kolejny fantastyczny zamek.

Wzniesiony na początku XVI wieku, był następnie przebudowywany wielokrotnie w różnych stylach architektonicznych. W XIX wieku obiekt popadł w ruinę. Został następnie na początku XX wieku odnowiony. Zamczysko zakupił wtedy dla swych synów czeski przemysłowiec Josef Barton. Odbudowę i renowację obiektu nowy właściciel zlecił słowackiemu architektowi Dusanowi Jurkovicowi. To właśnie jemu obiekt zawdzięcza dzisiejszy wygląd.

Zamek stał się nowoczesną rezydencją, urządzoną przez czołowych czeskich artystów 1 poł. XX wieku w stylu secesji, art deco, kubizmu i funkcjonalizmu. Odrestaurowano także dekoracje z czasów renesansu i baroku. Jurković także zaprojektował ogród zamkowy z nową oranżerią, tarasami i 40-metrowym drewnianym zadaszonym mostem.

Zamek stał się unikalną reprezentacyjną siedzibą, nowocześnie wyposażoną do wygodnego i trwałego zamieszkania. Wystrój wnętrz wnętrz łączy barok, renesans, secesję, kubizm, art deco i funkcjonalizm.

Bartonowie byli właścicielami zamku do roku 1948. Wtedy został on znacjonalizowany a do roku 1991 administratorem, było państwo czeskie. Od roku 1992 zamek jest znów częścią majątku rodziny Barton-Dobenín i jest udostępniony publiczności do zwiedzania.

Jak dojechać do zamku zobaczcie tutaj

Godziny zwiedzania i ceny biletów
Zamek można zwiedzać tylko z przewodnikiem, jedną z dwu tras: skróconą oraz pełną, przez dodatkowe pomieszczenia na II piętrze. Już bez przewodnika, ale z biletami, wchodzi się na wieżę i do zamkowych ogrodów.

Zamek można zwiedzać

  • W kwietniu w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00. Przerwa obiadowa: godz. 12 - 12,30
  • Maj, czerwiec, wrzesień:poniedziałek - zamknięte, wtorek - niedziela, święta państwowe: godz. 9.00 - 16.00, przerwa obiadowa: godz. 12.00 - 12,30
  • Lipiec, sierpień: codziennie: godz. 9.00 - 17.00, przerwa obiadowa: godz. 12.00 - 12,30

Bilety

  • Bilet podstawowy: 200 CZK
  • Seniorzy powyżej 63 lat: 150 CZK
  • Bilety ulgowe: 120 CZK (młodzież szkolna, studenci do lat 26,niepełnosprawni)
  • Dzieci przedszkolne: 50 CZK
  • Bilet rodzinny: 550 CZK (2 dorośli, 2-3 dzieci do lat 15)
  • Opłata - foto: 150 CZK

Pałac Castolovice

50 kilometrów od Międzylesia znajduje się jeden z najpiękniejszych pałaców epoki renesansu w Czechach. Pałac Castolovice jest własnością hrabiny Sternbergovej.

Do stałej wystawy należy dwadzieścia komnat umeblowanych od epoki renesansu po biedermeier. Dzięki mnóstwu przedmiotów osobistych, fotografii i kwiatów, poczujecie się, jak goście hrabiny.

Zamek Castolovice stał się własnością rodu Sternbergów pod koniec XVIII wieku. Sternbergowie odegrali znaczącą rolę w kulturalnych i politycznych dziejach Królestwa Czeskiego. Nazwa ich rodu składa się z dwóch członów: „stern” – gwiazda i „berg” – góra. To właśnie gwiazda – będąca również częścią ich herbu – jest najcześciej spotykanym symbolem na zamku. Znajdziemy ją na herbowych kartuszach, kamiennej fontannie, drewnianych zdobieniach itd.

Castolovice należały do Sternbergów aż do 1948 roku, kiedy to zamek został znacjonalizowany przez nowe komunistyczne władze. Rodzina wyemigrowała do USA. Po zmianach ustrojowych, w 1992 roku Diana Phipps Sternberg odzyskała majątek. Od tego czasu zamek jest własnością prywatną, ale udostępniony jest dla turystów do zwiedzania.

Jak dojechać do zamku zobacz tutaj

Godziny otwarcia i bilety wstępu
Zamek, wystawa, kawiarnia czynne są codziennie od godz. 9.00 do 18.00

Bilety

  • Dorośli - 190 koron
  • Seniorzy, dzieci, studenci - 140 koron
  • Bilet rodzinny - 560 koron

W zamku zachwycają kolorowe malowidła na fasadzie. Wzorem były prawdopodobnie drzeworyty szwajcarskiego artysty Josta Ammana, który wykorzystał je do zilustrowania publikacji książki starożytnego historyka Tytusa Liwiusza o historii Rzymu. Freski przedstawiają nie tylko sceny ornamentalne w czterech pasach, ale także główną scenę batalistyczną, postacie cesarzy rzymskich oraz dwie sceny z historii Rzymu.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto