Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W parku krajobrazowym Chełmy na Pogórzu Kaczawskim dominuje kolor szafirowy, bowiem kwitnie przylaszczka. W innych miejscach też jest cudnie

Alina Gierak
Alina Gierak
Niedaleko Wrocławia, w Dolinie Baryczy, można podziwiać łąki pełne białych śnieżyc oraz przebiśniegów
Niedaleko Wrocławia, w Dolinie Baryczy, można podziwiać łąki pełne białych śnieżyc oraz przebiśniegów Pixabay
W naszym regionie mamy mnóstwo pięknych miejsc, by podziwiać, jak drzewa w kwiatach, motyle na łąkach, pąki kwiatów na krzewach. Przeczytajcie poniżej i poznajcie nasze propozycje wiosennych wycieczek.
od 16 lat

Spis treści

Wąwóz Lipa na Pogórzu Kaczawskim

Wiosna to idealny czas, żeby zobaczyć Wąwóz Lipa. W jednym miejscu znajdziecie ciekawe formy geologiczne oraz rzadkie gatunki roślin wśród których najbardziej rozpoznawalna jest śnieżyca wiosenna. W maju zachwycą was łąki pokryte białymi kwiatami.

Są też inne wiosenne gatunki:

  • śnieżyczka przebiśnieg
  • złoć żółta
  • zawilec gajowy
  • piżmaczek wiosenny
Niedaleko Wrocławia, w Dolinie Baryczy, można podziwiać łąki pełne białych śnieżyc oraz przebiśniegów
Niedaleko Wrocławia, w Dolinie Baryczy, można podziwiać łąki pełne białych śnieżyc oraz przebiśniegów Pixabay

Gdy te rośliny zaczną przekwitać (około czerwca), na ich miejsce pojawiają się: kokorycz pełna, kokorycz wątła, pierwiosnek wyniosły, zawilec żółty i czosnaczek pospolity.

Jak dojechać do Wąwozu Lipa?

Wojsławice to nie tylko magnolie

Arboretum w Wojsławicach to pewniak. Tu od maja zachwycać można się fantastycznymi kwiatami i krzewami.
W maju kwitną różaneczniki i azalie - to największa kolekcja w Polsce. Towarzyszą im krzewy: enkianty, pierisy, kiścienie, kalmie, magnolie i ozdobne wiśnie.

W czerwcu królują róże. W lipcu kwitną liliowce – najbogatsza kolekcja w Polsce (ponad 3,5 tys. odmian) tawułki, a pięknym zapachem odurzają jaśminowce.

Ile trzeba zapłacić za wstęp do Arboretum w Wojsławicach znajdziecie TUTAJ

Piwonia krzewiasta "Man Yuan Chun" już kwitnie w Wojsławicach
Piwonia krzewiasta "Man Yuan Chun" już kwitnie w Wojsławicach Tomasz Dymny/Arboretum Wojsławice

Dolina Ochotnicy w Górach Kaczawskich

Między miejscowościami: Płoszczyna i Czernica w dolinie potoku Ochotnica znajdziecie ciemiernik zielony. Jest to gatunek obcego pochodzenia, który dawno temu "uciekł" z ogródków i zadomowił się w tej dolinie. Dolny Śląsk jest jedynym miejscem występowania ciemiernika zielonego w Polsce, a dolina potoku Ochotnica posiada największą znaną populację liczącą kilka tysięcy osobników. Tworzy okazałe, zimozielone liście złożone z kilku skórzastych, ciemnozielonych listków. Duże, białe kwiaty są osadzone na długich szypułkach pojedynczo lub po kilka i rozwijają się na przedwiośniu, a także późną jesienią, w listopadzie.

Wokół potoku można podziwiać także inne wiosenne geofity jak śnieżyca wiosenna, śnieżyczka przebiśnieg, czy zawilec gajowy. W maju znajdziecie tutaj także czosnek niedźwiedzi o bardzo aromatycznym zapachu.

Dolina Baryczy

Okolice Baryczy są doskonałe na obserwowanie budzącej się do życia wiosennej przyrody. Rosną tu konwalie, niezapominajki, czosnek niedźwiedzi, poziomki, czosnaczki, młode pokrzywy.

W okolicach wsi Bogdaszowice zachwyt budzą łąki pełne przebiśniegów. W kompleksie leśnym liczba drobnych śnieżyczek jest szacowana na ok. 34,4 miliona osobników. Tworzą jednolity płat roślinności, zakwitający na powierzchni wielu hektarów.

Dolina Baryczy znajduje się blisko Wrocławia:

Szafirowo w parku Chełmy

W parku krajobrazowym Chełmy na Pogórzu Kaczawskim w maju dominuje kolor szafirowy. To kwitnie przylaszczka pospolita. Przylaszczki rosną kępach na długości niemal całego zielonego szlaku, jaki wyznaczony jest po zachodniej stronie rezerwatu. Można je spotkać także na Bazaltowej Górze, Radogoście, wzgórzach wokół Jakuszowej i niemal w każdym fragmencie lasów, gdzie rosną dęby i buki.

Sprawdź, jak dojechać do Parku Chełmy:

Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka koło Sycowa

Godzinę drogi od Wrocławia znajduje się w cudny świat kwitnących kwiatów. Arboretum leśne to niezwykły ogród wkomponowany w naturalną przyrodę. Można tu wędrować kilometrami. Są łąki piknikowe i wiaty, wiec można spędzić tu cały dzień.

W arboretum kupicie także rośliny do ogródka, więc warto przyjechać z gotówką. Czynne jest od godz. 9 do 17. W niedziele nie ma sprzedaży roślin.

W Arboretum Leśnym im. prof. Stefana Białoboka w Stradomii Dolnej kwitnie właśnie wawrzynek główkowy. Jest to jeden z cenniejszych okazów kolekcji roślin chronionych. Roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, uznany jako krytycznie zagrożony.

Na terenie parku znajduje się też 150 odmian rododendronów i 80 azalii, których okres kwitnienia przypada na maj i początek czerwca. Warto się spieszyć, żeby móc cieszyć oko intensywnymi kolorami tych pięknych kwiatów.

W alpiniarium w Arboretum leśnym w Stradomii Dolnej urządzono górską przestrzeń wraz z górskim potokiem i wodospadem.
W alpiniarium w Arboretum leśnym w Stradomii Dolnej urządzono górską przestrzeń wraz z górskim potokiem i wodospadem. FB Arboretum leśne

Jak dojechać do arboretum zobacz tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto