Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pławnej od 1788 roku są stacje Drogi Krzyżowej, składającej się z 15 kaplic plenerowej kalwarii, rozstawionych wzdłuż serpentyn i schodów

Alina Gierak
Alina Gierak
Droga Krzyżowa w Pławnej to miejsc skłaniające do zadumy.
Droga Krzyżowa w Pławnej to miejsc skłaniające do zadumy. fotopolska.eu
Tu czas zatrzymał się w miejscu. Wędruje się schodkami wykutymi w kamieniu, zagląda do groty i wspina krętą drogą, mijając stacje Drogi Krzyżowej. Kalwaria w Pławnej znajduje się blisko Jeleniej Góry. Jeździ się tu nie tylko przed Wielkanocą. To miejsce daje możliwość wytchnienia, refleksji i zadumy i pozwala się ciszyć przepięknymi krajobrazami.

Spis treści

Droga Krzyżowa w Pławnej

Droga Krzyżowa to jedno z najważniejszych nabożeństw podczas Wielkiego Postu, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Składa się zazwyczaj z 14 stacji, z których każda jest kolejnym wydarzeniem, jakie miało miejsce przed i tuż po ukrzyżowaniu Jezusa.

W 1788 roku stacje Drogi Krzyżowej w składającej się z piętnastu kaplic plenerowej kalwarii wybudował w Pławnej koło Lubomierza Karol Hoferichter. Całość umiejscowił na zboczu góry Kalwaria. Droga Krzyżowa liczy 15 stacji, rozstawionych wzdłuż drogi prowadzącej serpentynami na szczyt góry oraz stromych schodów, którymi schodzi się w dół.

122 stopnie schodów oraz stacje wykonane są z piaskowca. Na każdej stacji umieszczony jest obraz przedstawiający mękę Pana Jezusa.

W czasie budowy kolei w 1885 roku podebrano podstawę góry, aby ułożyć tory i wówczas umocniono jej zbocze. W tym samym roku pierwszy raz drogę krzyżową poddano renowacji i ponownie poświęcono.

Lata 1938-40 to trzecia renowacja tego świętego miejsca i zbudowanie na szczycie góry kamiennej groty przez kamieniarza wynajętego przez rodzinę fundatora.

Grota ma 4 m długości i 2,8 m wysokości. Na jej ścianie rzeźbiarz ze szkoły w Cieplicach Martin Effnert, wyrzeźbił w mokrym tynku panoramę miasta Jeruzalem.

Kolejne malowidła na nierdzewnej blaszce odnowił Karl Kuschmann z Berlina, a dokończył po jego śmierci Sandrosch ze Zgorzelca.

Czwarty raz drogę krzyżową na górze Kalwaria w Pławnej odrestaurowano w 1993 roku. Tym razem sponsorem całego przedsięwzięcia był Pan Johannes Hoferichter, urodzony przed wojną w Pławnej, obecnie już nieżyjący. Rok później Kalwarię poświęcili biskupi Tadeusz Rybak i Rudolf Miller.

Jak dojechać do Kalwarii w Pławnej

Wejście na szlak zlokalizowane jest tuż przy ścieżce rowerowej z Lwówka Śląskiego do Pławnej. U stóp góry znajduje się tablica informacyjna. Wejście na szczyt góry wymaga ostrożności, jest śliskie, kręte i bez zabezpieczeń. Ale wokół widoki są piękne.

Pławna znana jest dzięki Dariuszowi Milińskiemu, malarzowi, który tu mieszka i zbudował Magiczną Pławną.
Przeczytacie o tym TUTAJ

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto