Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Wałbrzychu przeprowadzono operację podwójnej mastektomii piersi z ich rekonstruckją, innowacyjną w skali Europy WIDEO, ZDJĘCIA

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Wideo
od 12 lat
W Specjalistycznym Szpitalu im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu przeprowadzono nowatorską i innowacyjną w skali kraju i Europie operację profilaktyczną podwójnej mastektomii piersi z jednoczesną ich rekonstrukcją. Operacja przebiegła z użyciem laparoskopu i najnowocześniejszego sprzętu. Zespołowi chirurgów przewodził dr Paweł Pyka. Zobaczcie wideo.

Zespół wałbrzyskich chirurgów zoperował pacjentkę pod kierunkiem chirurga onkologa, ordynatora oddziału onkologii w Wałbrzychu, doktora Pawła Pyki.

Operacja obustronnej mastektomii laparoskopowej piersi z ich rekonstrukcją trwała dzisiaj, 29 grudnia ponad 3,5 godziny w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Operacja jest innowacyjna w skali kraju i Europy. W Polsce pierwszy zabieg wykonał prof. Piotr Pluta w Centrum Matki Polki w Łodzi, a drugą i trzecią dzisiaj wykonał zespół specjalistów pod okiem doktora Pyki! W Europie jest tylko kilkanaście ośrodków, które ją przeprowadza.

Pacjentka to 45-letnia mieszkanka Szczecina. Jak tłumaczy dr Paweł Pyka, kobieta jest genetycznie predysponowana do zmian nowotworowych piersi. Operacja ma ją uchronić przed zachorowaniem.

- Długo przygotowywaliśmy się do tego zabiegu i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu. Pacjentka sama podjęła decyzję, że chce się poddać tej operacji. Wykonaliśmy nacięcia po pachami, usunęliśmy piersi metodą endoskopową, z zachowaniem brodawek i dokonaliśmy implantacji piersi. Innowacyjne jest użycie laparoskopu w tym zabiegu - zaznacza dr Paweł Pyka, ordynator oddziału onkologii w Wałbrzychu.

To międzynarodowej klasy specjalista onkoplastyki, który szkoli lekarzy w tym zakresie. Uczy młodych chirurgów z całego kraju, jak odtwarzać piersi podczas zabiegu mastektomii przy chorobach nowotworowych. Dzięki temu pacjentki nie czują się okaleczone i nie załamują się. A lepsze samopoczucie psychiczne pozwala szybciej wrócić do zdrowia i zmagać się z chorobą.

Z przebiegu dzisiejszej operacji jest bardzo zadowolony. Mieszkanka Szczecina, która poddała się operacji, nie będzie miała na ciele żadnych widocznych blizn.

Warto wspomnieć, że o prewencyjnym usunięciu piersi zrobiło się na świecie głośno 10 lat temu za sprawą znanej aktorki Angeliny Jolie. Celebrytka przeszła taki zabieg. Decyzja zapadła po tym, jak wykryto u niej mutację genu, który dawał 87 proc. prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

W Polsce o tego rodzaju operacji mówiło się dużo w ubiegłym roku po tym, jak zdecydowała się na nią celebrytka Paulina Młynarska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto