Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wasze pytania do ZUS - wypadek przy pracy i zasiłki wyrównawcze

Ewa Chojna
Wasze pytania do ZUS - wypadek przy pracy i zasiłki wyrównawcze
Wasze pytania do ZUS - wypadek przy pracy i zasiłki wyrównawcze
Wy pytacie - ZUS odpowiada. Na Wasze pytania odpowiedzi przygotowała Iwona Kowalska - Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Jestem po długiej chorobie i rehabilitacji. Słyszałem, ze mógłbym może się starać o zasiłek wyrównawczy, ale chciałbym wiedzieć, co to jest?
Janusz

Panie Januszu, zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, pracownikowi przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego, w pozostałych przypadkach przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego. Rehabilitacja zawodowa jest prowadzona w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. Prawo do zasiłku wyrównawczego powstaje od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Zasiłek wyrównawczy przysługuje przez okres rehabilitacji zawodowej, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące. Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, sprawowania opieki, pobierania zasiłku macierzyńskiego, nieobecności w pracy z innych przyczyn, za które pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym ubezpieczony będący pracownikiem podjął rehabilitację, jeżeli z uwagi na stan zdrowia ubezpieczonego będącego pracownikiem rehabilitacja zawodowa stała się niecelowa.

I moje drugie pytanie chciałbym wiedzieć, kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego?

Zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje w przypadku, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania.

Miałem wypadek przy pracy. Jakie dokumenty i w jakim terminie należy złożyć do ZUS, aby otrzymać jednorazowe odszkodowanie? Jak wygląda proces przyznawania i ile ono wynosi?
Adrian

Panie Adrianie, Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. W tym celu należy złożyć lub przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletny wniosek. Powinien on zawierać wniosek o jednorazowe odszkodowanie, protokół powypadkowy wraz z dokumentacją, sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy, wypełniony druk OL-9, zawierający adnotację, że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi 917,00 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Nie ma obligatoryjnego terminu dla złożenia wniosku do ZUS – roszczenie ma charakter ubezpieczeniowy i nie podlega przedawnieniu. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje Lekarz Orzecznik ZUS. Organ rentowy na podstawie prawomocnego orzeczenia Lekarza Orzecznika wyda w terminie 14 dni stosowną decyzję o przyznaniu, bądź odmowie jednorazowego odszkodowania oraz w terminie 30 dni od daty decyzji wypłaci ewentualnie jednorazowe odszkodowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto