Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża książęca w Siedlęcinie. Tu poczujesz się jak rycerz. Idealne miejsce na wycieczkę, a w soboty jest tu targ rolny

Alina Gierak
Alina Gierak
Wieża książęca w Siedlęcinie będzie otwarta w poniedziałek wielkanocny od godz. 10.00 do 16.00. Kliknijcie w galerię i obejrzycie zdjęcia zabytku. Tu czas się zatrzymał.
Wieża książęca w Siedlęcinie będzie otwarta w poniedziałek wielkanocny od godz. 10.00 do 16.00. Kliknijcie w galerię i obejrzycie zdjęcia zabytku. Tu czas się zatrzymał. Alina Gierak
To gratka dla miłośników sag rycerskich. Na Dolnym Śląsku odnajdą ślady legendy o królu Arturze i jego rycerzach. W Siedlęcinie, tuż pod Jelenią Górą, w XIV- wiecznej książęcej wieży mieszkalnej, można oglądać jedyne na świecie, freski przedstawiające sceny z życia najsłynniejszego z Rycerzy Okrągłego Stołu – sir Lancelota z Jeziora. To może być świetna rodzinna wycieczka. W galerii znajdziecie zdjęcia z wieży. Poniżej przeczytacie o historii tego zabytku.

Spis treści

Dlaczego wieża mieszkalna w Siedlęcinie jest tak niezwykła?

Tutaj poczujecie się jak średniowieczu. Grube mury, przepastne piwnice, wąskie schody, malutkie okienka, rozległe komnaty - tak dobrze zachowanej wieży mieszkalnej nie ma w Polsce w żadnym innym miejscu. A do tego te freski... Układają się w opowieść o dziejach legendarnego rycerza Lancelota, sługi Króla Artura. Są niezwykłe z dwóch powodów

  • Mamy tu do czynienia z rzadko spotykanymi w takich miejscach malowidłami naściennymi, stworzonych metodą al secco (malowanie na suchym tynku) przez nieznanego twórcę
  • Freski są o tematyce świeckiej, co w tamtych czasach było niespotykane.

Również rzadkością jest fosa, wypełniona wodą z rzeki Bóbr.

Wybudowali wieżę, by bronić ziem i w niej mieszkać

Czternastowieczna wieża mieszkalna w Siedlęcinie pierwotnie miała trzy kondygnacje oraz piwnicę i otoczona była murem obronnym, jak i fosą. Po pożarze górnych pięter w 1575 roku wieżę podwyższono o jedną kondygnację i nakryto nowym czterospadowym dachem. Zapewne jeszcze w XVI wieku do wieży bramnej dostawiono budynek mieszkalny, a w kolejnych latach wzniesiono nowożytny blok kuchenny.

Za fundatora wieży uważa się Henryka I, księcia jaworskiego. Kolejnym właścicielem wieży był bratanek Henryka I, książę świdnicki Bolko II Mały. Po jego śmierci wdowa – księżna Agnieszka – sprzedała wieżę dworzaninowi Jenchinowi von Redern.

W rękach jego rodziny wieża pozostawała do połowy XV wieku. W kolejnych stuleciach obiekt wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli aż w XVIII wieku znalazł się w posiadaniu rodu von Schaffgotsch, w którego rękach pozostał aż do 1945 roku - opisują archeolodzy Paweł Rajski i Przemysław Nocuń.

Wieża książęca w Siedlęcinie będzie otwarta w poniedziałek wielkanocny od godz. 10.00 do 16.00. Kliknijcie w galerię i obejrzycie zdjęcia zabytku. Tu
Wieża książęca w Siedlęcinie będzie otwarta w poniedziałek wielkanocny od godz. 10.00 do 16.00. Kliknijcie w galerię i obejrzycie zdjęcia zabytku. Tu czas się zatrzymał. Alina Gierak

Freski o sir Lancelocie

Freski układają się w opowieść o dziejach legendarnego rycerza Lancelota, sługi Króla Artura. Na malowidłach Lancelot obejmuje ramieniem piękną Ginewrę, żonę Króla Artura. Rycerz trzyma kobietę za lewą rękę, co jest symbolem nieprawego związku. Na innym fresku Lancelot dotyka ręką chorego wojownika. To znak uzdrowienia.

Malowidła ścienne w Siedlęcinie ukazują Lancelota w kilku epizodach jako największego z rycerzy. Jednocześnie jednak Lancelot był odpowiedzialny za śmierć Artura i ostateczny upadek Okrągłego Stołu, poprzez swój romans z królową Ginewrą. Górna część dekoracji w Siedlęcinie ukazuje początek tego grzesznego związku.

Ten romans był opisywany w wielu manuskryptach w Zachodniej Europie. Skąd w małej polskiej wsi, tysiące kilometrów od Wysp Brytyjskich, mogły wziąć się opowieści o Lancelocie, królu Arturze, zamku Camelot i Rycerzach Okrągłego Stołu? To pozostaje zagadką do dzisiaj.

Legenda o Lancelocie z Jeziora

Lancelot był synem króla Bana z Benoic, w dzieciństwie został porwany przez czarodziejkę Vivianę, która go wychowała. Lancelot posiadał miecz Arondight i od 18. roku życia przebywał na dworze króla Artura. Tam zakochał się w królowej Ginewrze, z którą miał romans. Król Artur dowiedziawszy się o tym, skazał żonę na spalenie na stosie, a Lancelota na wygnanie. Jednak Lancelot uratował ją przed tą śmiercią, zabił kilku Rycerzy Okrągłego Stołu i uciekł z królową. Król Artur oblegał go w zamku. Po pewnym czasie Lancelot wyrzekł się Ginewry i udał się na wygnanie. Ginewra złożyła śluby zakonne, natomiast Lancelot został pustelnikiem. Po śmierci pochowano go na zamku Joyous Gard.

Opowieść o sir Lancelocie jest jedną z legend arturiańskich, zbioru opowieści, związanych z królem Arturem i rycerzami Okrągłego Stołu. Najstarsze zapisy tych legend pochodzą z VII wieku. We wszystkich zbiorach legend można odnaleźć wpływy mitologii celtyckiej, motywów chrześcijańskich oraz średniowiecznej kultury dworskiej.

Na podstawie legend arturiańskich powstało wiele filmów oraz sztuk scenicznych. Ryszard Wagner oparł swoje dramaty muzyczne na podstawie legendy o Tristanie i Izoldze oraz Percewalu. Także w malarstwie znajdziemy motywy związane z królem Arturem i Rycerzami Okrągłego Stołu.

Wieża książęca w Siedlęcinie będzie otwarta w poniedziałek wielkanocny od godz. 10.00 do 16.00. Kliknijcie w galerię i obejrzycie zdjęcia zabytku. Tu
Wieża książęca w Siedlęcinie będzie otwarta w poniedziałek wielkanocny od godz. 10.00 do 16.00. Kliknijcie w galerię i obejrzycie zdjęcia zabytku. Tu czas się zatrzymał. Alina Gierak

Jak dojechać i kiedy zwiedzać wieżę w Siedlęcinie?

Wieżą zarządza Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”, które powstało 26 kwietnia 2010 roku. Właścicielem wieży jest
Fundacji „Zamek Chudów”. Wieża jest czynna do zwiedzania codziennie (poza niektórymi świętami).

  • w sezonie (maj – październik) w godzinach od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 17.30),
  • poza sezonem (listopad – kwiecień) w godzinach od 10.00 do 16.00 (ostatnie wejście o 15:30).
  • Wieża będzie czynna w wielkanocny poniedziałek (10 kwietnia 2023) od godz. 10.00 do 16.00
  • W każdą sobotę przed wieżą odbywa się targ rolny, na którym można kupić lokalne produkty od rolników i wytwórców
  • Bilet normalny kosztuje 10 zł
  • Bilet ulgowy kosztuje 6 zł

Do wieży najlepiej dojechać z Jeleniej Góry. To koło 10 minut jazdy samochodem. Do Siedlęcina kursuje także autobus nr 5 jeleniogórskiego MZK.

Tu jest wieża:

POLECAMY TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto