reklama

WNIOSKI EMERYTURA DLA MATEK Zasady MAMA 4 PLUS. Wypłaty Mama 4 Plus Kto dostanie emeryturę dla matek? Zasady MAMA 4 PLUS

Patrycja WacławskaZaktualizowano 
MAMA 4 PLUS Wnioski i zasady emerytury dla matek pixabay.com
EMERYTURA DLA MATEK Zasady Mama 4 PLUS. Wnioski o emeryturę dla matek? Ile wyniesie emerytura dla matek? PORADNIK MAMA 4 PLUS Emerytura MAMA 4 PLUS będzie przyznawana przede wszystkim kobietom, które z powodu wychowywania co najmniej czworga dzieci nie zdążyły wypracować emerytury. Emerytury dla matek, inaczej rodzicielskie świadczenie uzupełniające z programu Mama 4 Plus mają objąć ponad 80 tysięcy osób.

ZASADY MAMA 4 PLUS - emerytura dla matek

Choć program emerytury dla matek wielodzietnych nosi nazwę Mama 4 Plus to w szczególnych sytuacjach ze świadczenia będzie mógł skorzystać też ojciec. Wiadomo już, że przepisy zawarte w programie Mama 4 Plus nie wejdą w życie w terminie określonym w projektowanej ustawie, czyli od 1 stycznia. Mówiło się o dwumiesięcznym opóźnieniu. Ustawa z programem Mama 4 Plus została uchwalona przez Sejm. O emerytury matczyne można się będzie starać od 1 marca 2019 roku.

Emerytury matczyne z programu Mama 4 Plus otrzyma ponad 80 tysięcy osób

Dla wielodzietnych

Program Mama 4 Plus jest skierowany do rodzin wielodzietnych. Jeden z podstawowych warunków wiąże się z liczbą dzieci wychowywanych w rodzinie. Otóż rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma być przyznawane matkom, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czworo dzieci. Ojciec będzie mógł skorzystać ze świadczenia tylko w sytuacji, jeśli matka dzieci nie żyje lub je porzuciła. Liczba wychowywanych dzieci, wskazana przez przepisy w przypadku mężczyzn jest taka sama, jak w przypadku kobiet - co najmniej czworo.

Emerytura dla matek - Mama 4 Plus

Aby skorzystać ze świadczenia Mama 4 Plus trzeba być (co do zasady) obywatelem Polski, mieszkać w naszym kraju. Od osoby starającej się o świadczenie będzie też wymagane, aby po ukończeniu 16. roku życia miała za sobą co najmniej 10-letni okres posiadania tzw. ośrodka interesów życiowych w Polsce - w dużym uproszczeniu oznacza to okres opłacania podatków w naszej ojczyźnie.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Założenie jest takie, że otrzymają je te osoby, które w związku z tym, iż poświęciły się wychowywaniu dzieci, zrezygnowały z pracy bądź jej nie podjęły i - co za tym idzie - nie wypracowały swojej emerytury w ogóle bądź też jest ona niższa od najniższej emerytury (obecnie wynosi ona 1.029,80 zł brutto).

Jak stanowi art. 3 ustęp 3 projektowanej ustawy Mama 4 Plus: Świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku gdy nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania albo ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury..

Świadczenie Mama 4 Plus może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat

Emerytura dla matek. Wysokość świadczenia

Emerytura matczyna nie może być wyższa od najniższej emerytury (przypomnijmy - obecnie 1.029,80 zł brutto). Co to oznacza? Jeśli przepisy wejdą w życie, osoba uprawniona do rodzicielskiego świadczenia, która w ogóle nie wypracowała emerytury i nie ma renty, dostanie maksymalne świadczenie w wysokości 1.029,80 zł. Jeśli zaś ma ustalone prawo do emerytury lub renty, ale jest ona niższa od najniższej, otrzyma świadczenie dopełniające emeryturę bądź rentę do wysokości minimalnej.

PRZYKŁAD
Sześćdziesięcioletnia Barbara, która wychowała pięcioro dzieci, ma rentę w wysokości 800 zł brutto. Po wejściu w życie projektowanych przepisów, Barbara będzie mogła ubiegać się o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Jego wysokość wyniesie w jej przypadku 229,80 zł. Po zsumowaniu kwota renty i świadczenia będzie równa najniższej emeryturze.

Mama 4 Plus. Waloryzacja

Świadczenie matczyne ma być waloryzowane co roku - na takich samych zasadach i w takich samych terminach, jak emerytury i renty.

Jeżeli przepisy zaczną obowiązywać od 1 marca 2019 roku, można spodziewać się, że nie zdąży je objąć tegoroczna waloryzacja. Dopiero od marca 2020 roku matczyne świadczenie wzrośnie o tyle samo, o ile wzrosną wtedy „normalne” emerytury. Szkoda, gdyż gdyby został dotrzymany pierwotny termin, to już w marcu byłaby pierwsza podwyżka - o 70 zł brutto waloryzacji kwotowej.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma być przyznawane przede wszystkim kobietom, które z powodu wychowywania dzieci nie wypracowały emerytury

Przyznawanie świadczeń

Zgodnie z projektem ustawy, świadczenia mają być przyznawane przez ZUS oraz KRUS na wniosek zainteresowanej osoby. Wniosek powinien zawierać:

 • dane osoby, która ubiega się o świadczenie: imię, nazwisko, numer PESEL albo numer paszportu, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania;
 • żądanie wnioskodawcy, w którym wskazuje świadczenie, o jakie się ubiega;
 • podpis wnioskodawcy.

Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci oraz oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

We wspomnianym oświadczeniu osoba starająca się o emeryturę matczyną będzie musiała zawrzeć informacje dotyczące tego, czy:

 • jest zatrudniona lub prowadzi inną działalność zarobkową;
 • jest uprawniona do emerytury lub renty;
 • posiada gospodarstwo rolne;
 • prowadzi dział specjalny produkcji rolnej;
 • uzyskuje inne dochody.

WYPŁATY MAMA 4 PLUS

Okoliczności mające wpływ na prawo do świadczenia mogą być potwierdzane:

 • zaświadczeniami właściwego urzędu skarbowego, które potwierdzają źródła osiąganych przychodów oraz ich wysokość;
 • zaświadczeniami, które potwierdzają aktualne zatrudnienie lub prowadzenie innej działalności zarobkowej oraz wysokość osiąganych przychodów;
 • zaświadczeniami, które potwierdzają wysokość innych świadczeń pobieranych przez wnioskodawcę;
 • zaświadczeniami z urzędu gminy, które potwierdzają rodzaj oraz wielkość posiadanego gospodarstwa rolnego;
 • oświadczeniami o wysokości dochodu z gospodarstwa rolnego;
 • innymi dokumentami, które potwierdzają sytuację rodzinną, majątkową i materialną wnioskodawcy.

Emerytury matczyne mają trafić do kobiet, które z powodu wychowywania co najmniej czworga dzieci nie zdążyły wypracować emerytury

Mama 4 Plus. Kto nie dostanie świadczenia

Projekt przewiduje, że świadczenie co do zasady nie będzie przysługiwało:

 • osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej;
 • w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci;
 • gdy po przyznaniu świadczenia osoba, która je pobiera, jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności lub przebywa w całodobowych placówkach odwykowych dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Uzasadnienie projektu ustawy

„Projektowana ustawa ma na celu uhonorowanie i docenienie okresu wychowywania dzieci. Stąd też projektowana regulacja określa warunki i tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, zwanego dalej „świadczeniem”.

Podstawowym celem projektowanej regulacji jest zapewnienie środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych. Projektowane zmiany podkreślają ważną z punktu widzenia rozwoju kraju funkcję społeczną pełnioną przez rodziców, w większości kobiet, związaną z wychowywaniem dzieci. (...)”

Emerytura dla matek - Mama 4 Plus

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wideo

Materiał oryginalny: WNIOSKI EMERYTURA DLA MATEK Zasady MAMA 4 PLUS. Wypłaty Mama 4 Plus Kto dostanie emeryturę dla matek? Zasady MAMA 4 PLUS - Dziennik Łódzki

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3