Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodnik Jelenia Góra. Nowa kanalizacja i wodociąg w centrum

Rafał Święcki
Rafał Święcki
Wodnik Jelenia Góra. Jeleniogórska spółka wodociągowa do 2015 roku podłączy do swej sieci kanalizacyjnej ponad sześć tysięcy gospodarstw domowych. Wkrótce zaczną się wykopy w śródmieściu Jeleniej Góry

Wodnik - Jelenia Góra

Dostawca wody w Jeleniej Górze przygotowuje się do kolejnego dużego projektu. Spółka Wodnik pożyczyła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 31 milionów złotych, dołoży 22 miliony z własnej kieszeni i rozpocznie kanalizowanie kolejnych kwartałów Jeleniej Góry. Oznacza to, że wkrótce zaczną się wykopy, głównie w śródmieściu miasta.
Wzrośnie też majątek spółki, co niestety odbije się na cenach dostarczania wody i odbioru ścieków.
Prace planowane na lata 2014 – 2016 to właściwie ostatnie poważne roboty kanalizacyjne w mieście.

- Wcześniejsze projekty praktycznie skanalizowały Jelenią Górę. Spełnimy wymogi Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Jeleniej Górze nie grożą kary, które będą naliczane samorządom po 2015 roku – mówi Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik.

Budowa sieci wodnych i kanalizacyjnych przeniesie się z Cieplic i Sobieszowa do centrum Jeleniej Góry.

Będą rozkopywane ulice w rejonie: Orkana, Wyzwolenia Narodowego i Wrońskiego.

2 km rur ułożone zostanie na Alei Wojska Polskiego. Budowę ponad kilometra sieci zaplanowano na ul. Sudeckiej.

Wykopów mogą spodziewać się też mieszkańcy ul. Przeskok, ul. Wesołej i Skowronków (wodociąg) i ul. Skowronków i Dziecinnej (kanalizacja), ul. Wzgórze Wandy i Kosmonautów (wodociąg), Wzgórze Wandy, Kosmonautów i Staffa (kanalizacja), ul. Wincentego Pola (wodociąg), ul. W. Pola, Chłopskiej, Lotnictwa, Koziej i Podgórnej (kanalizacja).

Wodnik planuje też prace na: ul. Drzymały, Flisaków, Świętojańska i Złotnicza, ul. Krakowskiej, Osiedlu Czarne, ul. Modrzejewskiej, ul. Spółdzielczej i Lubańskiej, Hoffmana, Gałczyńskiego, Głowackiego, Reja, Kossaka, Broniewskiego oraz Morcinka, ul. Warszawskiej, ul. Karola Miarki i Okopowej, ul. Spółdzielczej, ul. Kruszwickiej i ul. Wiśniowej. 1.

- Po 2016 roku zostanie nam do realizacji Jagniatków i Goduszyn, gdzie nieruchomości odprowadzają ścieki do szamb. Będziemy rozważać podłączenie ich do sieci lub budowę przydomowych oczyszczalni przy współudziale mieszkańców. Odprowadzenie nieczystości z Jagniątkowa może wiązać się z problemami. Do oczyszczalni jest tak daleko, że może dojść do zagniwania ścieków w rurach – dodaje prezes Jastrzębski.

Wodnik chciałby mieć też w przyszłości pełen monitoring sieci, by zmniejszyć straty wody. W tej chwili urządzenia mogą wychwycić jedynie duże wycieki, gdy woda się leniwie się sączy, nie sposób znaleźć nieszczelności. W ten sposób do ziemi ucieka 28 – 29 procent produkowanej wody.

Inwestycje zaplanowane na lata 2014-2016 zwiększą majątek spółki (dziś wyceniany na 240 mln zł). Wzrost amortyzacji tego majątku oznacza podwyżki. Spółka przewiduje, że tylko z tego powodu, w ciągu 3 lat woda i ścieki podrożeją łącznie o 1,73 zł. Kolejnym czynnikiem może być też inflacja lub wzrost cen energii.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto