Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wpisanie Krainy Wygasłych Wulkanów na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO przyciągnie więcej turystów do regionu

Alina Gierak
Alina Gierak
Ostrzyca Proboszczowicka w Krainie Wygasłych Wulkanów przez swój kształt nazywana jest śląską Fudżijamą.
Ostrzyca Proboszczowicka w Krainie Wygasłych Wulkanów przez swój kształt nazywana jest śląską Fudżijamą. Klaudia Korfanty/Polskapress
Jeleniogórzanie znają Krainę Wygasłych Wulkanów i lubią wycieczki na Ostrzycę czy Okole. Teraz ten niezwykły obszar poznają turyści na całym świecie. UNESCO wpisało Krainę Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim do Światowej Sieci Geoparków. To oznacza zwiększenie ruchu turystycznego, a także prestiż, który daje członkostwo w sieci UNESCO. Ułatwi to także pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na zagospodarowanie turystyczne oraz promocję obszaru.

Spis treści

Kraina Wygasłych Wulkanów - dlaczego jest tak niezwykła?

Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów obejmuje Góry Kaczawskie i okoliczne pogórza.

W geoparku znajdują się charakterystyczne pozostałości wulkanów paleozoiku i kenozoiku oraz wylewy lawy, głównie z oligocenu i miocenu (ok. 35–15 mln lat temu), z imponującymi przykładami spoinowania kolumnowego.

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem okolicy jest góra Ostrzyca ze stożkową, bazaltową szyją.

Historia tego terytorium jest ściśle związana z zasobami mineralnymi oraz długą tradycją poszukiwania złota i miedzi. Opuszczone kamieniołomy stanowią bezcenne okno na geologiczną i kulturową przeszłość tego obszaru. \Dawny kamieniołom bazaltu Wilcza Góra stanowi świadectwo niedawnej ochrony i innowacji inspirowanych przez społeczność, ponieważ został zrekultywowany do celów naukowych i edukacyjnych.

Czytaj tutaj o Krainie Wygasłych Wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów na liście UNESCO

Komitet Wykonawczy UNESCO zatwierdził 18 nowych obszarów, włączonych do Światowej sieci Geoparków UNESCO. Daje to łączną liczbę 213 geoparków w 48 krajach. Jednym z nich jest Kraina Wygasłych Wulkanów w Górach i na Pogórzu Kaczawski, obejmująca przede wszystkim powiaty złotoryjski oraz jaworski.

Starania zmierzające do stworzenia na Pogórzu i w Górach Kaczawskich geoparku trwały siedem lat. 14 samorządów (gmin i powiatów) oraz działające na tym terenie stowarzyszenia oraz instytucje (jak nadleśnictwa) i bezpośrednio mieszkańcy nie ustawali w działaniach. Koordynatorem przedsięwzięcia zostało Stowarzyszenie Kaczawskie.

Jako państwowa służba geologiczna jesteśmy niezmiernie dumni, że Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów jako już trzeci geopark z naszego kraju dołączył do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu

– powiedziała w rozmowie z PAP dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Co to są geoparki?

Geoparki są obszarami o unikatowym dziedzictwem geologicznym, zarządzane zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, czyli harmonijnego współistnienia przyrody z rozwojem społecznym i gospodarczym. Nie ograniczają prowadzenia normalnej działalności gospodarczej. W Polsce dotąd istniały dwa: transgraniczny polsko-niemiecki Geopark Łuk Mużakowa i (przyjęty w 2021 r.) Geopark Świętorzyski.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto