Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy żacy dumą uczelni

Aleksandra Buba, Martyna Garbacz
Marcin Wiercioch przy zrobotyzowanym stanowisku do trójwymiarowej obróbki metali
Marcin Wiercioch przy zrobotyzowanym stanowisku do trójwymiarowej obróbki metali Tomasz Hołod
Wrocławskie szkoły wyższe mają wiele powodów do dumy, ale bez wątpienia największym są studenci. To oni reprezentują uczelnie w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. To oni w laboratoriach opracowują nowe technologie, a ich osiągnięcia są najlepszym dowodem wysokiego poziomu uczelni.

Większość najciekawszych studenckich pomysłów i projektów rodzi się w kołach naukowych. Na Politechnice działa ich około 130. To prawdziwe kuźnie młodych wynalazców, a kreatywni żacy co roku zdobywają międzynarodowe wyróżnienia. I tak studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego ze skonstruowanym przez siebie modelem samolotu "Samarama" zajęli 4. miejsce podczas prestiżowych zawodów Aero Design West w Kalifornii, a antropomorficzna głowa robota o nazwie "Samuel" skonstruowana przez studentów Koła Naukowego Robotyków KoNaR zajęła II miejsce w kategorii freestyle podczas zawodów Robot Challenge w Wiedniu.

- Mamy możliwość pracy na sprzęcie unikatowym na skalę kraju - wyjaśnia Marcin Wiercioch, student ostatniego roku automatyki i robotyki, który jest także pracownikiem laboratorium optomechatronicznego MVLab na Wydziale Mechanicznym. Jego dziedzina to zrobotyzowane stanowisko do trójwymiarowej laserowej obróbki metali, czyli bardzo precyzyjny laser.

Na Politechnice świetnie radzi sobie też koło naukowe BIO-Top, którego specjalnością jest produkcja kosmetyków.
- Biotechnologia jest tak naprawdę bliska każdemu z nas. Każdy może przygotować kosmetyk w domu. Taki produkt jest zdrowszy dla skóry, bo nie zawiera konserwantów - przekonuje Natalia Borusiewicz, studentka II roku biotechnologii. Koło ciągle się powiększa. Na tempo jego rozwoju niebagatelny wpływ ma fakt, że Politechnika Wrocławska otrzymała grant na realizowanie badań dotyczących procesów mikrobiologicznych. Ich badania nad starzeniem się komórek i powstrzymywaniem tego procesu mogą być w przyszłości wykorzystane w medycynie, na przykład w walce z nowotworami.

Z kolei na Uniwersytecie Wrocławskim działa około 150 kół naukowych.
- Jeśli ktoś jest aktywny, po pewnym czasie dochodzi do wniosku, że same studia to dla niego za mało. W kole można rozwijać swoje pasje, poznać inne osoby zainteresowane tym samym tematem, zdobywać dofinansowanie na projekty, a także znaleźć atrakcyjną praktykę lub staż - wylicza zalety kół Maciej Jarecki, który przez trzy lata był szefem Rady Kół Naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Ponadto koła to najlepsza droga do kariery naukowej, a większość osób, które zdecydowały się na doktorat, zaczynała właśnie od takiej działalności - dodaje.

Maciej Jarecki sam brał udział w tworzeniu dwóch kół naukowych: - Koła Integracji Europejskiej KItE na Wydziale Nauk Społecznych oraz Koła Prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa. Jest też laureatem licznych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Swoją mową sądową zwyciężył w lokalnym etapie we Wrocławiu, a w finale na Uniwersytecie Jagiellońskim był trzeci.

Spory sukces odniosła także grupa żaków z Uniwersytetu Wrocławskiego, której przewodził Tomasz Piasecki, student I roku magisterskich Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych. Przygotowali oni ankietę do badań nad tożsamością bibliotekoznawcy. Projekt został wybrany spośród propozycji z całej Polski i został obowiązującym kwestionariuszem do ogólnokrajowych badań wśród studentów. Ich wyniki zostaną zaprezentowane na majowym kongresie bibliotekoznawców "Tożsamość bibliotekoznawcy. Badanie tożsamości studentów informacji naukowej i bibliotekoznawstwa". Pomogą one w projektowaniu dalszych ścieżek edukacyjnych.

- Kierunki humanistyczne zmieniają się tak samo, jak ścisłe i wymagają refleksji nad ich dalszym rozwojem. Dlatego ważne jest prowadzenie tego typu badań i cieszę się, że nasz projekt może w tym pomóc - podsumowuje Tomasz Piasecki.

Piątka studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, jako jedyni przedstawiciele szkół wyższych niepublicznych w województwie dolnośląskim, otrzymała stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce. Zespół studentów Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunku finanse i bankowość, w składzie Paulina Brandstatter, Sylwia Woźnica, Łukasz Chwesiuk i Maciej Matuszewski oraz Barbara Rudnicka zwyciężył w krajowym finale organizowanego przez CFA Institute konkursu Global Investment Research Challenge.

- Konkurs polegał na przygotowaniu raportu analitycznego o spółce oraz jego prezentacji. Nasza drużyna, wygrywając finał krajowy, zakwalifikowała się do finału regionalnego dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, który będzie mieć miejsce pod koniec marca w Stambule - wyjaśnia Wojciech Sokolnicki z Uniwersytetu Ekonomicznego.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto