Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych to żniwa dla złodziei. Pamiętaj o tym, wybierając się na cmentarz

Redakcja
KPP Głogów
Wszelkiego rodzaju duże zgrupowania ludności to dobra okazja do zarobku dla złodziei i kieszonkowców. Również odwiedzający groby bliskich podczas Dnia Wszystkich Świętych stają się celem amatorów nielegalnego zarobku.

Policjanci będę tego dnia dbali o bezpieczeństwo odwiedzających cmentarze. Jak co roku zaplanowano patrole na nekropoliach i w ich okolicach. Jednakże o bezpieczeństwo musimy też zadbać sami.

– Nie stwarzajmy przysłowiowej „okazji” złodziejowi, który może wykorzystać taką sytuację, by dokonać kradzieży. Złodzieje mogą działać nie tylko na terenie cmentarzy, ale również w ich okolicy. Parkując samochód w okolicy cmentarza nie pozostawiajmy w nim cennych przedmiotów. Pozostawiona w samochodzie torebka, pokrowiec od aparatu, czy nawet części garderoby mogą stać się łatwym łupem. Zanim oddamy się zadumie i refleksji, pomyślmy o własnym bezpieczeństwie. Zachowujmy się tak, by nie martwić się przewidywalnymi działaniami przestępców. Zapobiegnijmy im, nie dając szansy złodziejom – radzi podinspektor Bogdan Kaleta z KPP Głogów.

Pamiętajmy też, żeby na cmentarz lub na zakupy nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy niż jest to konieczne. Nie należy nosić dokumentów, kluczy, pieniędzy w reklamówkach, w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, telefony komórkowe, karty bankomatowe, klucze – należy nosić w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej należy torebkę mieć zawsze przed sobą lub trzymać ją w dłoni.

– Na cmentarzach kieszonkowcy uważnie obserwują osoby pozostawiające przy nagrobkach torby, dokumenty czy telefony komórkowe. Wystarczy chwila naszej nieuwagi na przykład oddalenie się od grobu po wodę do kwiatów lub odejście w celu wyrzucenia śmieci, aby złodziej mógł błyskawicznie ukraść pozostawione przez nas rzeczy – dodaje policjant.

Ważne jest noszenie torebek, pieniędzy oraz dokumentów w sposób bezpieczny. Złodzieja trudno rozpoznać. Potrafi być miły, uczynny, chętny do pomocy. Może to być osoba młoda lub starsza. Ubrana elegancko i kulturalna. Kieszonkowcy działają pojedynczo i w grupach wywołując tzw. sztuczny tłok. Bądźmy uważni podczas wsiadania i wysiadania z autobusu i podczas robienia zakupów.

– Ważne jest w miarę możliwości unikanie tłoku i przygodnie poznanych osób. Gdy ktoś, kogo nie znamy, widzimy pierwszy raz w życiu, zaczyna się nami interesować, zaczepiać rozmową, należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Złodziej bezwzględnie wykorzysta każdy moment naszej nieuwagi i roztargnienia – końcy Kaleta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto