Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybieracie się dzisiaj (17 listopada) do Czech? Wstęp do muzeów jest bezpłatny, bo dzisiaj u Czechów jest święto. Czy czynne są sklepy?

Alina Gierak
Alina Gierak
Na placu Wacława w Pradze dzisiaj (17.11. 2022) budynki będą rozświetlone
Na placu Wacława w Pradze dzisiaj (17.11. 2022) budynki będą rozświetlone Pixabay
17 listopada jest w Czechach świętem i dniem wolnym od pracy. Czesi obchodzą dzisiaj Dzień walki o wolność i demokrację.

Spis treści

17 listopada - świeto w Czechach

17 listopada nasi południowi sąsiedzi obchodzą rocznicą studenckiej manifestacji w 1989 roku, która zapoczątkowała aksamitną rewolucję i obalenie komunizmu w Czechach.

Święto to upamiętnia dwa ważne wydarzenia.

  • 17 listopada 1939 r. czeskie uczelnie zostały zamknięte przez okupanta niemieckiego w odwecie za protest z 28 października 1939 roku. W nocy z 16 na 17 listopada okupanci aresztowali przywódców ruchu studenckiego. Dziewięciu studentów zostało straconych.
  • 17 listopada 1989 r. wybuchła aksamitna rewolucja, doszło do upadku komunistycznego reżimu w Czechosłowacji.

Ważna data dla Czechów

17 listopada 1939 roku w czasie trwania demonstracji studentów jeden z uczestników, Jan Opletal, został postrzelony, w wyniku czego zmarł dwa tygodnie później. W jego procesji pogrzebowej uczestniczyły tysiące studentów, aby w ten sposób zamanifestować swój sprzeciw wobec agresji niemieckiej. Akcja ta przerodziła się w antynazistowską demonstrację i została krwawo stłumiona – ponad 1200 studentów zostało aresztowanych i zesłanych do obozów koncentracyjnych. 17 listopada dziewięcioro studentów i profesorów zostało straconych bez procesu sądowego.

17 listopada 1989 roku odbyła się legalna praska demonstracja z okazji pięćdziesiątej rocznicy zamknięcia czeskich uniwersytetów. Po oficjalnym zakończeniu demonstracji niektórzy uczestnicy kontynuowali marsz do centrum miasta, gdzie chcieli wyrazić sprzeciw wobec ówczesnego reżimu komunistycznego. Policja stopniowo otoczyła pokojowo nastawionych demonstrantów na Alei Narodowej (Národní třída) i brutalnie ich pobiła.Doniesienia o brutalnej interwencji zapoczątkowały tzw. Aksamitną Rewolucję, która doprowadziła do upadku reżimu totalitarnego.

Dzisiaj okazji święta czterdzieści ważnych budynków w Czechach i na Słowacji zostanie uroczyście oświetlonych na czerwono, biało i niebiesko.

Kultową piosenkę, która stała się symbolem aksamitnej rewolucji, zaśpiewa Aneta Langerowa symbolicznie o godzinie 17. 11 z balkonu Teatru Narodowego.

Czy czynne są sklepy 17 listopada w Czechach?

Dzisiejsze (17.11) listopadowe święto jest dniem, w którym sklepy mogą pozostać otwarte.

Duże galerie będą raczej czynne. Mniejsze sklepy w przygranicznych miejscowościach też, choć może się zdarzyć, że właściciel postanowi świętować.
Z pewnością można spodziewać się wielu Czechów w polskich sklepach w Jeleniej Górze, Karpaczu czy Szklarskiej Porębie. Będą chcieli wykorzystać wolny dzień na zakupy.

W Czechach 17 listopada wstęp do państwowych muzeów jest za darmo

Dzisiaj do Muzeum Narodowego w Pradze jest za darmo. Miłośnicy sztuki zwiedzą za darmo ekspozycję w Pałacu Targowym (1796–1918: Sztuka Długiego Stulecia, 1918–1938: Pierwsza Republika, 1930 –współczesność: Czeska Sztuka Współczesna), w Pałacu Schwarzenbergów (Starzy Mistrzowie I), w Pałacu Sternbergów (Starzy Mistrzowie II) i w klasztorze św. Agnieszki Czeskiej (Sztuka Średniowieczna w Czechach i Europie Środkowej 1200–1550).

Bezpłatny jest także wstęp do Galerii Regionalnej w Libercu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto