Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się! Mają 67 i 137 km do przejścia! To nie byle jaka impreza! [ZDJĘCIA]

Paulina Gadomska
Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej, to górska wyrypa, która na polskim podwórku od lat zajmuje czołowe miejsca, jeśli chodzi o długość trasy. I to właśnie dystans, na którego pokonanie potrzeba kilkadziesiąt godzin, jest największą trudnością tego memoriału.

Dziś wystartowali piechurzy Połowy Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Mają 24 godziny, aby pokonać 67- kilometrową trasę. Od wczoraj na trasie są uczestnicy najdłuższego przejścia. Dla nich przeznaczono 48 godzin.

Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej swoje początki miało w 2004 roku. Wtedy to Daniel Ważyński -ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR- wraz z dwoma kolegami (także z GOPRu) postanowił podjąć próbę przejścia za jednym zamachem wszystkich pasm górskich okalających Kotlinę Jeleniogórską. Wyzwanie było spore, zwłaszcza, jak na ówczesne czasy. Tym bardziej, że śmiałkowie nie korzystali z niczyjej pomocy i wszystkie potrzebne rzeczy nieśli na plecach. 1. Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej, zakończyło się niepowodzeniem.
8 lutego 2005 roku w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach zeszła lawina. Zginęło w niej dwóch będących na służbie ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR – Daniel Ważyński oraz Mateusz Hryncewicz. Pomysłodawcy Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej nie było dane wyruszyć na trasę po raz kolejny…
Chcąc uczcić pamięć kolegów, ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR postanowili kontynuować dzieło zainicjonowane przez Daniela Ważyńskiego. To dlatego w nazwie wydarzenia do dziś widnieją nazwiska tragicznie zmarłych ratowników. Z tego samego powodu, co roku przed startem ma miejsce minuta ciszy ku ich pamięci.

gorskiewyrypy.pl

Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej to impreza dla piechurów, która na polskiej scenie zajmuje czołowe miejsce. Nie tylko pod względem długości trasy, ale i samego jej przebiegu.Trasa Przejścia jest mocno zróżnicowana. Uczestnicy mają do pokonania kilka większych podejść, m.in. pod Szrenicę, na Śnieżkę, Różankę, z Chrośnicy w kierunku Góry Szybowcowej, czy z Górzyńca przez Zakręt Śmierci i dalej na Wysoki Kamień. Na pokonanie tego ostatniego -w zależności od tempa- należy przeznaczyć od 1 do 2 godzin. Marszruta przebiega głównie pieszymi szlakami turystycznymi. W kilku miejscach trzeba iść asfaltem. Na trasie znajdują się także odcinki pozaszlakowe, m.in. Góra Gapa lub Masyw Komorzycy. Odcinki te nie są znakowane, zatem przy ich pokonywaniu należy zachować pełną koncentrację.

Pogoda piechurom dopisuje. Trzymamy kciuki!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto