Zakład Aktywności Zawodowej "Rosa" buduje pierwsze w regionie jeleniogórskim mieszkania treningowe

Artykuł sponsorowany
ZAZ "Rosa" w Jeleniej Górze działa od 11 lat. Rozrasta się i rozbudowuje dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (UMWD).

ZAZ "Rosa" swoją działalność przystosował do potrzeb regionu jeleniogórskiego. - Przyjeżdża tu wielu turystów, istnieje wiele hoteli i pensjonatów, więc nastawiliśmy się na ich obsługę - mówi Zbigniew Musiał, dyrektor ZAZ "Rosa" Caritas Diecezji Legnickiej. Placówka przy ul. Żeromskiego 2 w Jeleniej Górze świadczy usługi pralnicze, porządkowe i gastronomiczne. Na tym nie poprzestaje, bo właśnie trwa budowa pierwszych w regionie mieszkań treningowych.

ZAZ "Rosa" powstał 1 grudnia 2005 na podstawie umowy Caritas Diecezji Legnickiej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Placówka jest zlokalizowana obok Zakładu Opiekuńczo Leczniczego o profilu rehabilitacyjnym. Przez szereg miesięcy były prowadzone prace remontowe adoptujące budynek do spełnianych obecnie funkcji. Było to przedsięwzięcie bardzo kosztowne i pracochłonne. Efekty są imponujące. Do pralni zostały zakupione i zainstalowane wysokiej klasy maszyny i urządzenia, a pracujące tam osoby używają profesjonalnych środków i najnowocześniejszej technologii prania.

Nowoczesna pralnia

- Mamy stałych klientów, którzy cenią nasze usługi za wysoką jakość - mówi Zbigniew Musiał. Do 80 kontrahentów z okolicznych hoteli, restauracji, pensjonatów codziennie trzy samochody firmowe dowożą czystą pościel, obrusy, serwety. W pralni ZAZ „Rosa” pod okiem instruktorek niepełnosprawni segregują pościel, wkładają do nowoczesnych, przemysłowych pralek, maglują.

Radzą sobie na na rynku pracy

W ZAZ "Rosa" pracuje w sumie 56 osób. W tym jest 38 osób niepełnosprawnych - są to osoby ze znacznym i umiarkowanym ( tylko w przypadku osób z upośledzeniem lub chorobą psychiczna) stopniem niepełnosprawności. Przez jedenaście lat istnienia zakładu przewinęło się tu 100 pracowników. Zbigniew Musiał jest dumny, że 30 z nich znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy.

Smaczne potrawy i catering

ZAZ „Rosa” prowadzi od 2004 roku kuchnię w pensjonacie w Domu na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie, prowadzonym przez Caritas Diecezji Legnickiej. Zapewniają wyżywienie gościom a także przygotowują posiłki przeznaczone na obsługę imprez wyjazdowych. Jednocześnie w ramach współpracy z DD w Szklarskiej Porębie, pracownicy zdobywają umiejętności pracy hotelowej. Pracownicy ZAZ "Rosa" przygotowują nie tylko smaczne posiłki dla gości, ale świadczą także usługi cateringowe. W kuchni - pracuje 6-8 osób. Gdy mają zamówienie na obsługę pikników czy festynów, pomagają im inni. - Na festynie MOPS w Jeleniej Górze wydaliśmy 3,5 tysiąca porcji grillowanych kiełbas. To rekord - mówi Zbigniew Musiał. Przygotowywali także posiłki na obchody Dnia Dziecka w Legnicy. Tam furorę zrobił ryż z jabłkami i bitą śmietaną.

Mieszkania treningowe

Od grudnia w ZAZ "Rosa" będą funkcjonować mieszkania treningowe. - Bez wsparcia UMWD nie wybudowalibyśmy ich - mówi Zbigniew Musiał. Mieszkania są prawie gotowe. - Pięć pokoi, każdy z łazienką, wspólna kuchnia i duży salon z telewizorem - wymienia dyrektor ZAZ "Rosa". W Jeleniej Górze grupą docelową jest 30 dorosłych osób (16 kobiet i 14 mężczyzn ), z niepełnosprawnościami, o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, którzy podlegają wykluczeniu społecznemu i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych i znajdują się w sytuacji powodującej ubóstwo oraz uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym. W ramach realizacji projektu wsparciem zostaną objęte osoby w wieku powyżej 18 roku życia zamieszkujące w gminach : Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba, Wojcieszów, Złotoryja, Gryfów Śląski, Lubomierz, Mirsk, Wleń, Świerzawa, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica, Pielgrzymka, Jelenia Góra.

W mieszkaniach treningowych niepełnosprawni nauczą się, jak samodzielnie dbać o zdrowie, gospodarować pieniędzmi, spędzać wolny czas, załatwiać sprawy w urzędach, przygotowywać posiłki, robić zakupy, prać, sprzątać. Sami płacą za czynsz, prąd, wodę, pokryją koszty wyżywienia, zakupu lekarstw, przejazdów, udziału w imprezach kulturalno-rekreacyjnych i wycieczkach. Pobyt trwa pół roku. Z podopiecznymi przebywa stale koordynator i trener-opiekun.

Ze Zbigniewem Musiałem, dyrektorem Zakładu Aktywności Zawodowej "Rosa" rozmawiamy o planach na przyszłość i rozbudowie zakładu

ZAZ „Rosa” działa w Jeleniej Górze od 11 lat. Czym różni się od innych, typowych zakładów pracy?
Zakład aktywności zawodowej to przede wszystkim rehabilitacja zawodowa osób z orzeczoną niepełnosprawnością . Jest to zakład działający non profit . Celem jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do podjęcia pracy na tzw. otwartym rynku.

ZAZ to nie tylko praca, ale także rehabilitacja. Co mają do dyspozycji pracownicy ZAZ „Rosa”?
W Zakładzie Aktywności Zawodowej „Rosa” w Jeleniej Górze zatrudnione są 38 osoby niepełnosprawne ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W ramach rehabilitacji leczniczej pracownicy mają zapewnioną kinezyterapię i fizykoterapię . Prowadzone są zajęcia z aerobiku , pilates , oraz spacery nordic walkingu . Została utworzona sala do relaksacji . Ponadto pracownicy poprawiają swoją kondycję i sprawność grając w pong ponga, piłkarzyki czy ćwicząc z wykorzystaniem różnych programów Kineta. Duży nacisk kładziemy również na rehabilitację społeczną . Znając warunki i sytuację życiową każdego pracownika, dzięki prowadzonym wywiadom środowiskowym, wychodzimy naprzeciw potrzebom pracowników wspierając finansowo zakupy czy świadczenia związane z habilitacją danej osoby.

Pralnia mieszcząca się w budynku przy ul. Żeromskiego w Jeleniej Górze jest już wyposażona w nowoczesne urządzenia, ale nie spoczywacie na laurach i ciągle się rozbudowujecie. Co macie w najbliższych planach? Kto finansuje prace?
Planujemy zakup kolejnych dwóch nowoczesnych urządzeń pralniczych ( częściowo dofinansowanych ze środków otrzymanych z UMWD na bieżącą działalność w 2016r ). Rozbudowa i przebudowa ZAZ "Rosa" w Jeleniej Górze wraz z powstającymi mieszkaniami treningowymi, finansowana jest ze środków własnych Caritas Diecezji Legnickiej oraz dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w kwocie 500 tys.zł.

Pracownicy ZAZ „Rosa” działają nie tylko Jeleniej Górze. Obsługują także w Szklarskiej Porębie pensjonat Caritasu Dom na Białej Dolinie. Co w nim robią?
Od 2014 r ZAZ „Rosa” poszerzył swoją działalność o kolejny oddział – kuchnię w pensjonacie w Domu na Białej Dolinie , która zapewnia wyżywienie gościom a także przygotowuje posiłki przeznaczone na obsługę imprez wyjazdowych ( catering).

Dobrze sobie radzicie prowadząc usługi gastronomiczne. Czy będą poszerzane?
Owszem potrawy serwowane przez kuchnię w Szklarskiej Porębie cieszą się dużym uznaniem i coraz większą popularnością. Bardzo nas to cieszy i będziemy starali się utrzymać tak wysoki poziom . Staramy się rozszerzać działalność naszego zakładu – zarówno w zakresie usług pralniczych jak i gastronomicznych. Duży nacisk kładziemy również na rozszerzenie naszej oferty w zakresie cateringu. Posiadamy do tego super atrakcyjny sprzęt mobilną grillo -wędzarnię tzw. ”ciufcię” , która pozwala nam na zapewnienie smacznej i atrakcyjnej obsługi imprez plenerowych i nie tylko. W naszej najnowszej inwestycji przy ulicy Żeromskiego powstanie bar oferujący nasze pyszne wyroby.

Jak Pan ocenia wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego?
Zakład aktywności zawodowej nie jest zakładem nastawionym na finansowy zysk, ale celem prowadzonej działalności jest lepsza jakość życia osób niepełnosprawnych. Zatem bez wsparcia finansowego UMWD nie byłoby możliwe prawidłowe jego funkcjonowanie. Należy podkreślić, dużą przychylność i zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych UMWD. Dzięki wsparciu i akceptacji marszałka województwa dolnośląskiego powstał m.in. w 2014 roku nowy oddział naszego zakładu w Diecezjalnym Domu imienia Jana Pawła II w Szklarskiej Porębie , co stworzyło możliwość objęcia rehabilitacją zawodową szerszą grupę osób niepełnosprawnych. Na bieżącą działalność w 2016 r. otrzymaliśmy dofinansowanie ok. 900 tys. zł. Nowa inicjatywa Caritas Diecezji Legnickiej skierowana dla osób niepełnosprawnych ,dotycząca utworzeniu mieszkań treningowych, również zyskała poparcie i w efekcie dofinansowanie z UMWD w wysokości 500 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto