Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakup nieruchomości? Spytaj o typ ogrzewania, a zaoszczędzisz. Od kwietnia tę informację uzyskasz łatwiej dzięki świadectwom energetycznym

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zakup nieruchomości to spory wydatek, ale warto też pamiętać o późniejszych kosztach utrzymania lokum.
Zakup nieruchomości to spory wydatek, ale warto też pamiętać o późniejszych kosztach utrzymania lokum. Tomasz Czachorowski/Polska Press
Przy zakupie nieruchomości nie zawsze zwraca się uwagę na typ ogrzewania, choć ma to duży wpływ na koszty utrzymania mieszkania czy domu. Również nie w każdym ogłoszeniu o sprzedaży ta ważna informacja się pojawia. Od kwietnia 2023 r. zmieni się to jednak w związku ze zmianami dotyczącymi świadectw energetycznych.

Spis treści

Dlaczego przy zakupie nieruchomości warto pytać o typ ogrzewania?

Zakup mieszkania czy domu to skomplikowany proces, wymagający przeanalizowania wielu aspektów – od lokalizacji i ceny po sąsiedztwo i dojazd. Nabywcy nie zawsze pamiętają jednak o bardzo ważnej kwestii, jaką są koszty utrzymania nieruchomości. Część kupujących dopiero po wprowadzeniu się do nowego lokum odkrywa, że będą odtąd musieli wydawać co miesiąc znaczne sumy. Jednym z największych wydatków składających się na koszty utrzymania są rachunki za ciepło, których wysokość zależy m.in. od zastosowanego typu ogrzewania.

Jest zatem jasne, że rozważając zakup nieruchomości, zawsze opłaca się zapytać sprzedającego o typ ogrzewania oraz poprosić o informacje dotyczące przeciętnych rocznych wydatków na ciepło. Dobrze wiedzą o tym najemcy, którzy coraz częściej zwracają na ten element baczną uwagę.

– W listopadzie 2022 r. użytkownicy Otodom wyszukiwali mieszkania na wynajem, zwracając uwagę na typ ogrzewania 2,5-krotnie częściej niż w 2021 r. Wzrost wyniósł 149 proc. r/r. – wskazuje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom. – Powodem jest zapewne inflacja i rosnące koszty energii, ale nie można pominąć również coraz większej świadomości ekologicznej konsumentów.

Jak podaje Otodom, w analizowanym okresie osoby szukające mieszkań na wynajem interesowały się przede wszystkim ogrzewaniem miejskim (wzrost liczby zapytań o 110 proc.), elektrycznym (60 proc.) i gazowym (46 proc.).

Od kwietnia 2023 r. informację o ogrzewaniu uzyskasz łatwiej. Pytaj o świadectwo energetyczne

Obecnie osoby sprzedające nieruchomość dość często pomijają w ogłoszeniu informację o typie ogrzewania. Według danych Otodom w 2022 r. zrobiło tak 40 proc. ogłoszeniodawców wystawiających domy na sprzedaż. Zmieni się to jednak już w tym roku – od 28 kwietnia 2023 r. nastąpią ważne zmiany w prawie dotyczącym świadectw energetycznych. Przypomnijmy, że świadectwo to dokument informujący o zapotrzebowaniu nieruchomości na energię. Pozwala on więc m.in. oszacować koszty ogrzewania czy zapotrzebowanie na opał.

Od 28 kwietnia przy każdej transakcji sprzedaży mieszkania czy domu konieczne będzie posiadanie świadectwa energetycznego. Tak samo będzie w przypadku zawierania umowy najmu (dotyczy tylko nowych umów). Sporządzenie świadectwa będzie konieczne również przy modernizacji budynku, która wpływa na zużycie energii (np. termomodernizacji) oraz przy budowie domu. Nabywca lub najemca może otrzymać świadectwo w formie papierowej albo elektronicznej, a ich okres ważności to 10 lat.

– W przypadku gdy sprzedaż/najem dotyczy budynku, należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, natomiast jeśli sprzedaż/najem dotyczy części budynku (lokalu), należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. – Nabywca lub najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania świadectwa.

Czym Polacy ogrzewają domy? Króluje ogrzewanie gazowe

Szukając nieruchomości na sprzedaż, warto mieć świadomość, że niektóre typy ogrzewania są bardziej popularne od innych. Trzeba więc być przygotowanym na to, że jeśli nabywca zbytnio zawęzi pod tym względem kryteria wyszukiwania ofert w serwisach ogłoszeniowych, to trudno mu będzie znaleźć lokum. Przykładem mogą być domy z pompą ciepła – choć ten typ ogrzewania staje się coraz popularniejszy, m.in. dzięki dopłatom z programu „Moje Ciepło”, znalezienie wśród ofert sprzedaży domu z pompą raczej nie będzie proste.

Jak pokazują dane zgromadzone do 30 czerwca 2022 r. w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, Polacy najczęściej posiadają:

  • kotły na paliwa stałe – ponad 3,2 mln domów i mieszkań,
  • kotły gazowe – 2,4 mln,
  • ogrzewanie elektryczne – ponad 1 mln,
  • kominki, kozy lub ogrzewacze powietrza na paliwa stałe – ok. 1 mln,
  • kuchnie węglowe i piecokuchnie – 505,4 tys.,
  • piece kaflowe na paliwa stałe – 419,3 tys.,
  • kolektory słoneczne – 308,3 tys.,
  • podłączenie do miejskiej lub lokalnej sieci ciepłowniczej – 288,1 tys.,
  • pompy ciepła – 209,6 tys.,
  • kotły olejowe – 94,3 tys.

Nieco inaczej wyglądają dane dotyczące ogrzewania w nieruchomościach wystawianych na sprzedaż – jak łatwo się domyślić, wśród ofert rzadko pojawiają się np. starsze domy ogrzewane piecami kaflowymi czy piecokuchniami. Jak podaje Otodom, w 2022 r. w ogłoszeniach dominowały mieszkania i domy z:

  • ogrzewaniem gazowym – ponad 60 proc.,
  • pompą ciepła – 16 proc.,
  • kominkiem – 14,5 proc.,
  • ogrzewaniem węglowym – 13 proc.

Jak podają eksperci, typy ogrzewania były mocno powiązane z konkretnymi regionami.

– W województwie podkarpackim i mazowieckim ponad 70 proc. oferowanych do sprzedaży domów ogrzewanych było gazem (odpowiednio 73 proc. i 71,3 proc.). Natomiast najmniej takich ogłoszeń było w województwie warmińsko-mazurskim (36 proc.). Ogrzewanie węglowe najczęściej występowało w ogłoszeniach w województwie świętokrzyskim i opolskim odpowiednio 30 proc. i 27 proc. – podaje Otodom.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto