Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Homole: Romantyzm kuracjusza

RED
Wikipedia
Ruiny zamku Homole znajdują się zaledwie trzy kilometry od Dusznik-Zdroju, na górze Gomoli (733 m). Widoczne do dziś pozostałości są resztkami wieży i murów obronnych.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1350 roku, ale drewniane umocnienia istniały w tym miejscu podobno już w X wieku. Murowana budowla z wysoką na trzydzieści metrów wieżą i potężnymi murami powstała na przełomie XIII i XIV stulecia.

Warownia należała do rodziny Panowiców, którzy posiadali też znaczną część ziem w Kotlinie Kłodzkiej. W 1366 roku wymieniona zostaje po raz pierwszy nazwa zamku - zwał się wtedy Landfrede. Wiemy to z dokumentu, w którym synowie niejakiego Tyczki Panewica, gwarantując proboszczowi z Dusznik wyposażenie w niezłe dochody, żądali w zamian odprawiania mszy w zamku Landfrede trzy razy w tygodniu.

Zobacz inne dolnośląskie zamki i pałace

Po Panowicach Homole miało wielu właścicieli, z których na uwagę zasługuje niejaki Mikulesz Trczka. Jego władanie dobrami przy zamku przypadło na okres wojen husyckich, a sam Mikulesz najprawdopodobniej sprzyjał radykalnemu odłamowi husytów - taborytom. Pewnie też z tego powodu husyci uczynili z zamku bazę wypadową, a z dóbr Trczki, którym oszczędzono zniszczeń - zaplecze aprowizacyjne.

Później zamek przechodził z rąk do rąk, aż w 1477 roku były przywódca husytów, Hinka Kruszina, odsprzedał go rycerzowi z Łużyc - Hildenbrandowi Kauffungowi. Nowy właściciel po nieporozumieniu z cesarzem zszedł na złą drogę i zaczął parać się rozbojem. Z tego powodu wojska cesarskie zajęły Homole w 1534 roku, a nieszczęsnego Hildenbranda ścięto w Wiedniu.

Sprawdź nasz przewodnik rowerzysty

Wkrótce po tych wydarzeniach, około 1590 roku zamek opustoszał i zaczął popadać w ruinę. Ruiny odżyły w XIX stuleciu, kiedy to stały się romantyczną atrakcją dla przybywających do wód kuracjuszy.

Blisko do zamku: Gorzanów (25 km), Radków (23 km), Ratno Dolne (27 km).

Zamek Homole: tel. do IT 0-74 866 16 29. Do ruin prowadzi z Dusznik Zdroju czerwony szlak, będący odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza. Wstęp bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto