Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żeby wesprzeć potrzebujących, wystarczy numer KRS

Izba Skarbowa we Wrocławiu
Wykaz organizacji znajdziecie na stronie www.bazy.ngo.pl
Wykaz organizacji znajdziecie na stronie www.bazy.ngo.pl
Z dniem 1 stycznia 2011 r. rusza kolejna akcja rozliczeniowa podatku dochodowego od osób fizycznych. Wzorem lat ubiegłych, w czasie jej trwania, podatnicy będą mogli zdecydować o przekazaniu 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

Wystarczy, że w tym celu samodzielnie i terminowo złożą zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym, wypełnią stosowny wniosek oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonają zapłaty podatku.

W zeznaniu podatkowym za 2010 r. (w stosunku do roku 2009) wypełnienie wniosku jest prostsze i polega wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP oraz wysokości kwoty na jej rzecz. W konsekwencji podatnicy nie muszą już przytaczać pełnej nazwy OPP, co stanowi dla nich znaczne ułatwienie zważywszy, że niektóre z nazw są długie (wieloczłonowe) i łatwo o popełnienie pomyłki przy ich wpisywaniu w zeznaniu.

Ponadto w przypadku zeznań podatkowych za 2010 r. takich jak PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, środki z 1% szybciej trafią na konta OPP. Ich przekazanie rozpocznie się bowiem już w maju i potrwa do końca lipca (w przypadku ww. zeznań za 2009 r. miało to miejsce w lipcu i sierpniu). Związane jest to między innymi ze skróceniem z dwóch miesięcy do jednego, okresu na złożenie korekty zeznania, w której podatnik może zadeklarować 1% na rzecz wybranej OPP oraz z wprowadzeniem dla wszystkich zeznań jednego terminu na przekazanie środków z 1%.

Tego rodzaju zmiany wprowadziła ustawa 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 28, poz. 146). Dodatkowo ustawa ta:

- określiła nowe zasady tworzenia wykazu OPP uprawnionych do środków z 1%, w tym nałożyła na OPP obowiązek zgłaszania numeru rachunku bankowego do US właściwych dla siedziby OPP oraz obowiązek weryfikowania jego poprawności w BIP MPiPS (vide art. 27a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie),

- zagwarantowała stabilność danych zawartych w wykazie (w okresie od 15 marca do 31 lipca roku następującego po roku, za który składane jest zeznanie podatkowe, dane identyfikacyjne oraz numer rachunku bankowego nie mogą ulec zmianie, chyba że zmiana nastąpiła z przyczyn niezależnych od OPP),

- doprecyzowała kwestie związane z wyborem OPP przez nierezydentów, którzy w związku z opuszczeniem terytorium RP składają zeznanie w trakcie roku podatkowego (ta grupa podatników wyboru OPP będzie mogła dokonywać z wykazu ogłoszonego za rok poprzedni),

- usankcjonowała przekazywanie OPP informacji o wskazanym przez podatnika celu szczegółowym,

- określiła wysokość zaległości podatkowej, której wystąpienie nie skutkuje odstąpieniem przez naczelnika urzędu skarbowego od przekazania 1% (kwota ta odpowiada trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej, czyli kwocie, od której zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej nie nalicza się odsetek za zwłokę),

- nałożyła na Ministra Finansów obowiązek corocznej (w terminie do dnia 30 września) publikacji na stronie internetowej Ministerstwa Finansów wykazu OPP wraz z informacją o wysokości środków otrzymanych przez poszczególne organizacje w ramach alokacji 1%.

Pierwsza publikacja miała już miejsce 30 września br. i dotyczyła zeznań za 2009 r. (www.mf.gov.pl >> Podatki>> Statystyka>> Informacje dotyczące rozliczenia podatku dochodowego).

Powyższe zmiany powinny przyczynić się do jeszcze lepszego funkcjonowania instytucji 1%. Z tym że będzie to możliwe tylko wówczas, gdy wszyscy uczestnicy jednoprocentowego mechanizmu będą świadomi swoich praw oraz obowiązków. Dotyczy to zarówno podatników, którzy muszą pamiętać o terminowym złożeniu zeznania podatkowego oraz zapłaceniu podatku, a także OPP, które powinny w określonym czasie dopełnić obowiązku zgłoszenia numeru rachunku bankowego i złożyć stosowne sprawozdanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto