Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoty interes?

Jacek KLEIN (K)
Synonimem bogactwa od wieków jest złoto. Wbrew pozorom nie trzeba mieć nie wiadomo ile pieniędzy, aby zostać posiadaczem jednej czy kilku sztabek. Nie ma także problemów z ich nabyciem.

Synonimem bogactwa od wieków jest złoto. Wbrew pozorom nie trzeba mieć nie wiadomo ile pieniędzy, aby zostać posiadaczem jednej czy kilku sztabek. Nie ma także problemów z ich nabyciem.

Złoto uchodzi za stabilną inwestycję. Inwestorzy traktują je jako zabezpieczenie przed krachami giełdowymi czy wojnami. Obecnie uncja (31,1 g) złota na światowych giełdach kosztuje ponad 550 dolarów amerykańskich. W ciągu pięciu lat jego cena wzrosła ponad dwukrotnie. Przewidywania analityków mówią, że do końca tego roku osiągnie 600 dolarów.

W co zainwestować?

Do wyboru są sztabki o różnej wielkości, monety bulionowe lub monety kolekcjonerskie. Największe zyski można osiągnąć kupując monety kolekcjonerskie wychodzące w niewielkich seriach. Popyt na nie zawsze przekracza podaż. W ciągu dwóch lat wartość niektórych monet z serii z Papieżem czy królami polskimi wzrosła dwu- lub trzykrotnie. Monety bulionowe są bite przez mennice narodowe. W złocie można kupić złote, euro, dolary amerykańskie, kanadyjskie czy australijskie. Trzecią formą inwestycji w złoto są sztabki, od 1 grama do kilku kilogramów. Ich wartość rośnie wraz z notowaniami kruszcu na światowych rynkach.

Gdzie kupić, co i za ile?

Złote monety można kupić w Narodowym Banku Polskim. Na rynku funkcjonują także firmy wyspecjalizowane w obrocie złotem. Wyszukać można je w internecie. Oferują one zarówno monety, jak i złote sztabki. - Do ceny sztabki doliczana jest marża - mówi Magdalena Trawińska, copywriter w firmie ExpressM, handlującej złotem. - Wynosi ona kilka procent i jest tym mniejsza im wyższa jest wartość zamówienia. Złoto jest dostarczane kurierem pod wskazany adres. Przesyłka jest ubezpieczona.

Gdzie sprzedać?

Ze sprzedażą złotych monet i sztabek nie ma problemu. Skupowane są przez instytucje finansowe w kraju i zagranicą. Można je sprzedać w oddziałach NBP, ale też kantorach, punktach skupu złota. Należy pamiętać, że im większa sztabka, tym mniejsza marża przy jej zakupie. Z jej sprzedażą może być jednak odwrotnie. Na większe sztabki trudniej znaleźć kupca, można zatem za nie uzyskać mniej atrakcyjną cenę niż za sztabkę np. 10 gramową. Coraz popularniejszą formą handlu złotem są także aukcje internetowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto