Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz , jak budują szlaki i kładki w Karkonoszach! To nie taka prosta sprawa! [FILM/ZDJĘCIA]

Paulina Gadomska
Karkonoski Park Narodowy
W Karkonoskim Parku Narodowym od dwóch lat trwał projekt Ochrony najcenniejszych ekosystemów Karkonoskiego Parku Narodowego. To dzięki temu projektowi turyści mogą cieszyć się bezpiecznymi, dębowymi kładkami, mostami i ścieżkami brukowymi. Jednocześnie przyroda jest mniej narażona na zadeptywanie i dewastację.

Trwający dwa lata projekt Ochrony najcenniejszych ekosystemów Karkonoskiego Parku Narodowego etap V miał na celu poprawę jakości szlaków turystycznych, ale to cały czas działania ochronne dla ekosystemu.

- W skali parku, gdzie mamy 120 kilometrów szlaków to zniszczenia przez turystów poboczy szlaków były gigantyczne. Przez tyle lat udało nam się wyremontować blisko 50 kilometrów tras, przez co przyczyniliśmy się do ochrony całych hektarów bardzo cennych siedlisk- Michał Makowski, Dział Udostępniania Karkonoskiego Parku Narodowego.

Projekt składał się z wielu elementów. Największymi inwestycjami były remonty słynnej ścieżki nad Reglami oraz szlaku zielonego między Pielgrzymami a Przełęczą Karkonoską. Transport materiałów odbywał się w sposób tradycyjny, czyli ratrakami, ale również przy udziale śmigłowca. Konieczne było przetransportowanie 150 ton tarczycy dębowo- modrzewiowej.

Innym rozwiązaniem zastosowanym na tym obszarze są ścieżki wykonane z bruku kamiennego. Jak się okazuje nie jest to proste zadanie, ponieważ do wykonania takiej trasy wykorzystuje się kamienie, które znajdują się na danym obszarze.

W ramach projektu wykonano również modernizację punktów widokowych na Paciorkach oraz na szczycie Szrenicy. Powstały tam platformy widokowe, które pozwolą na ograniczenie ruchu turystycznego po terenach chronionych, a jednocześnie turyści mogą podziwiać widoki z możliwie najlepszych punktów.

Strefa wypoczynkowa przy Spalonej Strażnicy to miejsce, które przez wiele lat było jedynie klepiskiem chętnie odwiedzanym przez fanów Karkonoskiego Parku Narodowego. Teraz to miejsce nabrało innego kształtu. Teren został wybrukowany i ogrodzony, a na turystów czekają stoły i miejsca do siedzenia. Jest estetyczniej i wygodniej.

Innym punktem projektu było utworzenie brukowanych tras przy Śnieżnych Kotłach, które były dziko wydeptywane.

Zobaczcie na filmie, jak przebiegały prace!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto