Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak przez lata zmieniał się Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Po lewej Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w latach 70. Po prawej zdjęcie z 24.06.2022
Po lewej Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w latach 70. Po prawej zdjęcie z 24.06.2022 fotopolska.eu/Eliza Ciepielewska
Każdy jeleniogórzanin zna ten kościół chociaż wielu różnie nazywa ten budynek. Kościół Łaski, Kościół Garnizonowy czy Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jeden z najokazalszych kościołów Jeleniej Góry. W naszej galerii zdjęć można zobaczyć jak wygląda obecnie i jak zmieniał się przez lata.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze został wybudowany jako świątynia ewangelicka, jeden z sześciu luterańskich Kościołów Łaski. Oprócz Jeleniej Góry Kościoły Łaski zostały wybudowane również w:

  1. Żaganiu,
  2. Kożuchowie,
  3. Kamiennej Górze,
  4. Miliczu,
  5. Cieszynie

W rękach Kościoła Ewangelickiego został tylko Kościół w Cieszynie. Świątynie w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze i Miliczu po II wojnie światowej zostały przejęte przez katolików. Po kościołach w Żaganiu i Kożuchowie zostały tylko wieże kościelne.

W 1709 roku rozpoczęto budowę Kościoła Łaski w Jeleniej Górze. Architektem odpowiedzialnym za projekt jeleniogórskiej świątyni był Martin Frantz, który zaprojektował kościół w stylu barokowym na planie krzyża greckiego z płaską kopułą w centrum otoczoną czterema wieżyczkami. Ciekawostką jest, że jeleniogórski Kościół Łaski był wzorowany na kościele Katarzyny Wazówny w Sztokholmie.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ma w swojej historii dwa tragiczne wydarzenia:

  • w 1745 roku w kościół uderzył piorun, co spowodowało zerwanie liny podtrzymującej „daszek” ambony, który spadając zabił pastora wygłaszającego kazanie
  • 16 listopada 1806 spłonęły dach, wieże i kopuła kościoła. Zniszczenia usuwano aż do 1811 roku

Jeleniogórska świątynia zachwyca bogatym wyposażeniem wnętrza, na które składają się m.in. freski pędzla Felixa Antona Schefflera, oraz freski Johanna Franza Hoffmanna, ambona, ufundowana przez Melchiora Bertholda z roku 1717, Ołtarz główny ufundowany w roku 1727 przez kupca Christiana Gotfryda Menzela, a także prospekt organowy wybudowany w 1727 roku. Na uwagę zasługują też organy z 1905 roku, które obecnie posiadają 4571 piszczałek - dzięki tym organom świątynia przeistacza się w salę koncertową, gdzie odbywa się m.in.: Europejski Festiwal Muzyki Organowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto