Pierwszym filmem, który można będzie zobaczyć w kinie LOT dzisiaj (10.03) o godz. 16.45, będą "Pisklaki" w reżyserii Lidii Dudy.
To dokumentalny obraz o codziennym życiu niewidomych dzieci.
Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga - rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać…
Wyjazd do szkoły z internatem, to dla dzieci najbardziej przełomowy moment ich życia. To sytuacja, która początkowo tylko rani, ale finalnie da im siłę. Nie mają wyboru, więc rodzi się w nich motywacja do walki, zmieniają się, aby sprostać życiowemu wyzwaniu. Bardzo szybko odkrywają, że matczyną, czy ojcowską dłoń może zastąpić dłoń dziecka z klasy. W krótkim czasie przekonują się, że są sobie wzajemnie potrzebni. A potem odkrywają, że nikt nie rozumie ich tak dobrze, jak drugie dziecko, które przeżywa to samo. Pojawiają się przyjaźnie. Wyjątkowo silne i trwałe, bo oparte na współodczuwaniu.
Po filmie zaplanowano spotkanie z reżyserką Lidią Dudą.
O godz. 19.45 przedpremierowy pokaz filmu PRZEŚWIETLENIE, reż. Cristian Mungiu.
Akcja filmu rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej cichych uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w tutejszej piekarni nowych pracowników: emigrantów ze Sri Lanki. Ksenofobia to chleb powszedni w regionie zamieszkanym przez kilka narodowości, więc wspólny wróg może okazać się użyteczny.
Ten motyw to zresztą tylko jeden z wielu (bo i historia miłosna, i dziecięca trauma, i komiczna postać francuskiego aktywisty, i urażona męska duma) wątków, które ostatecznie splatają się we wschodnioeuropejski gordyjski węzeł. Wszyscy w nim dzisiaj tkwimy, nie umiejąc go ani przeciąć, ani rozwiązać - pisze o filmie Małgorzata Sadowska
11.03.2023 / SOBOTA
14:00 STRZĘPY, reż. Beata Dzianowicz – pokaz przedpremierowy
15:45 spotkanie z Beatą Dzianowicz i Michałem Żurawskim
19:00 GALA FESTIWALOWA – ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród
Dorota Miśkiewicz & Yarosh Organ Trio – PRZEBOJE MUZYKI FILMOWEJ koncert
12.03.2023 / NIEDZIELA
11:00 POKAZ FILMÓW NAGRODZONYCH (wstęp wolny)
Tłumy na spotkaniach z aktorami i reżyserami
Pełna sala w kinie LOT na spotkaniach z Katarzyną Figurą, Dorota Pomykałą oraz Petrem Zelenką świadczyła o zainteresowaniu widzów filmami, które zaprezentowali na ZOOM ZBLIŻENIA.
Katarzyna Figura przybliżyła kulisy kręcenia filmu "Chrzciny". Realizatorzy po drodze napotkali wiele trudności (akcja dzieje się w zimie, finansowanie przyszło w lecie, pandemia itp).
Gra Mariannę, która jest nadopiekuńczą matką i gorliwą katoliczką, dobro rodziny stawia ponad wszystko. Nawet ponad stan wojenny, który ogłasza właśnie generał Jaruzelski. W tym dniu maja się odbyć chrzciny wnuczki Marianny. O tym dość istotnym fakcie nie wiedzą jednak jej dzieci. Marianna chowa więc do szafy radio, przecina kable od telewizora i postanawia swoich bliskich jak najdłużej utrzymać w błogiej nieświadomości. Przynajmniej do czasu oczekiwanego pojednania przy wspólnym stole i przed obliczem Matki Boskiej. Niewinne kłamstwo pociąga za sobą całą lawinę pomyłek, a na wierzch wypływają zamierzchłe rodzinne sekrety.
Bohaterką, którą starałam się stworzyć przez długi czas w pełnym skupieniu i z ogromną determinacją. Od pierwszego wglądu w scenariusz wiedziałam, że to postać, w którą chcę absolutnie włożyć maksimum wysiłku, bo jest po prostu olbrzymim aktorskim wyzwaniem - mówiła o swojej roli Katarzyna Figura
.
Petr Zelenka, czeski reżyser i scenarzysta, pokazał wczoraj (9.03) Jeleniej Górze film "Modelarz".
Bohaterem jest Pavel, który właśnie wrócił z zagranicy. Jest chemikiem i znakomitym pilotem dronów. Marzy o sprawiedliwości i własnym wkładzie w naprawę świata. Jego celem jest ukaranie Amerykanów, którzy doprowadzili do powstania tajnych więzień. Chce, by ludzie odpowiedzieli za torturowanie w Guantanamo, ponieśli karę. Gotowy jest sam ja wymierzyć i użyć do tego drona.
Petr Zelenka przyznał, że to temat mu bliski. Od lat interesował się sprawę tajnych więzień i niezgodnych z prawem działań Amerykanów wobec ludzi podejrzewanych o terroryzm. Dlaczego bohaterem jest operator drona? Zelenka tłumaczył, że zaciekawił go rozwój technologii i możliwości korzystania z dronów. W filmie połączył obie rzeczy.
Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?