Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrujnowany pałac w Goszczu dostał nowe życie. Zniknęły tony gruzu, pojawiły się platformy widokowe. Można go zwiedzać! (ZDJECIA)

Alina Gierak
Alina Gierak
Platforma widokowa sięga do wysokości dawnego poddasza pałacu (ma ponad 12 metrów wysokości). Zobaczymy stamtąd piękny krajobraz, prezentujący całe założenie pałacowo-parkowe.
Platforma widokowa sięga do wysokości dawnego poddasza pałacu (ma ponad 12 metrów wysokości). Zobaczymy stamtąd piękny krajobraz, prezentujący całe założenie pałacowo-parkowe. Gm.Twardogóra
Dwa lata temu pałac w Goszczu to była ledwo trzymająca się ruina. Mało kto wierzył w ambitne plany dolnośląskiej gminy Twardogóra, która planowała uratować pałac i udostępnić go do zwiedzania. A jednak udało się! Pałac wkrótce można będzie zwiedzać. Jak go odgruzowywano i gdzie postawiono platformy widokowe, przeczytajcie poniżej.
od 16 lat

Spis treści

Pałac w Goszczu, najpiękniejsza ruina na Dolnym Śląsku

Pałac w Goszczu do niedawna niektórzy określali jako najpiękniejszą ruinę na Dolnym Śląsku. Dawna rokokowa rezydencja rodu Reichenbachów, porównywana z budowlami w Dreźnie i Poczdamie, olśniewała wystrojem i architekturą do 1947 roku. Po pożarze, akcjach szabrowników i poszukiwaczy skarbów, rozbiórce oranżerii i budowli parkowych, w piorunującym tempie zaczęła popadać w ruinę. Wydawałoby się, że jej los jest przesądzony.

Odgruzowywanie pałacu w Goszczu

Budowlę uratował samorząd. Gmina Twardogóra postanowiła odgruzować pałac i przystosować go do zwiedzania. Pierwsze prace rozpoczęły się w 2013 roku. Wyremontowano fragment skrzydła północno – zachodniego i powstało Centrum Edukacyjno – Kulturalno – Turystyczne, którego celem jest kultywowanie tradycji regionalnych.

W 2021 roku samorząd Twardogóry roku zdobył 9 mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Funduszy norweskich i EOG 2014-2021 i rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji pałacu.

Prace prowadzono pod nadzorem dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Polegały na zabezpieczeniu murów w formie tzw. trwałej ruiny. Plan przewidywał także budowę platform widokowych. Prace zakończono w marcu tego roku. Ich zakres był ogromny. Co zrobiono?

  • Oczyszczono wnętrza i otoczenia ruiny pałacu z wieloletnich nawarstwień gruzu i roślinności
  • Zabezpieczono i oczyszczono mury
  • Dokonano konserwacji detalu architektonicznego, co pozwoliło ocalić je przed dalszą destrukcją.
  • Przystosowano obiekt do zwiedzania poprzez wykonanie platform widokowych (nad centralnym westybulem oraz przy balkonie z widokiem na staw parkowy).
  • Wyeksponowano odkryte elementy posadzek, kominków oraz wyposażenia wnętrz (historyczna muszla toaletowa).
  • W pomieszczeniach, w których nie zachowały się posadzki ,wykonano nowe, ceglane.
  • Wyremontowano strefę balkonową z oryginalną kutą balustradą.
  • Zainstalowano monitoring oraz system iluminacji.

O odkryciach podczas rewitalizacji pałacu Goszcz czytaj tutaj

Dzięki wieloletnim staraniom gminy Twardogóra udało się zabezpieczyć i udostępnić dla zwiedzających ruiny obiektu, które od lat groziły zawaleniem. Takie przedsięwzięcie zdarza się niezwykle rzadko w skali regionu, zwłaszcza w przypadku zabytków w znacznym stopniu zdegradowanych - opisuje Daniel Gibski, dolnośląski konserwator zabytków.

Krótka historia pałacu w Goszczu

Zespół pałacowy w Goszczu został wzniesiony około 1730 r. dla Heinricha Leopolda v. Reichenbacha. Został odbudowany po pożarze w 1749 r. prawdopodobnie wg projektu. K. M. Frantza.

W latach 1886-88 nastąpiła przebudowa zespołu pałacowego przez wrocławskiego architekta K. Schmidta w stylu nawiązującym do habsburskiego baroku.

Do stycznia 1945 roku pałac należał do rodziny Reichenbachów. Częściowo zniszczony w 1945 r., spalony w 1948 roku. Ostały się jedynie ściany obwodowe, częściowo elementy dyspozycji wnętrz oraz fragmenty detalu i wystroju architektonicznego – głównie w partii zewnętrznej; większość elementów groziła zawaleniem, w tym lukarny i rzeźby w partii zwieńczenia. Pałac popadał w ruinę do 2021 roku.

Kiedy będzie można zwiedzać pałac w Goszczu

Oficjalne otwarcie pałacu w Goszczu planowane jest 28 maja 2023 roku podczas Festiwalu Maj z Muzyką Dawną.
Już wcześniej odbywały się tu lokalne imprezy między innymi powitanie wiosny przez uczniów SP w Goszczu.
27 maja 2023 pod pałacem odbędzie się Barockowa Motointegracja. Wystąpią między innymi zespoły Kobranocka i Chłopcy z Placu Broni .

Jak dojechać do pałacu w Goszczu

Do zespołu pałacowo - parkowego w Goszczu dojedziecie w 25 minut z Oleśnicy w 45 minut z Wrocławia, a w niecałą godzinę z wrocławskiego lotniska.

Więcej informacji o pałacu znajdziecie TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto