Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na spacerach po karkonoskich szlakach i w parkach w Jeleniej Górze spotkacie cytrynki i rusałki. Są jak zastrzyk energii po zimie

Alina Gierak
Alina Gierak
Listkowiec cytrynek jest jedną z pierwszych oznak wiosny. Ten motyl jest długowieczny, ponieważ jego długość życia wynosi niemal rok. Kliknijcie w galerię, by dowiedzieć się więcej o wiosennych motylach.
Listkowiec cytrynek jest jedną z pierwszych oznak wiosny. Ten motyl jest długowieczny, ponieważ jego długość życia wynosi niemal rok. Kliknijcie w galerię, by dowiedzieć się więcej o wiosennych motylach. Pixabay
Podczas spacerów w długi weekend na pewno spotkacie jaskrawożółtego cytrynka. To pierwsze dzienne motyle, które widzimy po zimie. Jakie jeszcze motyle i inne owady zwiastują wiosnę? W galerii znajdziecie zdjęcia wiosennych motyli. Może uda się wam zrobić takie same podczas spacerów?

Spis treści

Wczesnowiosenne motyle, znak, że zima odchodzi

Pierwsze motyle, które widzimy wiosną, to te, które zimują jako postać dorosła. Często zimę przetrzymują w sąsiedztwie ludzi, na strychach czy piwnicach. Oprócz cytrynka i rusałek w kwietniu można natknąć się na ceiki czy schowane w dziupli żałobniki.

Cytrynek patroluje teren

Cytrynek rzuca się w oczy, bowiem jest to jedyny gatunek z wczesnowiosennych motyli, którego samce patrolują teren w poszukiwaniu samic. Zwykle najpierw widzimy samce, bo one szybciej się wybudzają, a dopiero potem, z pewnym opóźnieniem, pojawiają się samiczki. Samiczki są jaśniejsze i często mylone z bielinkami.

Cytrynek "Listkowiec” zimuje w opadłych liściach. Jest przy tym niezwykle wytrzymały, potrafi wytrzymywać temperatury poniżej zera. Jest jednym z najdłużej żyjących motyli (nawet 10-11 miesięcy). Jest także jednym z najwcześniej pojawiających się (gdy pogoda sprzyja, możemy go obserwować już w lutym).

Cytrynki można spotkać na osłoniętych od wiatru, nasłonecznionych drogach leśnych i polanach. Tych motyli jest bardzo dużo, to jeden z bardziej pospolitych gatunków. Pojawiają się na początku wiosny, kiedy robi się ciepło, więc można je łatwiej zaobserwować niż inne gatunki. Zwiastują nastanie ciepłych dni.

Rusałka doskonale się kamufluje

Rodzina motyli rusałkowatych liczy na świecie blisko 6 tys. gatunków i 75 w naszym kraju. Grupa ta zrzesza średnie i duże gatunki, często o naprawdę wspaniałym, cieszącym oko ubarwieniu. Niektóre mają na skrzydłach fałszywe oczy, mające za zadanie przestraszyć lub zmylić drapieżniki.

Rusałki – pawiki, ceiki, pokrzywniki chętnie siadają na nagrzanej ziemi lub na pniach drzew.
Rusałki – pawiki, ceiki, pokrzywniki chętnie siadają na nagrzanej ziemi lub na pniach drzew. Pixaby

Rusałki zimują w postaci dorosłej, często na strychach i piwnicach. Owady te doskonale kamuflują się wśród obumarłych zimą roślin. Po złożeniu skrzydeł, motyl ukazuje ich spodnią stronę, na których znajduje się rysunek do złudzenia przypominający uschnięte liście lub kawałki kory.

Rusałkowate, zwane też południcami, możemy spotkać w bardzo różnych środowiskach. Wiele z nich to typowo leśne gatunki, ale mnóstwo z nich pojawia się także w ogrodach czy nawet w miastach choćby rusałka pawik, czy rusałka pokrzywnik.

W piwnicach i na strychach spotkać można najczęściej zimujące pawiki, rzadziej inne rusałki. Motyli takich nie należy przenosić do cieplejszych pomieszczeń ani nie niepokoić. W cieplejsze wiosenne dni można pozostawić otwarte okno, tak aby motyle mogły swobodnie wylecieć na zewnątrz.

Bielinki i inne wiosenne motyle

W kwietniu zobaczycie także ceiki, motyle z rodziny rusałkowatych. Z wyglądu rusałka ceik podobna jest do rusałki pokrzywnika, różni się jednak wyraźnie powcinanymi brzegami.

Jedną z największych rusałek, które pojawiają się wczesną wiosną, są rusałki żałobniki. To jedne z największych motyli, rozpiętość przednich skrzydeł u niektórych osobników osiąga nawet 90 mm. Są uważane za jedne z najpiękniejszych motyli. Skrzydła na wierzchu mają aksamitny wygląd o kawowo-brunatnej barwie z żółtą obwódką i rzędem błękitnych plamek. Nietrudno go zauważyć, gdyż szybuje majestatycznym lotem lub siedzi na wilgotnej ziemi. Z reguły są to motyle bardzo płochliwe i trudno je oglądać z bliska.

Bielinków nie widujemy wczesną wiosną, ponieważ one są wtedy jeszcze w stadium poczwarki. Pierwsze bielinki pojawiają się, gdy wiosna jest już bardziej zaawansowana, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. Gąsienice żerują na roślinach kapustnych.

Zorzynek rzeżuchowiec pojawia się pod koniec kwietnia. Zimuje jako poczwarka. Wierzch jego przednich skrzydeł jest biały z pomarańczową plamą i czarną kropką na środku. Zamieszkuje łąki, skraje lasów, zręby, leśne drogi i polany oraz wilgotne lasy liściaste i mieszane. Te motyle są bardzo płochliwe.

Typowo leśnym, wiosennym gatunkiem jest zieleńczyk ostrężyniec . To jeden z najmniejszych motyli w naszym kraju o przyjemnej, zielonej barwie. Szczególnie upodobał sobie latanie wśród niskiej roślinności, ale czasami pojawia się też na ścieżkach i polanach.

Jak zimują motyle?

  • Jako pierwsze obserwujemy motyle, które zimowały jako dorosłe i się budzą na przełomie marca i kwietnia np. cytrynki
  • Nieco później można spotkać motyle, które wylęgają się z zimujących poczwarek np. bielinki czy paź królowej
  • W dalszej kolejności obserwujemy gatunki, które spędziły zimę jako gąsienice czy jaja np. niepylak apollo
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto