Bieg Retro Izery. Fantastyczne stroje i dobra zabawa na trasie wokół Stacji Turystycznej Orle

Alina Gierak
Stacja Turystyczna Orle
Bieg retro Izery. Mgła i mały deszczyk nie przeszkodziły uczestnikom Biegu Izerskiego oraz Biegu retro, które odbyły się wczoraj (12 marca) na trasach wokół Stacji Turystycznej Orle. Imponowały pomysłowe przebrania zawodników, którym jak zawsze dopisywał dobry humor.

Bieg Retro Izery 12 marca
Od siedmiu lat w ramach Biegu Izerskiego odbywa się także Narciarski Bieg Retro. Fantazja narciarzy w doborze retro strojów i skompletowane przez nich zabytkowe narty, buty i kije zasługują na wielkie brawa. Zawodnicy retro biegli na krótkim dystansie 3,5 km co, biorąc pod uwagę sprzęt, i tak jest wyczynem. Wystartowało 69 uczestników. Wśród kobiet triumfowały Czeszki. Pierwsze miejsce zajęła Hana Vrkoslav z czasem 26:26, drugie Renata Dudova z czasem 32:08, trzecie Jana Svedova z czasem 35:42.
W kategorii mężczyzn ponownie pierwsze miejsce zajął Mieczysław Skowron z czasem 22:34, drugi był Petr Rykr z Czech z czasem 23:59, trzecie miejsce zajął Petr May również z Czech z czasem 24:17. Na starcie i na mecie wszystkim tradycyjnie przygrywała muzyczna kapela.
Bieg Izerski
Bieg Izerski odbył się po raz 13. na trasach w górach Izerskich, w okolicy Stacji Turystycznej Orle. Trasa tego bardziej rekreacyjnego, niż sportowego biegu wynosiła 12 km. W tym roku wystartowało 158 uczestników.Wśród kobiet całe podium zajęły Czeszki: pierwsza był Ewa Irekovo z czasem 1:04,53, drugie miejsce zajęła Mila Havlikova z czasem 1:07,17, trzecie Lenka Muzikova z czasem 1:09,01.
Na pierwszym miejscu w kategorii mężczyzn był Piotr Skowron z Jeleniej Góry z czasem 49:15, drugi Bieman Gotz z Czech z czasem 52:26 , trzeci Sourek Libor z Czech z czasem 53:26.
W konkurencji najmłodszy zawodnik wygrał Tomas Ukroslav z Czech, najstarszym zawodnikiem Biegu Izerskiego był Włodzimierz Janosik z Łodzi.

Do atrakcji należy nagroda za ostatnie miejsce – 0,5l w butelce z wizerunkiem schroniska „Orle”. Każdego roku walczą o nią najbardziej ambitni biegacze, kończący w związku z tym bieg już po ciemku...