MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrycia na Zamku Bolków. Archeolodzy nie spodziewali się tego, co znaleźli. Z tej okazji planują konferencję naukową

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Zamek Bolków, który jest w zarządzaniu Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, w ostatnich latach był obiektem, na którym prowadzono liczne prace archeologiczne. Ostatnie odkrycia spowodowały, że placówka kulturalna Urzędu Marszałkowskiego zorganizuje wkrótce konferencję naukową.

W dniach 22-23 kwietnia Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze organizuje międzynarodową konferencję naukową pn. "Zamki w Sudetach. Podsumowanie wyników badań z lat 2010-2023". Pierwszego dnia wystąpi ok. 40 prelegentów, a drugiego dnia uczestnicy na wycieczkę naukową do zamków badanych w ostatnim czasie.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze podjęło rok temu współpracę z Instytutem Archeologii Uniwersytetem Jagiellońskiego w Krakowie i Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Po raz pierwszy rozpoczęliśmy szeroko zakrojone badania archeologiczno-architektoniczne. Wzięło w nich udział ponad 40 osób i chcieliśmy podzielić się pierwszymi wynikami badań oraz zastanowić się nad stanem rozpoznania zamków w Sudetach – powiedziała o powodach organizacji konferencji naukowej, Julita Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Nowe odkrycia na Zamku Bolków

To, co odkryliśmy, nieco nas zaskoczyło, ale bardzo pozytywnie. Odkryliśmy na dziedzińcu wewnętrznym fragment fundamentu budowli, o której nikt nie przypuszczał, że może tam istnieć. Niektórzy architekci łączą tę budowlę z funkcją sakralną (kaplica), ale jako archeolodzy jesteśmy wstrzemięźliwi, ponieważ rozpoznaliśmy fragment, ale nadchodzący sezon będzie kluczowy, bowiem rozszerzymy wykopy i dowiemy się więcej - powiedział Stanisław Wilk, kierownik działu archeologii Muzeum Karkonoskiego. - Poza tym odkryliśmy fantastyczne zabytki – kafle piecowe z wczesnego baroku i późnego renesansu. Klasą wykonania dorównują najważniejszym tego typu zabytkom z całej Polski - dodał.

Jak zapowiadają organizatorzy, w trakcie konferencji najprawdopodobniej będzie można zobaczyć najnowsze odkrycia, które były pretekstem do zaproszenia naukowców, natomiast na konferencji będzie mowa też o innych zabytkach jak Zamek Grodziec, Zamek Wleń, Wieża Książęca w Siedlęcinie, a także obiekty z Kotliny Kłodzkiej czy pobliskich Czech.

Skala badań podejmowanych w ostatnim dziesięcioleciu to intensywne prace w kilkunastu obiektach. Przy tym nasyceniu Sudetów w średniowieczne zamki, tworzy się możliwość wysłuchania bardzo ciekawych informacji z badań interesujących obiektów – powiedział Przemysław Nocuń z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W wydarzeniu weźmie udział ok. 40 prelegentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto