Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marszałek zapewnia - w czerwcu wrócą pociągi do Karpacza. Burmistrz z ofertą komunikacji miejskiej dla przyjeżdżających koleją

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Marszałek województwa dolnośląskiego zapewnia, że wykonawca zdąży z rewitalizacją linii kolejowej z Mysłakowic do Karpacza, aby wraz ze zmianą rozkładu jazdy w czerwcu, pociągi po 24 latach wróciły do miasta pod Śnieżką. Ważną deklarację na konferencji prasowej złożył burmistrz Karpacza, który chce, aby bilet Kolei Dolnośląskich do jego miasta uprawniał też do przejazdu komunikacją miejską, aby turyści mogli dostać się z bagażami w inne części miejscowości.

To dobra wiadomość dla mieszkańców Karpacza, dolnoślązaków i turystów. Odcinek z Jeleniej Góry do Mysłakowic to koszt ok. 20 mln zł, a Mysłakowice – Karpacz kolejne 27 mln zł – powiedział na wstępie Cezary Przybylski, który przypomina, że Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przejął od PKP PLK 20 odcinków, na które przywraca kolej po kilku dekadach. – W przypadku Karpacza i innych kurortów zależy nam, żeby jak najmniej samochodów było na drogach. W każdym kurorcie jest problem z parkingami, a druga kwestia to ochrona powietrza – im mniej samochodów, tym mniej spalin. Poza tym to dostęp mieszkańców do szkół, pracy - dodał marszałek.

Aby usprawnić komunikację włodarz Karpacza chce rozwinąć miejską komunikację autobusową - dodając kolejne przystanki, ale też poczyni starania, aby na bilecie Kolei Dolnośląskich można było - bez dopłaty - skorzystać z autobusów, bowiem końcowy przystanek kolejowy znajduje się w Karpaczu Dolnym.

Mamy piękny dworzec – nie wiem czy jakiekolwiek miasto ma poczekalnię, gdzie znajduje się biblioteka i muzeum. Zapewniam, że gdy turyści wysiądą na peronie w Karpaczu, będzie czekać komunikacja miejska, która odwiezie ich w różne miejsca miasta i to samo w drogą stronę – powiedział Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza, który dziękował marszałkowi za przywrócenie kolei do miasta pod Śnieżką.

Czerwiec nie powinien być zagrożony. Pierwsze pociągi na pewno ruszą w czerwcu, a ewentualne prace porządkowe mogą jeszcze trwać, ale nie będą zakłócały ruchu pociągów – zapewnia C. Przybylski.

Ostatni pociąg pasażerski z Karpacza do Jeleniej Góry odjechał 2 kwietnia 2000 roku, więc za kilka dni będzie 24. rocznica...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto