Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraina Wygasłych Wulkanów ma szansę stać się turystycznym magnesem dla turystów z całego świata. Jedyne takie miejsce w Polsce jest obok nas

Alina Gierak
Alina Gierak
Po cudne widoki, ciszę i szlaki bez tłumów przyjeżdża się na wycieczki do Krainy Wygasłych Wulkanów
Po cudne widoki, ciszę i szlaki bez tłumów przyjeżdża się na wycieczki do Krainy Wygasłych Wulkanów Alina Gierak/Polskapress
Krainę Wygasłych Wulkanów i wycieczki na Ostrzycę, Okole, wieżę widokową na Zawodnej i inne, znajdą mieszkańcy Jeleniej Góry, bo do tych miejsc mamy rzut beretem. Teraz mają szansę poznać je także turyści z całej Polski i świata. Kraina Wygasłych Wulkanów może trafić na listę Światowych Geoparków UNESCO. Miejsca, które na niej się znajdują, przyciągają zawsze setki zwiedzających. W Krainie Wygasłych Wulkanów znajdą nie tylko ślady po wulkanach, ale także ścieżki rowerowe, trasy spacerowe, gospodarstwa agroturystyczne, wąwozy, granitowe organy i inne atrakcje.

Spis treści

Kraina Wygasłych Wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów to teren między Legnicą, Jelenią Górą, Złotoryją i Jaworem w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim.

Znaczą ją wzgórza o charakterystycznym stożkowym kształcie i niespotykane w innych regionach Polski skały: od diabazów, porfirów, melafirów i bazanitów po zieleńce. Są tu miejsca, gdzie gorąca magma nie zdołała wylać się na zewnątrz i zastygła w skałach w postaci żył. W innych rzadka lawa rozlała się szeroko po powierzchni.

Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem tektonicznym i geologicznym obszarów Polski. Na powierzchni 1300 km2 można tu znaleźć ślady historii geologicznej tego rejonu, liczącej 500 mln lat.

Tu znajduje się najbardziej malowniczy wygasły wulkanu w naszym kraju, , czyli Ostrzycy, zwana Śląską Fudżijamą . Góra stanowi komin dawnego wulkanu, utworzony z bazanitu, czyli zakrzepłej lawy. Widać z niej zapierający dech krajobraz pól, lasów, Gór Kaczawskich i Karkonoszy.

Na szczycie dawnego wulkanu znajduje się Zamek Grodziec, . Ciekawym reliktem wulkanicznym jest tzw. Stożek Perkuna, położony niedaleko miejscowości Leśna. W tym regionie warto też dokładniej przyjrzeć się innym wygasłym wulkanom, w tym Wilczej Górze czy Czartowskiej Skale.

Kraina Wygasłych Wulkanów na liście Światowych Geoparków UNESCO

Starania lokalnych samorządów i stowarzyszeń o to, by wpisać tę niezwykłą krainę na listę UNESCO, trwały wiele lat. Teraz nadszła dobra wiadomość.

Państwowy Instytut Geologiczny-PIB ogłosił, że Kraina Wygasłych Wulkanów może trafić na listę Światowych Geoparków UNESCO.

Jesteśmy pełni nadziei, że tak się stanie. Byłoby to zwieńczenie wieloletniej, wytężonej pracy lokalnej społeczności, połączonej ze wsparciem ze strony środowiska naukowego. A jednocześnie - ogromny prestiż. Kolejny polski geopark dołączyłby do elitarnego grona geoparków UNESCO" - powiedziała PAP dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Cieszymy się, że jako państwowa służba geologiczna również możemy wspierać tę inicjatywę, od zeszłego roku formalnie współpracując z geoparkiem" – dodała.

Sukces nie byłby możliwy bez działań mieszkańców, samorządów i stowarzyszeń. Krainę Wygasłych Wulkanów od lat popularyzuje Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie która stanowi obecnie wizytówkę i trzon oferty edukacyjnej Geoparku. Można w niej m.in. zrobić różne wybuchy wulkanu, pomacać ciekawe skały i minerały, odpalić gejzer.

Jak dojechać do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej zobacz TUTAJ

Ogłoszenie wyników nastąpi 27 marca. Szanse na to, że Kraina Wygasłych Wulkanów znajdzie się na nowej liście UNESCO, oceniane są jako bardzo duże. Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów przeszedł już długą drogę certyfikacji i uzyskał pozytywną ocenę komisji.

Przekonamy się, czy Kraina Wygasłych Wulkanów dołączy do międzynarodowej rodziny geoparków. Nie tylko zjawiska wulkaniczne, ale także bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe, sięgające wczesnego średniowiecza predestynują go do tego idealnie - czytamy stronie internetowej Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB).

Światowe Geoparki UNESCO

Światowe Geoparki UNESCO to miejsca, w których promuje się i chroni dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe, aktywizując przy tym lokalną społeczność.

Obecnie na świecie istnieje 195 Światowych Geoparków UNESCO.

W Polsce są dwa takie obszary

  • Geopark Świętokrzyski
  • Transgraniczny, polsko-niemiecki Geopark Łuk Mużakowa

Nie tylko wulkany w Krainie Wygasłych Wulkanów

Wulkany przyciągają turystów, ale Kraina ma do zaoferowania dużo więcej. Są tu ścieżki rowerowe i piesze, wieże widokowe, lasy i łąki. To idealne miejsca dla osób, które szukają niezatłoczonych tras.

Na terenie Geoparku jest mnóstwo osób aktywnie działających na innych płaszczyznach: historia, zabytki, kultura, turystyka piesza, ochrona przyrody. To oni skorzystają na tym, że Kraina Wygasłych Wulkanów będzie mogła pochwalić się certyfikatem UNESCO. Turyści szukają takich miejsc, bo Logo UNESCO jest gwarancją jakości i niepowtarzalności.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto