Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćmielów i Chodzież kontynuują produkcję wybranych wzorów marki Porcelany Kristoff z Wałbrzycha

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Po dzieła wałbrzyskich ceramików sięgają inne polskie fabryki, by korzystać z dorobku wałbrzyskiej porcelany.
Po dzieła wałbrzyskich ceramików sięgają inne polskie fabryki, by korzystać z dorobku wałbrzyskiej porcelany. Dariusz Gdesz - archiwalne
Porcelana produkowana dotąd w Wałbrzychu mimo zamknięcia ostatniej fabryki będzie dostępna dzięki dalszej jej produkcji - ogłosiła Polska Grupa Porcelanowa obejmująca Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Inne fabryki sięgają po dorobek Porcelany Krzysztof z Wałbrzycha

- Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. kultywują tradycję polskiej sztuki wytwarzania i zdobienia porcelany. Dlatego też podjęły decyzję o ochronie dziedzictwa zamykanej fabryki Kristoff i będą w dalszym ciągu produkować wybrane wzory marki, ocalając je tym samym od zapomnienia - taki komunikat w swoich mediach społecznościowych ogłosiła 26 października 2023 Polska Grupa Porcelanowa.

W ofercie tejże grupy pojawiły się serwisy produkowane wedle popularnych wzorów wytwarzanych dotąd w Wałbrzychu - zestawy kawowe i serwisy obiadowe w kolekcjach:

  • Fryderyka Biała
  • i Fryderyka Złota Linia.

Po dzieła wałbrzyskich ceramików sięgają inne polskie fabryki, by korzystać z dorobku wałbrzyskiej porcelany.

- Ponad 200 lat doświadczenia w produkcji porcelany, umiejętności i odpowiednie narzędzia pozwalają nam odtworzyć wzory z oryginalnych form, oddając ducha przeszłości i historię produktu. Produkty marki Chodzież zostały wzbogacone o wyjątkową kolekcję Fryderyka, która jest już dostępna w sprzedaży - informuje Polska Grupa Porcelanowa.

Porcelana Krzysztof w Wałbrzychu nie doczeka 200-lecia

Fabryka Porcelany Krzysztof w Wałbrzychu produkcję zaczęła w 1831 roku, a zakończyła w ostatnich miesiącach i jest obecnie w likwidacji. Kompleks nadal kontynuuje wyprzedaż swoich zapasów magazynowych w przyzakładowym sklepie przy ul. Limanowskiego w Wałbrzychu. Jego właściciele przygotowują go do ostatecznego wygaszenia i wyburzenia budynków. W tym miejscu może w przyszłości powstać osiedle mieszkaniowe.

Unikatowe formy i matryce z najstarszej wałbrzyskiej fabryki porcelany zakupił Zamek Książ w Wałbrzychu, dzięki temu nie zaginą one w mrokach przemysłowej historii Wałbrzycha i będą mogły w przyszłości trafić do ekspozycji.

Polska Grupa Porcelanowa powstała w lipcu 2018 roku. W ramach Grupy funkcjonują cztery odrębne marki: Ćmielów, Lubiana, Chodzież oraz Ćmielów Design Studio.

Produkcja porcelany w Wałbrzychu - zdjęcia archiwalne Dariusza Gdesza.

Po dzieła wałbrzyskich ceramików sięgają inne polskie fabryki, by korzystać z dorobku wałbrzyskiej porcelany.

Ćmielów i Chodzież kontynuują produkcję wybranych wzorów mar...

Dariusz Gdesz o planowanym wyburzeniu kompleksu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ćmielów i Chodzież kontynuują produkcję wybranych wzorów marki Porcelany Kristoff z Wałbrzycha - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto