Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gubałówka, Kasprowy i Nosal

[email protected]
Na terenie Zakopanego mamy kilka niewielkich wyciągów usytuowanych na łagodnych stokach, na które trafiają całe rodziny i początkujący narciarze. Przykładem może być wzgórze Lipki (862 m n.p.m.

Na terenie Zakopanego mamy kilka niewielkich wyciągów usytuowanych na łagodnych stokach, na które trafiają całe rodziny i początkujący narciarze. Przykładem może być wzgórze Lipki (862 m n.p.m.) przy ulicy Kościeliskiej z dwoma bezpodporowymi wyciągami: pierwszy o długości 230 m i różnicy wysokości 20 m oraz drugi odpowiednio 250 i 22 m.

Gubałówka

Zdecydowanie ciekawsze są okolice Gubałówki, łatwo dostępne dla narciarzy dzięki kolei linowo-terenowej. Długość toru kolejki wynosi 1298 m, różnica wzniesień 299 m, a przepustowość 2000 os./h. Jednorazowo w wagoniku kolejki mieści się 120 osób, a czas przejazdu wynosi trzy i pół minuty. Na grzbiet Gubałówki można też wjechać kolejkami krzesełkowymi.
Najdłuższa kolejka krzesełkowa wiedzie na Butorowy Wierch (2-osobowe krzesełka, 1660/272 m, 880 os./h), z którego nie ma wytyczonej trasy ze względu na zabudowania na stoku. Niedaleko dolnej stacji kolejki jest mały wyciąg bezpodporowy Czajki (250/45 m) z łatwą, oświetloną trasą. Na południowym, osłoniętym od wiatru stoku Butorowego Wierchu, przy domu wypoczynkowym Salamandra, mamy dwa wyciągi: talerzykowy (400/73 m) i bezpodporowy (196/25 m) także z łatwymi, oświetlonymi trasami.

Możemy też wjechać dużym, niedawno zbudowanym, 6-osobowym wyciągiem krzesełkowym z Polany Szymoszkowej na Pająkówkę (1350/280 m) i zjechać trudną na początku i łatwą pod koniec trasą. Jej dolna część, czyli sama Polana Szymoszkowa, jest ratrakowana, oświetlona i naśnieżana, a na 3,5-minutowy zjazd tym odcinkiem pozwala mniejszy, 4-osobowy wyciąg krzesełkowy (370/58 m, 2000 os./h) oraz talerzykowy wyciąg za hotelem Kasprowy (200/45 m).

Najbardziej rozbudowaną infrastrukturę narciarską mają na Gubałówce okolice górnej stacji kolejki linowo-terenowej, z czterema wyciągami (150–250/25–84 m), z łatwymi, naśnieżanymi i oświetlonymi na południowym stoku trasami. Jedynie wzdłuż najdłuższego orczyka mamy fragment dość trudnej trasy ze szczytu Gubałówki do dolnej stacji kolejki linowo-terenowej. Zjazd ten ma długość 1600, różnicę wysokości ok. 300 m i kilka trudniejszych miejsc - przejeżdża się m.in. wąskim mostkiem nad torami kolejki. Niestety, ostatnio właściciele gruntów, po których poprowadzona jest trasa zjazdowa pomiędzy górną a dolną stacją gubałowskiej kolejki, nie zgadzają się na ich narciarskie użytkowanie. Powoduje to duże napięcia między nimi a narciarzami i osobami obsługującymi punkty handlowe na Gubałówce. Kolejka szynowo-linowa traci w zimie rację bytu, rośnie za to znaczenie pobliskiego wyciągu na Polanie Szymoszkowej.

Na wschodnim zboczu Gubałówki znajduje się duży podwójny wyciąg orczykowy Kotelnica (750/145 m, 1200 os./h) z łatwą trasą pod wyciągiem, z przewężeniem między drzewami pod koniec zjazdu. Szczyt Gubałówki to także nagromadzenie punktów gastronomicznych i innych atrakcji, skutecznie drążących kieszenie turystów.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to najwyżej położona w Polsce góra dostępna dla narciarzy. Wiodą z niej najdłuższe i najlepiej przygotowane trasy zjazdowe. Podstawowe znaczenie ma możliwość dojazdu na szczyt. Z Kuźnic na Kasprowy wjechać można dwuodcinkową kolejką linową o łącznej długości 4291 m, różnicy wzniesień 932 m i – niestety - skromnej przepustowości 180 os./h. Poza tym do Kasprowego dojechać można z Wyżniej Polany Goryczkowej 2-osobowym wyciągiem krzesełkowym (1736/603 m, 730 os./h). Znacznie większą przepustowość ma czterokrzesełkowy wyciąg z Hali Gąsienicowej (1156/352 m, 2500 os./h).

Z Kasprowego możemy zjechać czarnymi, stromymi, posiadającymi homologację FIS trasami do Hali Gąsienicowej (nachylenie do 70 proc., 1530/350 m) lub do Hali Goryczkowej (nachylenie do 56 proc., 2100/610 m). W obu przypadkach trafiamy do dolnych stacji wyciągów krzesełkowych, którymi możemy wjechać z powrotem na Kasprowy lub kontynuować zjazd czerwonymi nartostradami do Kuźnic. Łączna długość zjazdu wyniesie wtedy 4 km (przez Goryczkową) lub 6 km (przez Gąsienicową i Karczmisko), a różnica wzniesień to niemal kilometr.

Nosal

Stoki Nosala (1206 m n.p.m.) stanowią jeden z najintensywniej użytkowanych terenów narciarskich w Polsce. Na niewielkim terenie zmieszczono aż 9 wyciągów i 1 kolejkę krzesełkową (598/230 m, 360 os./h). Ze szczytu Nosala prowadzi jedna z najtrudniejszych w Polsce tras zjazdowych - jest to stok slalomowy, poprowadzony przecinką leśną, równoległą do wyciągu. Rozległy stok w dolnej części południowego zbocza Nosala zajmuje jeszcze 8 wyciągów talerzykowych i bezpodporowych (145-260/30-35 m) z bardzo łatwymi trasami. Najlepsze warunki (ratrak, naśnieżanie, oświetlenie) są na środkowej części stoku, powyżej parkingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto