Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się na listopadową wycieczkę w góry? Opowiada ratownik GOPR Karkonosze

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Turyści korzystają z uroków Karkonoszy
Turyści korzystają z uroków Karkonoszy Karkonoski Park Narodowy/GOPR Karkonosze
Wybierając się na wycieczkę w Karkonosze warto się przygotować. Późna jesień w górach to czas gwałtownych zmian pogodowych, na które trzeba być gotowym. Zobacz co musisz wiedzieć zanim wyruszysz na szlak!

Spis treści

Przygotowanie na jesienną wycieczkę w Karkonosze

Przygotowując się do listopadowej wyprawy w Karkonosze należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór. Okres przejściowy w górach może nam zafundować prawdziwą karuzelę pogodą. W Karpaczu czy Szklarskiej Porębie możemy odczuwać przyjemne umiarkowane temperatury jednak w wyższych partiach gór możemy natknąć się na silny wiatr, deszcz oraz śnieg.

Jak przygotować się na listopadową wycieczkę w góry?
Turyści korzystają z uroków KarkonoszyKarkonoski Park Narodowy/GOPR Karkonosze

Trzeba dobrze ocenić swoją kondycję, wziąć ze sobą dobrą mapę papierową oraz prowiant na drogę. Należy wziąć pod uwagę aby na taka jesienną wycieczkę w Karkonosze wyjść ubranym odpowiednio do panujących warunków na szlakach.

Pod kątem odzieży należy uwzględnić to, że jest to miesiąc chłodny. Występują temperatury ujemne, mogą być wiatry, zazwyczaj najsilniejsze wiatry są jesienią i zimą. Wiatr w Karkonoszach zaczyna się rozpędzać o tej porze roku i w związku z tym należy uwzględnić to, że wiatr obniża temperaturę odczuwaną. Wiadomo, że w tym okresie przejściowym mogą pojawiać się również opady i deszczu i deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Trzeba się na to przygotować. W związku z takimi warunkami pogodowymi widzialność na szlakach również może być ograniczona. W partiach szczytowych gór mogą wystąpić niskie chmury, będzie mgła ograniczająca widzialność nawet do 30 metrów. - opowiadał o warunkach pogodowych ratownik GOPR Karkonosze Krzysztof Rajkowski

Przygotowanie i zaplanowanie wycieczki

Najważniejsze przed wyjściem w góry jest odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie wycieczki. Należy zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne, sprawdzić podstawowe informacje takie jak: przebieg szlaków i ich stan oraz warunki panujące w górach. Warto też tak zaplanować trasę wycieczki aby była dostosowana do możliwości i doświadczenia wszystkich uczestników.

Przed wyruszeniem na listopadową wycieczkę trzeba się przygotować pod kątem odzieży, obuwia. Obuwie powinno być adekwatne do terenów górskich. Wyposażenia zimowego na ten moment nie trzeba jeszcze ze sobą zabierać. Oczywiście po dużym opadzie śniegu należy się spodziewać zmiany warunków na bardziej zimowe. Chociaż może być tak, że będzie nawet małe oblodzenie. Szlaki mogą być wtedy śliskie. Przejściowy okres w górach jest wbrew pozorom wymagający. - podsumowuje jesienne warunki w górach goprowiec Krzysztof Rajkowski

Jak przygotować się na listopadową wycieczkę w góry?
Karkonoski Park Narodowy przypomina o odpowiednim ekwipunkuKarkonoski Park Narodowy/GOPR Karkonosze

Aktualnie panujące warunki pogodowe w Karkonoszach sprawdzicie na: https://gopr.org/

Niezbędny ekwipunek w górach

  • plecak
  • odpowiednie do panujących warunków obuwie
  • ubranie chroniące przed opadami i wiatrem
  • zapasową ciepłą odzież
  • podręczną apteczkę
  • prowiant i napoje
  • mapę i kompas
  • latarkę
  • telefon komórkowy – z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi
  • w okresie zimowym czapkę i rękawiczki
  • na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (niezbędne odpowiednie przeszkolenie)

Co zrobić w razie wypadku?

Jeśli w trakcie górskiej wycieczki zdarzy się jakiś wypadek na szlaku. Osobie poszkodowanej należy natychmiast udzielić pierwszej pomocy. Nie bójmy się wzywać pomocy profesjonalistów. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dostępne jest pod numerem telefonów 985 oraz 601 100 300

Jak wygląda prawidłowe postępowanie w razie wypadku?

POSTĘPOWANIE W RAZIE WYPADKU

  1. Oceń rodzaj i miejsce wypadku
  2. W razie potrzeby wezwij pomoc
  3. Zabezpiecz miejsce wypadku. Jeżeli to niezbędne i możliwe usuń poszkodowanego z miejsca zagrożenia (spadające kamienie itp.)
  4. Udziel pierwszej pomocy i zabezpiecz poszkodowanego przed pogłębieniem urazu, zapewnij komfort cieplny i wspomagaj go psychicznie.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto