MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra jest winna 6 mln złotych

RS
Jelenia Góra jest winna mieszkańcom ponad 6 milionów złotych. Miasto nie płaci regularnie wspólnotom zaliczek na bieżące utrzymanie budynków i na fundusze remontowe. Zniecierpliwieni właściciele mieszkań nie wykluczają skorzystania z drogi sądowej. Wówczas samorząd będzie musiał zapłacić należności wraz z odsetkami.

Wspólnota mieszkaniowa przy ul. Okrzei 20 w Jeleniej Górze już zdecydowała i będzie występowała do sądu wobec dłużników, którzy zalegają z opłatami powyżej dwóch miesięcy.

- Naszą nieruchomością zarządzał niegdyś zakład komunalny. Od 2011 roku mamy nowego komercyjnego zarządcę. Długo czekaliśmy na rozliczenie. W końcu je dostaliśmy i okazało się miasto jest nam winne ok. 3 tys złotych. Gdy zaczęliśmy sprawdzać dokumenty, doliczyliśmy się, że w rzeczywistości powinno nam zwrócić ok. 36 tys. złotych – mówi Jacek Szyda z zarządu wspólnoty mieszkaniowej i właściciel lokalu przy ul. Okrzei.
Samorząd w końcu zapłacił tę kwotę. Wspólnota zawarła z nim ugodę i zrezygnowała z należnych jej odsetek. Szybko pojawił się nowy problem, bo miasto nie płaci regularnie zaliczek na utrzymanie nieruchomości i funduszu remontowego. Zalega za kilka miesięcy.

Według zarządcy nieruchomości i jeleniogórskiej radnej Bożeny Wachowicz – Makieły takie sytuacje powtarzają się też w innych wspólnotach.
- To niezwykle kłopotliwe szczególnie w przypadku budynków, które korzystają z ogrzewania z PEC-u. Są tam spore rachunki do zapłacenia. Jeśli miasto nie płaci, wspólnoty nie mają pieniędzy, by je uregulować w terminie. To naraża mieszkańców na karne odsetki – tłumaczy Bożena Wachowicz – Makieła.
Wspólnotom mieszkaniowym, w których miasto ma swoje lokale, trudno zaplanować remonty. Samorząd nie chce wchodzić w kredyty, zaciągane na kosztowniejsze prace.
Jednocześnie gminie brakuje pieniędzy, by z góry zapłacić za swój udział w remoncie.
Urzędnicy obawiają się, że kredyty wspólnot zwiększą dług publiczny gminy. Ustawowy limit bezpieczeństwa to 60 proc. dochodów miasta.

Zdaniem Wachowicz – Makieły to niepotrzebne obawy. - Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu stwierdziła, że kredyty wspólnot nie są długiem publicznym. Mam stanowisko w tej sprawie. Będę próbowała przekonać władze miasta, by zmieniły swą politykę w tym zakresie – dodaje radna.
Wielomilionowy dług Jeleniej Góry wobec wspólnot powstawał przez kilka ostatnich lat. Jerzy Lenard dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej deklaruje, że zaległości będą stopniowo spłacane. Na to pójdzie znaczna część z 2 mln złotych, które rada miasta przekazała ostatnio zakładowi.

Zdaniem Jerzego Lenarda MZGKiM stara się na bieżąco regulować najnowsze należności. Przyznaje jednak, że zdarzają się kilkumiesięczne poślizgi.
- Tak się dzieje na początku roku, później to uzupełniamy. W ubiegłym roku wszystkie wspólnoty w mieście, które prowadziły prace remontowe dostały należne pieniądze – zapewnia Lenard.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto