MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony na remont popularnego schroniska w Karkonoszach. Trwa inwestycja w bezpieczeństwo i podniesienie standardu. Zobacz zdjęcia

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Spółka PTTK Sudeckie Hotele i Schroniska inwestuje w bezpieczeństwo i podniesienie standardu przebywania turystów w Karkonoszach. Od kilku lat trwa modernizacja schroniska Strzecha Akademicka, która już pochłonęła ok. 5 mln zł, a w tym roku kolejne prace opiewają na kwotę 2,5 mln zł.

Od kilku lat prowadzimy bardzo szeroki remont. Jest termomodernizacja z dostosowaniem obiektu do przepisów przeciwpożarowych, wymieniamy źródła ciepła, została zrobiona bardzo nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Montujemy pompy ciepła do podgrzewu wody, a będzie też fotowoltaika. W okresie zimowym będą wykonane toalety w 22 pokojach, a więc zmienia się też standard obiektu - powiedział Grzegorz Błaszczyk, prezes spółki PTTK Sudeckie Hotele i Schroniska.

Jak mówił przedstawiciel schroniska, inwestycja PTTK podniesie standard obiektu, bowiem coraz rzadziej zdarza się, że turyści pytają o miejsce "na glebie", lecz szukają zakwaterowania w pokojach z łazienkami.

Ludzie cenią u nas bardzo dobrą kuchnię - wracają szczególnie na schabowego z kością i pierogi, a także na kawę z ciastem, które mogą zjeść na tarasie z pięknym widokiem na kocioł polodowcowy - dodał Damian Hnatyk, menadżer bufetu w Strzesze Akademickiej.

Remont przeprowadzany jest etapami, a schronisko jest czynne dla turystów. W okresie jesiennym (październik - listopad) możliwe jest zamknięcie części noclegowej, aby wyposażyć łazienki w pokojach. W każdym z pomieszczeń już wydzielono miejsca, gdzie znajdzie się część sanitarna. Dodatkowo obiekt dysponuje już przeciwpożarowym systemem okien i drzwi.

Jak informuje PTTK, już w XVII w. przy szlaku wiodącym przez Złotówkę na Śnieżkę istniała buda służąca pasterzom i wędrowcom. W 1896 roku powstało tu pierwsze schronisko turystyczne, które niedługo potem spłonęło. Obecny budynek powstał w 1907 roku, był wielokrotnie przerabiany i remontowany. Po drugiej wojnie światowej należał do organizacji akademickich, stąd jego dzisiejsza nazwa. Schronisko położone jest na wysokości 1258 m. n.p.m. pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Panorama sprzed schroniska obejmuje niemal całą Kotlinę Jeleniogórską z siniejącymi w dali pasmami Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i daleko na zachodzie Gór Izerskich. Dojście z Białego Jaru szlakiem żółtym 1 h lub od kościółka Wang w Karpaczu Górnym szlakiem niebieskim 1 h 40 min.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto