MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja Centralna Karkonoskiej Grupy GOPR po termomodernizacji. Ratownicy doczekali się komfortowych warunków

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Około 3 mln zł kosztowała termomodernizacja Stacji Centralnej Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Znaczna część środków pochodziła z dofinansowania unijnego za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W ramach inwestycji wykonano:

  • termoizolację ścian zewnętrznych oraz stropodachu,
  • zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian fundamentowych,
  • wymianę stolarki okiennej na energooszczędną,
  • modernizację kotłowni z instalacją pomp ciepła,
  • modernizację instalacji centralnego ogrzewania,
  • wyposażenie budynku w instalację fotowoltaiczną,
  • zainstalowano energooszczędne oświetlenie.

Dodatkowo nasz budynek zyskał nową elewację oraz układ pomieszczeń biurowych i dyżurki dzięki czemu codzienne będziemy mogli lepiej wykorzystać przestrzeń, co istotnie wpłynie na jakość i efektywność naszego funkcjonowania. Co bardzo ważne, dzięki zrealizowanej inwestycji bardzo obniżą się koszty eksploatacji budynku, co pozwoli przeznaczyć zaoszczędzone środki m.in. na wyposażenie ratowników, sprzęt oraz szkolenia - podkreślają ratownicy.

Mieliśmy w starym Domu Wycieczkowym (obecnie Hotel Fenix) jeden pokój i zarządzaliśmy całymi Sudetami. Dlatego powstał projekt, żeby mieć coś swojego. Byłem wtedy członkiem zarządu głównego GOPR-u i z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku wybudowaliśmy stację w 1974 roku. Dzięki remontowi stacja wygląda tak, jak marzyliśmy o tym 50 lat temu – powiedział Marian Sajnog, emerytowany ratownik GOPR.

Stacja była już w słabym stanie technicznym. Udało się to zrobić kompleksowo, co pozwoli obniżyć rachunki i wpływ na środowisko – powiedział Adam Tkocz, naczelnik GK GOPR.

Co roku wspieramy karkonoską i sudecką grupę GOPR. Wspieraliśmy też budowę stacji w Karpaczu, a w budżecie mamy kolejne 3 mln zł na budowę placówki w Szklarskiej Porębie. Dbamy również o doposażenie sprzętem do pracy – dodał Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Inwestycję wpierał również Karkonoski Park Narodowy. W budynku Stacji Centralnej całodobowo, każdego dnia dyżur pełni ratownik-dyspozytor, który przyjmuje zgłoszenia wypadków w górach. W okresie zwiększonego ruchu turystycznego, dyżury w jeleniogórskiej stacji są wsparciem dla stałych zespołów z Karpacza i Szklarskiej Poręby.

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto