Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra. Otwarcie nowej wystawy w Muzeum Karkonoskim (FOTO)

Alina Gierak
1 lutego wystawa została oficjalnie otwarta. Od 2 lutego mogą ją zwiedzać mieszkańcy i turyści. 3 lutego czekają na nich w muzeum o godz. 11 kuratorzy wystawy

To, co do tej pory pochowane było w magazynach, skrzyniach i szafach, muzealnicy z Jeleniej Góry mogli nareszcie wyjąć. Teraz pokażą światu, jakie mają cuda.
Wydobycie na światło dzienne cennych zabytków było możliwe dzięki dobudowaniu do starego budynku Muzeum Karkonoskiego oszklonej, dużej przybudówki. To w niej została urządzona nowa, stała wystawa pokazująca historię Jeleniej Góry i regionu.
Od 2 lutego będą ją mogli zwiedzać mieszkańcy i turyści.
Zaczną od średniowiecznego miecza, należącego ponoć do księcia Bolka, który przekazał go władzom miejskim Jeleniej Góry. – Miecz był pokazywany przy szczególnych okazjach. Teraz ma stałe, poczesne miejsce – mówi Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego.
Turyści obejrzą drewniany model kościoła Łaski wg projektu Martina Frantza, który powstał w latach 1709-1718. Przejdą przez salon mieszczański z I połowy XIX wieku oraz obejrzą grafiki z przedstawieniami wedut (perspektyw) Karkonoszy. Duże wrażenie robią różnorodne naczynia alchemików, tablice nagrobkowe mieszczan jeleniogórskich oraz dekoracyjne zamki i kołatki do drzwi kamienic. – Nie mieliśmy wcześniej miejsca, by je pokazywać – tłumaczy pani dyrektor.
Oprowadza nas po nowym gospodarstwie, nie kryjąc satysfakcji. Bo tak nowoczesną eks-pozycją mogą pochwalić się nieliczne muzea w Polsce. To już europejski standard, co potwierdzi każdy, kto oglądał wystawy w Wielkiej Brytanii czy Włoszech.
Gdy staniemy przed gablotami, włącza się głos przewodnika, który opowiada, co warto oglądać. Tablice dotykowe umieszczone przed eksponatami, poszerzają wiedzę o epoce, ludziach mieszkających w regionie i historii miejsc. Urządzenia są proste i wygodne w obsłudze, a informacje podawane w trzech językach. Do angielskiego i niemieckiego dołączył język czeski, bowiem nowa ekspozycja została urządzona dzięki współpracy z czeskim miastem Novy Bor. Było ono partnerem jeleniogórskiej placówki przy staraniach o unijną dotację na rozbudowę muzeum w Novym Borze oraz zaaranżowanie nowej ekspozycji w Jeleniej Górze. Unia przekazała na ten cel 1, 3 mln euro. Inwestycje wsparł zarząd województwa dolnośląskiego.
Dzisiaj partnerzy podsumowali projekt i pochwalili się tym, co przez trzy lata udało się im wspólnie zrobić. Wczoraj po salach kręcili się jeszcze muzealnicy. W białych rękawiczkach i ochraniaczach na nogach pieczołowicie układali Biblię w tłumaczeniu Lutra z 1711 roku, pudełka z kory, które służyły do przechowywania mikstur, pieczęcie cechowe i inne eksponaty. Uzupełnieniem wystawy „Z historii Jeleniej Góry i regionu” jest interaktywna mapa Jeleniej Góry i filmy. Dla najmłodszych urządzono kącik dziecięcy. Będzie tu można oglądać film komiks o historii miasta.
Nowa wystawa w połączeniu z kolekcją szkła artystycznego i użytkowego, którą Muzeum Karkonoskie ma największą w Polsce, może przyciągać rzesze turystów. Przekonajcie się sami. W sobotę i niedzielę muzeum jest czynne od godz. 9 do 17. W niedzielę wstęp za darmo. W inne dni bilety po 7 zł i 4 zł (ulgowe)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto