MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przed wiekami wieszano tu przestępców. Potem urządzono park. Dzisiaj spacerują tu mamy z wózkami, biesiaduje się na trawie lub ćwiczy jogę

Alina Gierak
W XIX w. wzgórze stało się niezwykle popularne. Tu najchętniej udawano się na popołudniowe spacery, nauczyciele prowadzili uczniów na lekcje przyrody, geografii, pogadanki regionalne i zajęcia sportowe.
W XIX w. wzgórze stało się niezwykle popularne. Tu najchętniej udawano się na popołudniowe spacery, nauczyciele prowadzili uczniów na lekcje przyrody, geografii, pogadanki regionalne i zajęcia sportowe. MPGK Jelenia Góra
Park na Wzgórzu Kościuszki daje wytchnienie dla zmęczonych miejskim ruchem. W centrum miasta mamy piękne miejsce do rodzinnych spacerów. Nie chce się wierzyć, że park miał tak posępną przeszłość, a jej ślady można spotkać do dzisiaj. Nikt jednak nie pamięta o historii. Park tętni życiem. W ciepłe dni w parku spotkacie mamy i ojców z wózkami, joginów, biegaczy, ćwiczących na siłowni oraz ludzi piknikujących na trawie. Wiosną jest tu cudownie!

Spis treści

Szubienica na Wzgórzu Kościuszki

Wzgórze Kościuszki na przestrzeni wieków zagospodarowywane było na rozmaite sposoby. Pierwszą budowlą, która stanęła w tym miejscu była zbudowana w XVI wieku szubienica miejska pełniąca swoją rolę przez około dwa stulecia.

W drugiej połowie XVIII wieku dowódca stacjonujących w mieście wojsk, podjął decyzję o zburzeniu szafotu i budowie na wzgórzu umocnień wojskowych.

Park na Wzgórzu Kościuszki

Jednak już pod koniec tego stulecia powstał pierwszy park miejski założony przez ówczesnego burmistrza Jeleniej Góry Johanna Christopha Schönau'a. Za jego sprawą posadzono drzewa, wytyczono alejki, ustawiono ławki, pawilony i punkty widokowe dla spacerowiczów. Bogaci mieszkańcy miasta kupowali ziemię w parku i wznosili tu swoje letnie domki oraz kawiarnie i restauracje. W XIX wieku park stał się niezwykle popularnym miejscem spacerów, a także organizacji imprez i uroczystości.

Dziś nadal spełnia funkcję terenu rekreacyjnego, a spacerując alejkami, odnaleźć można pamiątki z czasów największej świetności tego miejsca. Historię Wzgórza oraz bogatą faunę i florę parku poznać możemy dzięki Ścieżce Przyrodniczo - Historycznej z tablicami informacyjnymi.

Przekrój geologiczny Sudetów

Najciekawszym przystankiem ścieżki jest "Przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie", stworzony na początku XX wieku z fragmentów skał występujących na przedstawionych obszarach.

Przedsięwzięcie zainicjowali członkowie Riesengebirgsverein ("Towarzystwa Karkonoskiego"). Budowa wymagała przetransportowania bloków skalnych z różnych, często odległych miejsc oraz odpowiedniego dopasowania i połączenia fragmentów, a więc była niełatwym zadaniem. Do stworzenia profilu użyto około 30 rodzajów skał, a ustawiono go w punkcie, z którego dawniej rozciągał się widok, dający możliwość skonfrontowania modelu z rzeczywistością.

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto