MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra w szalonych latach 80. XX wieku! Na ulicach duże fiaty i polonezy. Kto jeszcze pamięta takie miasto? Te zdjęcia Was zaskoczą

Alina Gierak, ADA
Kolorowe lata 80. w Jeleniej Górze. Było tłoczno i gwarno
Kolorowe lata 80. w Jeleniej Górze. Było tłoczno i gwarno fotopolska.eu
Lata 80., to lata dzieciństwa i młodości dzisiejszych 40 - i 50-latków. Wielu z nich do dzisiaj z rozrzewnieniem wspomina te czasy w Jeleniej Górze. Zobaczcie, jak było gwarno i tłoczno na ulicach naszego miasta. Gdzie jeleniogórzanie chodzili na imprezy, na kawę, czy zakupy. Jesteśmy ciekawi, czy rozpoznacie wszystkie miejsca na zdjęciach. To będzie podróż sentymentalna, z wieloma tymi miejscami na pewno macie związane miłe wspomnienia. Zobaczcie zdjęcia i poznajcie najważniejsze fakty z tych lat. Sporo rzeczy Was zaskoczy!

Kolorowe lata 80. w Jeleniej Górze

Wielu z was pamieta dobrze te czasy. Wydarzenia były przełomowe, bo to czasy NSZZ Solidarność, ważnych inwestycji w mieście i zmian w wielu rodzinach.

 • 1980 – 1990 – Zbudowano zbiornik Sosnówka. Rezerwuar wody pitnej dla Jeleniej Góry.
 • 1981 – 22.01. - 10.02 – Inspirowany przez Solidarność strajk w jeleniogórskich zakładach pracy. W klubie Gencjana w Cieplicach odbywały się negocjacje MKS Solidarność z Komisją Rządową. Porozumienie
  podpisano 10 lutego.
 • 1981 - W trakcie obchodów 300-lecia otwarcia kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce przewodnicy sudeccy i ratownicy GOPR wybrali św. Wawrzyńca swoim patronem.
 • 1981 13. grudnia – W Jeleniej Górze przystąpiono do wprowadzania dekretu o stanie wojennym. Zasadniczym zadaniem realizowanym przez jeleniogórskie jednostki wojskowe było zabezpieczenie magazynów rezerw
  państwowych. Na ulicach miasta pojawiły się patrole wojskowe. W Jeleniogórskiem 13 grudnia 1981 roku internowano 39 działaczy związkowych, głównie członków Zarządu Regionu NSZZ Solidarność oraz szefów komisji w większych zakładach pracy. Faz internowań było więcej i trwały aż do świąt Bożego Narodzenia. To właśnie wówczas ukuło się określenie o kotlinie - „czerwona kotlina‖.
 • 1982 – Wojska Ochrony Pogranicza wysadziły w powietrze most graniczny na rzece Izera pomiędzy polskim Granicznikiem a czeskim Bukovcem (okolice Orla). 15 lipca 2005 roku, po pięciu latach starań ludzi dobrej woli,
  zrzeszonych między innymi w Towarzystwie Izerskim, działaczy miejskich rad Szklarskiej Poręby i Kořenova, most odbudowano.
 • 1983 – W Jeleniej Górze rozpoczyna się budowa Szpitala Wojewódzkiego.Budowę zakończono po prawie 20 latach budowania.
 • 1983 – Likwidacja linii kolejowej Lwówek Śląski – Świeradów Zdrój.
 • 1983 – W Jeleniej Górze rozpoczyna się cykliczna impreza Międzynarodowy Festiwal Teatru Ulicznego. Inicjatorem jego powstania była dyrektor teatru Alina Obidniak.
 • 1986 9. maja – Z wieży jeleniogórskiego ratusza zaczęto codziennie o godzinie 12.00 grać hejnał Jeleniej Góry. Hejnał miasta został skomponowany przez Natansona w 1958 roku, na jubileusz 850-lecia Jeleniej Góry.
 • 1986 – Likwidacja linii kolejowej Mysłakowice – Kowary – Kamienna Góra.
 • 1987 12.września - Z inicjatywy Radosława Gawlika z dwóch stron wyruszyły na Śnieżkę grupy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Demonstranci ze strony czeskiej zostali przechwyceni przez służbę bezpieczeństwa, Polakom udało się dojść i rozwinąć transparent z napisem "Ratujmy Karkonosze".
 • 1988 - Otwarcie nowego dworca autobusowego PKS w Jeleniej Górze przy ul. Obrońców Pokoju.
 • 1989 - Miejska Rada Narodowa w Jeleniej Górze podjęła uchwałę o zmianie nazwy placu Bolesława Bieruta na Pl. Niepodległości.
 • 1989 - Ukonstytuował się 50 osobowy Komitet Obywatelski województwa jeleniogórskiego reprezentujący m.in. organizacje związkowe: "Solidarności", "Solidarności Rolników Indywidualnych", Klubu Inteligencji Katolickiej i in. Jego przewodniczącym został mecenas Jerzy Lachowicz
 • 1989 16. listopada – Powstają parki krajobrazowe wokół Jeleniej Góry: Rudwaski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Park ten obejmuje 24 tyś ha, ma długość 30 km doliną Bobru na odcinku Jelenia
  Góra – Lwówek Śl.
 • 1989 grudziń – Wyprodukowano ostatnią porcję wiskozowej cieczy w ZWCh „Chemitex-Celwiskoza‖. Jest to faktyczna data likwidacji zakładu trującego środowisko w kotlinie jeleniogórskiej.
 • 1990 19. stycznia – W Teatrze Zdrojowym w Cieplicach odbyło się ostatnie plenum KW PZPR województwa jeleniogórskiego.
 • 1990 2 marca - Odbyło się uroczyste otwarcie orbisowskiego hotelu "Jelenia Góra", przy ul. Świerczewskiego w Jeleniej Górze. Hotel dysponuje 188 pokojami i 4 apartamentami i posiada 4 gwiazdki. Znajduje się w nim
  basen kąpielowy, gabinet odnowy. sklep "Pewexu", restauracja, kawiarnia, sklepy cukiernicze zaś w każdym pokoju telewizor z programem satelitarnym.
 • 1990 17. marca – Na Przełęczy Kowarskiej odbyło się spotkanie przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy z przywódcą opozycji czeskiej Wacławem Havlem.
 • 1990 20. czerwiec – Prezydentem Jeleniej Góry zostaje Marcin Zawiła – rekomendowany przez Komitet Obywatelski „Solidarnośći.
 • 1991 10 maja - Podczas specjalnej sesji Rady Miejskiej głosowano za usunięciem pomnika Wdzięczności z placu Bieruta (później Niepodległości) popularnie zwanego Iwana. Dziś stoi w wydzielonej kwaterze poległych żołnierzy radzieckich.
 • 1991 23 – 25 maj - Na konferencji założycielskiej w Zittau powstaje Euroregion Nysa, pierwsza tego typu instytucja na ziemiach polskich, będąca związkiem trzech państw: Polski, Czech i Niemiec.

Na podstawie "Tędy przeszła historia : kalendarium wydarzeń w Kotlinie Jeleniogórskiej" Edwarda Basałygo .

Obejrzyjcie zdjęcia z tamtych lat

Kolorowe lata 80. w Jeleniej Górze. Było tłoczno i gwarno

Jelenia Góra w szalonych latach 80. XX wieku! Na ulicach duż...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto