MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strzecha Akademicka, Samotnia, Hala Szrenicka, Odrodzenie - górskie karkonoskie schroniska mają niepowtarzalną atmosferę. Za to je lubicie

Alina Gierak
Samotnia to jedno z ulubionych schronisk karkonoskich. Na zdjęciach w galerii znajdziecie inne popularne miejscówki w Karkonoszach i Górach Izerskich
Samotnia to jedno z ulubionych schronisk karkonoskich. Na zdjęciach w galerii znajdziecie inne popularne miejscówki w Karkonoszach i Górach Izerskich pixabay
Turyści pokochali Odrodzenie, Samotnię, Strzechę Akademicką, Halę Szrenicką i inne schroniska. Zobaczcie, jak prezentują się na zdjęciach. Które z nich jest waszym ulubionym? Wybierzecie się tam na majówkę? Karkonoskie schroniska górskie mają bogatą historię, często sięgającą XVII wieku. Wiele z nich było na początku budami pasterskimi lub strażnicami granicznymi. Wraz z coraz większą liczbą turystów, budowle rozbudowywano lub stawiono nowe

Spis treści

Budy pasterskie w Karkonoszach

Historycy podają, że XVII wieku w Karkonoszach było około 2000 bud pasterskich. Najwięcej powstało po wojnie 30 -letniej(1618-1648), gdy ludzie z niżej położonych terenów uciekali przed plądrującymi wszystko żołnierzami. Część osadników pozostawała tam na stałe. Zajmowali się pasterstwem i wyrąbywaniem drewna.

Budy pasterski stanowiły schronienie dla ludzi i zwierząt . Zasiedlanie i zagospodarowywanie tych górskich terenów było zaczątkiem turystyki.

Pierwsze schroniska w Karkonoszach

Ludzi przyjeżdżających w Karkonosze na wypoczynek i wędrówki było coraz więcej i budy pasterskie przekształcano w hotele i schroniska. Większość z nich stawała się celem wycieczek. Położone wysoko w górach dawały i dają schronienie turystom na karkonoskich szlakach.

Ciekawostki z historii schronisk karkonoskich

  • Schronisko Samotnia powstało jako domek dla strażnika pilnującego wówczas sztucznie zarybiony Mały Staw.
  • Schronisko Pod Łabskim Szczytem natomiast zbudowano jako strażnicę na tak zwanej Czeskiej Ścieżce, by nie przepuszczać przez granicę ludzi przenoszących dżumę panującą w 1623 roku Europie. Z biegiem lat obiekt ten przestał być strażnicą i pełnił funkcje pasterskie. W końcu został schroniskiem.
  • Schronisko na Hali Szrenickiej powstało na wysokości 1195 m n.p.m. przy skrzyżowaniu czerwonego i zielonego szlaku . W 1975 roku całkowicie spłonęło, ale zostało odbudowane.
  • Schronisko Szrenica na wysokości 1362 m n.p.m. stanowi doskonały punkt wypadowy na polską jak i czeską stronę Karkonoszy. Dotrzeć tam możemy wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby lub pieszo czerwonym szlakiem mijając piękny Wodospad Kamieńczyka.
  • Schronisko Dom Śląski znajduje się na wysokości 1400 m n.p.m. u podnóża Śnieżki . Zbudowane zostało w 1922 roku. W latach 1950 -2005 mieściła się tam strażnica WOP, a od 2007 roku funkcjonuje jako schronisko górskie.
  • W Karkonoszach jest wiele innych bardzo malowniczo położonych schronisk turystycznych, w pobliżu których możemy poczuć magię i fantastyczny klimat gór : schronisko Odrodzenie, schronisko Na Przełęczy Okraj, schronisko Kochanówka w Piechowicach przy Wodospadzie Szklarki.
  • Miłośnikom wędrówek po Górach Izerskich schronienia udzielą w schroniskach: Chatka Górzystów, Wysoki Kamień, Na stogu Izerskim lub Stacja Turystyczna Orle.
  • W Rudawach Janowickich, znajduje się najstarsze schronisko w Polsce - Szwajcarka, wybudowane w 1823 roku jest doskonałym miejscem wypadowym w piękne tereny Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj także

od 12 lat
Wideo

76. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego. Uroczystość w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto