Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko Szwajcarka to kultowe miejsce w Rudawach Janowickich. Pokochali go wspinacze, rowerzyści i piesi turyści

Alina Gierak
Alina Gierak
Szwajcarka leży wśród świerkowych i bukowych lasów, gdzie łączy się węzeł pięciu szlaków turystycznych. Znajduje się w Górach Sokolich na wysokości 520 m n.p.m.
Szwajcarka leży wśród świerkowych i bukowych lasów, gdzie łączy się węzeł pięciu szlaków turystycznych. Znajduje się w Górach Sokolich na wysokości 520 m n.p.m. Alina Gierak/Polskapress
W Szwajcarce, schronisku w Rudawach Janowickich nie ma luksusów. Tu nocuje się skromnie i prosto. Ale nikt na to nie narzeka. Przyjeżdża tu każdy, kto chce poczuć atmosferę dawnych schronisk, pogadać z pasjonatami wędrówek i wspinaczek, posiedzieć do nocy przy gitarze. Szwajcarka pozostaje z daleka od nowoczesnych trendów. Tu się czas zatrzymał. Dolnośląskie schronisko ma ponad 200 lat. Poznajcie, dlaczego jest tak wyjątkowe.

Spis treści

Szwajcarka - skąd taka nazwa dla schroniska w Rudawach Janowickich?

Nazwa schroniska nawiązuje do pochodzenia żony Wilhelma von Hohenzollern, właściciela zamku w Karpnikach, który nakazał w 1823 roku zbudować na zboczach Krzyżnej Góry domek myśliwski. Jego żona Maria Anna Amelie von Hessen-Homburg pochodziła ze Szwajcarii.

W Rudawach Janowickich na Krzyżnej Górze i Sokoliku są platformy widokowe. Po takie widoki przejeżdżają tu turyści z całej Polski
W Rudawach Janowickich na Krzyżnej Górze i Sokoliku są platformy widokowe. Po takie widoki przejeżdżają tu turyści z całej Polski Marcin Oliva Soto/Polskapress

Powstał domek wzorowany na budowlach z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii, takich jakie w dzieciństwie oglądała żona przyszłego króla.

Budynek zbudowany jest w stylu tyrolskim.

Szwajcarka jest jedynym zachowanym zabytkiem w Sudetach wykonanym w całości z drewna. Wnętrza mają niepowtarzalny klimat, zachowały się prawie niezmienione, co także przyciąga turystów.

Das Schweitzer-Haus willa w stylu szwajcarskim w Górach Sokolich wybudowana w 1823 r., na polecenie księcia pruskiego Wilhelma HAkwaforta kolorowana,
Das Schweitzer-Haus willa w stylu szwajcarskim w Górach Sokolich wybudowana w 1823 r., na polecenie księcia pruskiego Wilhelma HAkwaforta kolorowana, F. A. Tittel 1824.
Fotopolska.eu

O innych budowlach w stylu tyrolskim na Dolnym Śląsku przeczytacie tutaj

W Szwajcarce, w odróżnieniu od typowych domów tyrolskich, balkon okala budynek ze wszystkich stron. Na piętrze znajdowała się biesiadna sala z kominkiem i dwa pokoje. Na dole sprawiano i przygotowywano upolowaną zwierzynę. Gotowe jadło wędrowało windą na stoły jaśnie państwa. Teraz na dole jest jadalnia oraz bufet.

Jak Szwajcarka stała się popularnym schroniskiem

Szwajcarka wkrótce po wybudowaniu stała się miejscem popularnym, odwiedzanym przez gości z zamku. Tytułowane głowy przyciągały mieszczan, więc turystów było coraz więcej. W kolejnych latach funkcjonowała tu gospoda. Po II wojnie światowej Szwajcarkę przejęły Lasy Państwowe.

W 1950 roku budynek przeszedł do PTTK i uruchomiono w nim schronisko turystyczne. Jego pierwszym gospodarzem był Tadeusz Steć, znany przewodnik, o którym krążyły legendy w Kotlinie Jeleniogórskiej. Tadeusz Steć długo nie pozostał w schronisku, zajął się oprowadzaniem wycieczek, pisaniem książek o Kotlinie. Zyskał miano"przewodnika przewodników". Został zamordowany w Jeleniej Górze w 1993 roku w niejasnych okolicznościach.

PTTK zadbało o bazę noclegową i gastronomiczną Szwajcarki. Schronisko szybko pokochali wspinacze, którzy trenowali na Sokoliku i innych skałkach w Rudawach Janowickich. Między innymi często bywała tu Wanda Rutkiewicz.

W drodze do schroniska mijamy mural z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz. Himalaistka wspinała się w Sokolikach i często nocowała w Szwajcarce.
W drodze do schroniska mijamy mural z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz. Himalaistka wspinała się w Sokolikach i często nocowała w Szwajcarce. Alina Gierak

Schronisko pozostało w starym stylu. Prosta drewniana jadalnia, noclegi z podstawowymi wygodami. Sąsiedni domek nie ma ogrzewania. To, że nie ma tu luksusów, niektórzy uważają to za zaletę, bo miejsce ma unikalną atmosferę. Inni narzekają na brak nowoczesności.

Schronisko jest bardzo popularne. Łatwo tu dojść z parkingu przy Przełęczy Karpnickiej. Są trasy z Janowic Wielkich i z Trzcińska i prosto z pociągu można wejść na szlak.

W weekendy jest sporo tu rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Siedzą na ławkach przed budynkiem po wielką lipą lub na polanie, opiekają kiełbaski na ognisku, jedzą coś z baru. Widoki z polany są fantastyczne i wiele osób zostaje tu na dłużej, by podziwiać Karkonosze. Inni wędrują w Rudawy Janowickie.

Jak się dostać do Szwajcarki?

  • szlak żółty z Karpnik, po drodze mija się wzniesienie Trzech Koron (525 m n.p.m.)
  • szlak niebieski ze wsi Trzcińsko
  • szlak zielony z Janowic Wielkich
  • szlak żółty od Przełęczy Karpnickiej
Szwajcarka nie dysponuje pościelą. Trzeba mieć śpiwory. Ceny noclegów znajdziecie TUTAJ
Szwajcarka nie dysponuje pościelą. Trzeba mieć śpiwory. Ceny noclegów znajdziecie TUTAJAlina Gierak/Polskapress

Czytaj także

Sprawdź dojazd na mapie

Poznaj, dokąd można wędrować ze Szwajcarki i co tu robić

  • Góry Sokole
  • Husyckie Skałki
  • Krzyżna Góra
  • Sokolik
  • Miedzianka, Mniszków, Karpniki
  • Trasy rowerowe. W pobliżu przebiega wiele malowniczych tras rowerowych, które można sprawdzić na stronie dolnyslaskrowerem.pl.
  • Skałki Gór Sokolich są idealne do nauki i doskonalenie swoich umiejętności taterniczych. Na miejscu są doświadczeni instruktorzy.

Noclegi w Szwajcarce

W Szwajcarce turyści mogą skorzystać z noclegów nie tylko w tradycyjnych pokojach schroniskowych od dwóch do dziewiętnastoosobowych, ale również w osobnym domku letniskowym, własnym namiocie lub campingu.

Kliknijcie w galerię i poznajcie ceny noclegów w Szwajcarce oraz ciekawostki o tym miejscu
[galeria_przycisk]

Szwajcarkowe granie

W schronisku często organizowane są koncerty, imprezy plenerowe, lekcje jeździectwa, dogtrekking, rajdy rowerowe i piesze. Latem odbywał się tu Festiwal Piosenki Turystycznej Polana. "Szwajcarkowe granie" ma wyjątkowy klimat a publiczność często śpiewa razem z wykonawcą.

10 lutego 2024 roku organizowany jest tu bieg RUDAWY. Do wyboru są cztery dystanse 10|20|40|60. Piękne trasy i świetna atmosfera przyciągają biegaczy z całej Polski.

Przeczytaj więcej o Rudawach Janowickich

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto