Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa zbuduje dom seniora i przedszkole

Rafał Święcki
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa i jej najnowszy projekt.
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa i jej najnowszy projekt. Rafał Święcki
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa zamierza zainwestować około 15,4 miliona złotych w adaptację starego koszarowego budynku, na terenie kampusu na ul. Lwóweckiej. Mają w nim powstać luksusowe apartamenty na wynajem dla seniorów oraz akademickie przedszkole.

Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej, tak jak innym uczelniom, brakuje studentów. Jeleniogórska szkoła, by przetrwać okres niżu demograficznego, chce rozpocząć zupełnie nową działalność. Na terenie uczelnianego kampusu przy ul. Lwóweckiej powstanie dom spokojnej starości i przedszkole. Seniorami i dziećmi będą zajmowali się studenci podczas praktyk. Zajęcie znajdzie tu też część kadry dydaktycznej, która by utrzymać etaty, musi wypracować określoną liczbę godzin. W ciągu ostatnich lat liczba studentów w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej, zmalała bowiem o połowę.

- Obserwujemy zmiany demograficzne. Społeczeństwo się starzeje, a część młodych ludzi opuszcza Jelenią Górę. Zostają ich rodzice. Dlatego podejmujemy inicjatywę budowy apartamentów na wynajem z zabezpieczeniem medycznym – mówi Grażyna Malczuk, kanclerz uczelni.

Projekt nosi nazwę - Centrum Integracji Społecznej. Powstanie ono w dawnym budynku koszarowym, które uczelnia kupiła kilka lat temu razem z obecnym akademikiem. W ciągu dwóch lat mają powstać 34 apartamenty o wielkości około 34 metrów kw. oraz 14 apartamentów dla małżeństw lub par o wielkości 47 metrów kw. Uczelnia zleciła już wykonanie projektu wykonawczego.
- Na terenie tego obiektu powstanie też przedszkole akademickie, które będzie zaczątkiem szkoły podstawowej, gimnazjum i akademickiej szkoły ponadgimnazjalnej – dodaje kanclerz Malczuk.

Większość kierunków w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej pokrywa się z nową działalnością, którą chce rozpocząć uczelnia. Można tu studiować m.in. dietetykę, (żywienie osób starszych i dzieci), fizjoterapię, pielęgniarstwo i pedagogikę. Studenci niektórych kierunków w ciągu trzech lat nauki muszą odbyć 30 tygodni zajęć praktycznych. Uczelnia chce też organizować przyszłym przedszkolakom, zajęcia językowe ze studentami filologii germańskiej i angielskiej.

– Część pieniędzy chcemy pozyskać ze środków unijnych, ale nie więcej, jak 40 procent - mówi Grażyna Malczuk, kanclerz uczelni.
Resztę pieniędzy wyłoży Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa.
- Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja nie zwróci się szybko. Choć jeśli nastąpi to w ciągu 10 lat, uznamy to za sukces biznesowy – dodaje Malczuk.
Kanclerz uczelni przyznaje, że liczba studentów kurczy się. Bywały lata, gdy w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej studiowało ok. 3 tysiące osób.

- Zmieniona ustawa o szkolnictwie wyższym, nakłania wręcz do wchodzenia w obszary poza-dydaktyczne. Taki jest rynek. Musimy przeczekać jeszcze sześć lat, wtedy powróci wyż demograficzny – tłumaczą władze uczelni.

W KPSW myśli się też o kolejnych projektach biznesowych m.in. o parku przemysłowym. Do wykorzystania jest bowiem należący do uczelni obiekt na ul. Zamoyskiego w Cieplicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto