Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs zadbany zabytek. W finale ministerialnego konkursu jest pałac Spiż w Miłkowie

Alina Gierak
Pałac Spiż Miłków
Pałac Spiż Miłków Pałac Spiż
Konkurs zadbany zabytek. Siedem zabytków z Dolnego Śląska ma szanse na wyróżnienie od ministra kultury i dziedzictwa narodowego w konkursie na zadbany zabytek.Wśród nich jest pałac Spiż w Miłkowie oraz kościół parafialny w tej miejscowości

Konkurs zadbany zabytek. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Pałac w Miłkowie jest jedynym dolnośląskim finalistą konkursu na zadbany zabytek w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i trwałej opieki nad zabytkiem. W tej kategorii jest o wygrana walczy 10 obiektów z całej Polski.

Pierwotny barokowy pałac w Miłkowie został wzniesiony przez Carla Heinricha von Zierotina w roku 1667. Po pożarze w roku 1768, obiekt odbudował ówczesny właściciel, hrabia Johann Nepomucen Lodron-Laterano. To jemu należy przypisać klasycystyczny wystrój elewacji oraz powstanie otaczającego go parku. Kolejne zmiany wprowadzili w XIX w. ówcześni właściciele – rodzina Matuschków. Zmiany objęły układ i wystrój wnętrz. Ostatnimi właścicielami przed 1945 była rodzina von Schmettau. W ich posiadaniu pałac przetrwał do II wojny światowej. Po jej zakończeniu urządzono w nim dom wypoczynkowy oraz dom opieki, a w rozległych budynkach folwarcznych PGR. Od 1990 pałac jest własnością prywatną i służy jako hotel i restauracja.

W kategorii ochrony wartości zabytkowej pojedynczego obiektu w finale konkursu są:
- Witków, kościół parafialny Zwiastowania NMP
- Miłków, kościół parafialny Świętej Jadwigi
- Kąty Wrocławskie, kościół parafialny Świętych Apostołów Piotra
i Pawła
- Kłodzko, siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących
- Prochowice, budynek mieszkalno-usługowy, Rynek 6

Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia. Ocenie jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także rewitalizacyjnych. W tym roku została wprowadzona nowa kategoria właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem, w której ocenie podlegają długotrwałe działania godne wyróżnienia ze względu na systematyczność i zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Laureatów i wyróżnionych w konkursie poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia br. w Bydgoszczy.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków (18 kwietnia) obchodzony jest na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla krajowego, europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto