Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Luty był tak ciepły, że cietrzewie zaczęły toki wcześniej niż zwykle. Karkonoski Park Narodowy zamknie 15 marca szlaki, by chronić te ptaki

Alina Gierak
Alina Gierak
Wiosna to okres godowy cietrzewi. Jest niezwykle widowiskowy, ale trudno go zobaczyć. Ptaki są bardzo płochliwe.
e
Wiosna to okres godowy cietrzewi. Jest niezwykle widowiskowy, ale trudno go zobaczyć. Ptaki są bardzo płochliwe. e Lasy Państwowe
Nie od 1 kwietnia, a już od 15 marca zostaną w tym roku zamknięte szlaki przebiegające przez obszary godowe cietrzewi. Karkonoski Park Narodowy podkreśla, że ptaki te, po rekordowo ciepłym lutym, szybciej przystępują do toków. Dlaczego trzeba chronić cietrzewie i do kiedy szlaki będą zamknięte?

Spis treści

Zamkną szlaki w polskich i czeskich Karkonoszach

Karkonoski Park Narodowy wraz z czeskim KRNAP od wielu lat prowadzą program ochrony cietrzewia. Od tego roku część szlaków będzie zamykana równocześnie po obu stronach granicy dla zachowania tego gatunku.

Zmiany zaczną obowiązywać już od 15 marca.

Okres trwania ograniczeń potrwa co najmniej do 31 maja i zależny będzie od tego czy tegoroczne młode cietrzewie będą już do tego czasu samodzielne. Listę szlaków i mapki będziemy publikować wkrótce - informuje KPN

Dlaczego trzeba zamknąć szlaki, by chronić cietrzewie?

Cietrzewie żyją w Polsce w regionach północno-wschodnich, w Kotlinie Sandomierskiej, w Karpatach i Sudetach. Podaje się, że w Polsce mamy zaledwie 250-300 tokujących samców tego gatunku, podczas gdy w Finlandii jest ich 600-700 tysięcy, a w Szwecji około 200 tysięcy. Dlaczego jest ich tak mało?

Głównie dlatego, że zaczyna brakować im cichych miejsc do życia. Coraz mniej jest w Polsce rozległych wrzosowisk, bagien i nieużytków. A doliny rzeczne z podmokłymi łąkami poprzeplatanymi zadrzewieniami z wierzbą, brzozą i olchą, to ulubione miejsca cietrzewi.

W górach te ptaki występują w lasach reglowych. Potrzebują spokoju, by tokować, a potem wychowywać młode. A tego spokoju nie mają. I właśnie, aby zapewnić im możliwości rozrodu, KPN zamyka szlaki.

Wystarczy jednak jeden nieodpowiedzialny turysta, by przepłoszyć samce i samice - wyjaśnia KPN

Fascynujące gody cietrzewi

Samiec (kogut) jest dużo większy od samicy (cieciorki) - ma około 55 cm długości (kura 40-45 cm), szatę z dominacją czerni z granatowym połyskiem, nad okiem czerwona brew (fragment gołej skóry) szczególnie wyraźna w okresie godowym. Wiosną brew ta silnie pęcznieje, tworząc nad oczami jaskrawoczerwone wyniosłości zwane różami lub koralami. Samica jest skromniej ubarwiona z przewagą czerni i brązu.

Samce cietrzewi większość roku spędzają w pobliżu tokowisk. W górach apogeum godów przypada na maj - samce zbierają się przed świtem na torfowiskach, łąkach lub polanach na tzw. arenach, aby tokować. W czasie godów samce wydają dwa rodzaje dźwięków: czuszykanie i bulgotanie, zwane też bełkotaniem. To wciągające widowisko. Ptaki podskakują, biegną, energicznie trzepoczą skrzydłami, nadymają gardło, rozkładają ogon.

Czytaj także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto