MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze pokażą jak ocalili niepylaka - apollo

Alina Gierak
Niepylak apollo  kiedyś zasiedlał  Sudety. Czy powróci?
Niepylak apollo kiedyś zasiedlał Sudety. Czy powróci? B.Janik
Dzisiaj (27 czerwca) dzieci z jeleniogórskich szkół, turyści i mieszkańcy poznają niezwykłego i pięknego motyla - niepylaka apollo. Dlaczego ekolodzy tak walczyli o to by nie zginął?

Motyl będzie bohaterem zajęć plastycznych i edukacyjnych. O godz. 14 na placu Ratuszowym ( w razie deszczu w holu ratusza) poprowadzą je członkowie wrocławskiej Fundacji EkoRozwoju.
W programie zajęć m.in. malowanie ekotoreb oraz inne atrakcje, z niepylakiem apollo w roli głównej.

Akcja w rynku w Jeleniej Górze kończy projekt "Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku" finansowany z dotacji unijnych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dlaczego ten motyl jest tak cenny?

Spośród 165 gatunków motyli dziennych Polski niemal połowa w różnym stopniu narażona jest na wyginięcie, a kilkanaście kolejnych uznanych zostało za wymarłe. Przyczyn zaniku tych zwierząt należy doszukiwać się przede wszystkim w zmianach środowiska, spowodowanych działalnością człowieka. Jednym z najsilniej zagrożonych gatunków motyli dziennych Polski jest niepylak apollo (Parnassius apollo).

- Ten duży i piękny motyl zasiedlał niegdyś większą część Sudetów i Karpat. Obecnie spotkać go można na izolowanym stanowisku w Tatrach Zachodnich oraz w Pieninach.

mówi Jakub Józefczuk z Fundacji EkoRozwoju.

Sprowadzić motyla w Sudety

Oprócz ochrony ostatnich, naturalnych ostoi tego motyla, podejmowane są również wysiłki mające na celu ponowne sprowadzenie gatunku w miejsca gdzie dawno wyginął. Jest to tzw. reintrodukcja gatunku. Takie działania prowadzone są obecnie na Dolnym Śląsku. Pierwsze próby ponownego zasiedlenia gatunku w tym rejonie prowadzone były na terenie rezerwatu Kruczy Kamień, a nieco później również na specjalnych powierzchniach adaptacyjnych na Chojniku w Karkonoszach.

W 2010 roku niełatwą próbę ocalenia i przywrócenia Sudetom tego gatunku motyla podjęła Fundacja EkoRozwoju w ramach projektu „Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku”. Realizacja projektu możliwa była dzięki dotacjom przyznanym ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Najważniejsze zadanie polega na hodowli gatunku w warunkach kontrolowanych, tak by w przyszłości uzyskać źródło osobników do reintrodukcji w Sudetach.
Hodowla wraz z całą niezbędną infrastrukturą, na którą składają się rozległe woliery oraz specjalne skonstruowane hodowlarki, prowadzona jest na terenie Arboretum Leśnego Nadleśnictwa Syców niedaleko Wrocławia. Zgromadzono tu także tysiące roślin pokarmowych dla gąsienic i kwiaty nektarodajne dla dorosłych motyli.

Motylarnia w Jagniątkowie

Hodowla niepylaka apollo wymaga od prowadzących ją osób ogromnego doświadczenia i zaangażowania przez cały rok.
W ramach projektu realizowane są również inne działania, m.in. wyszukiwanie stanowisk nadających się do przyszłej reintrodukcji niepylaka apollo, pielęgnacja i monitoring powierzchni adaptacyjnych oraz działania informacyjne – dystrybucja opracowanych publikacji poświęconych niepylakowi. Funkcjonuje tez serwis internetowy dedykowany temu motylowi: www.apollo.natura2000.pl.
Przy siedzibach Parku Narodowego Gór Stołowych i w gospodarstwie szkółkarskim Karkonoskiego Parku Narodowego w Jagniątkowie wybudowano ponadto motylaria, w których każdy zapoznać się może z różnymi gatunkami motyli.

Trudno dziś powiedzieć kiedy niepylak apollo powróci w Sudety na stałe. Miejmy jednak nadzieję, że nastąpi to już niebawem i kolejne pokolenia Dolnoślązaków będą mogły podziwiać tego pięknego motyla nie tylko w szklanych gablotach, ale również w naturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto