Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka udzielania pierwszej pomocy zamiast mandatu karnego dla kierowcy. Tak działa akcja "Pokuta"

Alina Gierak
Alina Gierak
Akcję "Pokuta" przeprowadzono w Jeleniej Górze po raz piąty. Kierowcy, którzy nieznacznie przekroczyli prędkość, zamiast mandatu karnego otrzymywali propozycję przejścia szkolenia z udzielania pierwszej pomocy.
Akcję "Pokuta" przeprowadzono w Jeleniej Górze po raz piąty. Kierowcy, którzy nieznacznie przekroczyli prędkość, zamiast mandatu karnego otrzymywali propozycję przejścia szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. FB Policja Dolnośląska
Akcję "Pokuta" wymyślił jeleniogórzanin Mariusz Synówka, od lat popularyzujący zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Na czym polega akcja? - Kierowcom, którzy popełnili drobne wykroczenia na drodze, policjanci zamiast mandatu karnego proponują zamianę na edukację z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych - wyjaśnia inicjator akcji. Jej kolejna edycja odbyła się niedawno przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze. Z przeszkolenia skorzystało 58 kierowców oraz kilkudziesięciu pasażerów. Kolejna akcja "Pokuta" planowana jest wkrótce. Tym razem w gminie Podgórzyn.

Wszyscy zatrzymani kierowcy zamiast mandatu wybierali edukację. Zajęcia obejmowały praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym np. w wypadku drogowym. Z przeszkolenia skorzystało również kilkudziesięciu pasażerów

- relacjonuje Edyta Bagrowska z policji w Jeleniej Górze.

Miejsce akcji, przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze przy parkingu przy cmentarzu, zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż jest to droga prowadząca do Karpacza, ciesząca się dużym zainteresowaniem turystów. Jeleniogórscy policjanci bardzo często na tym odcinku drogi prowadzą działania prewencyjne i dyscyplinują tych kierowców, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów.

Takie profilaktyczne akcje, jak nasza "Pokuta", mają uświadomić kierowcom i pasażerom, jak ważne są pierwsze sekundy po wypadku

- tłumaczy Mariusz Synówka.
Jak wyjaśnia, to co zrobią świadkowie lub uczestnicy wypadku, może decydować o życiu i zdrowiu osoby poszkodowanej. Dlatego tak ważne jest prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy i szkolenie się w tym zakresie.

O tym, że takie akcje są potrzebne, świadczyło, że większość osób, które w minioną sobotę zatrzymali jeleniogórscy mundurowi, nie potrafiły zachować się właściwie w sytuacji kryzysowej, udzielać pierwszej pomocy oraz informować o zaistniałej sytuacji - podsumowuje Mariusz Synówka. Ćwiczyli jednak gorliwie, co daje nadzieję, że w przyszłości będą umieli zachować się prawidłowo.

Organizatorami akcji byli:Towarzystwo Karkonoskie, Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze i strażacy z : OSP Jelenia Góra Wiejska, OSP Miłków, OSP Mysłów i pierwszy raz OSP Podgórzyn i OSP Sokołowsko. Przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki uzyskaniu wsparcia od Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i udostępnieniu parkingu na ul. Sudeckiej przez MPGK w Jeleniej Górze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto