Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Informacja turystyczna Janowic Wielkich

Rafał Święcki
Zakończono remont zabytkowej dzwonnicy w Radomierzu pod Jelenią Górą. W obiekcie tuż przy drodze krajowej nr 3, gmina Janowice Wielkie otworzy wkrótce biuro informacji turystycznej. A z galerii widokowej będzie można oglądać panoramę Karkonoszy i Rudaw Janowickich.

Wieża zostanie udostępniona turystom w sobotę 27 kwietnia. Jej remont sfinansowano z unijnego projektu „Zobaczyć Krajobraz – Dotknąć Przeszłość” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
W wieży zainstalowano schody oraz dobudowano galerię widokową. Na rzucie dawnego kościoła wybudowany budynek, w którym mieści się informacja turystyczna oraz sala spotkań i wystawiennicza.

Podczas otwarcia zostanie zaprezentowana wystawa „Skalny Świat Rudaw Janowickich” autorstwa Mariana Bochynka (fotograf pochodzący z Janowic Wielkich, specjalizujący się w fotografii przyrodniczej i krajoznawczej).

Dzwonnica zaadaptowana na wieżę widokową pochodzi z przełomu XV i XVI w. Kościół, którego była częścią rozebrano w połowie XIX w. Pięknie rzeźbione płyty nagrobne rycerskiego rodu Schaffgotschów z przyziemia kościoła zostały przeniesione do Cieplic, gdzie można je oglądać przy murze tamtejszego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela.

Dzwonnica ma 20 metrów wysokości, zbudowano ją na rzucie kwadratu. Na wieży znajdują się trzy cenne dzwony spiżowe ufundowane przez hrabiego Bernarda von Schaffgotscha. Najstarszy z nich pochodzi z roku 1576, jest ozdobiony fryzem przedstawiającym korowód zwierząt, największy ma 111 cm średnicy, wykonany został w 1612 roku i znajduje się na nim nazwisko fundatora. Trzeci, najmniejszy dzwon datuje się na 1595 rok.

Wokół wieży znajdują się pozostałości katolickiego, a następnie ewangelickiego cmentarza otoczonego kamiennym murem z półkoliście zamkniętą bramą. Znajduje się na nim także m. in. grób trzech nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy LWP.

Tuż obok wieży obejrzeć można budynek dawnej plebanii pochodzący z końca XVIII wieku, obecnie stanowiący własność prywatną. Wieża nigdy nie była remontowana, a mimo to do naszych czasów przetrwała w zaskakująco dobrym stanie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto