Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczna perełka regionu i malowidła legendy o sir Lancelocie zaskakują. Odwiedź Wieżę w Siedlęcinie i zobacz co skrywa

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Wieża Książęca w Siedlęcinie od ponad 700 lat góruje opodal Jeleniej Góry w malowniczej Dolinie Bobru. Ten fascynujący średniowieczny obiekt skrywa wiele tajemnic, a malowidła, które są w środku tego obiektu, zaskakują. Jeśli jeszcze nie odwiedziłeś tego miejsca, koniecznie musisz to nadrobić!

Średniowieczna Wieża Książęca w Siedlęcinie jedną z największych w Europie

Wśród podobnych obiektów jest ona największa w Europie. Został wzniesiona w w latach 1313-1315. Jej fundatorem był książę jaworski, Henryk I. Została wzniesiona z kamienia na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 20 na 14,5 m. Pierwotnie miała trzy kondygnacje oraz piwnice i otoczona była murem obronnym i fosą. Po pożarze w 1575 roku dobudowano kolejną kondygnację.

Budynek mieszkalny został dobudowany w XVI wieku, a na początku XVII wieku dobudowano również blok kuchenny.

Najsłynniejszy rycerz Okrągłego Stołu na ścianach w Siedlęcinie

Jest to unikat na skalę światową. W Wielkiej Sali na trzeciej kondygnacji Wieży Książęcej w Siedlęcinie ściany zdobią polichromie. Są to naj­star­sze w Pol­sce sce­ny ścien­ne o te­ma­ty­ce świe­ckiej i je­dy­ne na świe­cie za­cho­wa­ne in si­tu, czyli na miejscu, śre­dnio­wie­czne ma­lo­wi­dła przedstawiające his­to­rię Sir Lan­ce­lo­ta z Je­zio­ra, naj­więk­sze­go z ry­ce­rzy Okrą­głe­go Sto­łu. Przypuszczalnie powstały one w la­tach 1320-1330 za czasów Henryka I Jaworskiego lub w latach 40-tych XIV wieku z polecenia Bolka Małego.

Malowidła zostały zapomniane i przez dziesiątki lat były ukryte pod warstwami farby. Odkryto je dopiero po 1880 roku, w czasie remontu. Jeszcze przed II wojną światową przeprowadzono prace archeologiczne mające na celu przywrócenie malowidłom dawnego wyglądu. Niestety popełniono wiele błędów i przemalowań.

Dopiero w 2006 roku dokonano właściwych prac archeologicznych, które usunęły błędy i przywróciły pierwotny stan.

Malowidła robią niesamowite wrażenie, choć dzieło nigdy nie zostało ukończone. Najprawdopodobniej w wyniku śmierci artysty.

Wieża Książęca w Siedlęcinie zabytkową perełką Dolnego Śląska #JestTyleDoOdkrycia National Geographic

Wieża Książęca w Siedlęcinie zachwyciła podróżników oraz ekspertów i trafiła na interaktywną mapę #JestTyleDoOdkrycia National Geographic jako zabytkowa perełka Dolnego Śląska. To spore wyróżnienie i zachęta dla turystów.

To praktycznie nieznany w Polsce zabytek, który jest unikatem w skali światowej. Główną atrakcją gotyckiej wieży są malowidła przedstawiające legendę o sir Lancelocie, co wskazuje na powiązania właścicieli wieży z kręgami arturiańskimi.- czytamy w rekomendacji National Geographic.

Możesz zwiedzić Wieżę Książęcą w Siedlęcinie i zobaczyć unikatowe na skalę światową malowidła

Wieża Książęca w Siedlęcinie jest czynna do zwiedzania codziennie:
- w sezonie (maj – październik) w godzinach od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:30),
- poza sezonem (listopad – kwiecień) w godzinach od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 15:30).

Cennik:
bilet normalny 10 zł;
bilet ulgowy 6 zł;
bilet grupowy 6 zł.

Dzieci do 4 roku życia mają wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto