Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko w marcu doszło do 55 pożarów. Większość z nich to nielegalne spalanie nieużytków rolnych. Stop paleniu traw!

OPRAC.: red.
Straż Pożarna Jelenia Góra
Straż pożarna w Jeleniej Górze interweniowała kilkadziesiąt razy w terminie od 8 do 21marca. W ciągu kilkunastu dni pożar gaszono aż 55 razy! Niestety, większość czasu spędzono na gaszeniu traw, które mimo trwających kampanii informacyjnych nadal stanowią prawdziwą plagę.

41 pożarów traw na terenie Jeleniej Góry i w powiecie

Od 8 marca do 21 marca 2022 odnotowano 55 pożarów i aż 41 z nich (75 procent) to interwencje jednostek ochrony przeciwpożarowej związanych z pożarami nieużytkowanych powierzchni rolniczych, traw, trawników na terenach nierolniczych.

24 razy gaszono pożar na terenie Jeleniej Góry i 17 razy w powiecie karkonoskim. Strażacy apelują o rozsądek, bo zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków mogą być w tym samym czasie potrzebni do ratowania życia. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

Przypominamy, że pożary, o których mowa, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy.

Wypalanie traw jest szkodliwe i bardzo niebezpieczne!

Wiosenne wypalanie traw to plaga, która co roku szerzy się w marcu i kwietniu. Umyślne podpalenia wynikają z przekonania, że zabieg ten użyźni glebę i pozwoli ją „oczyścić” z zeschniętej trawy. Nic bardziej mylnego! Nie można wypalać traw, ponieważ dym zawiera wiele substancji szkodliwych i dla ludzi, i dla zwierząt. A to niejedyny powód, dla którego wypalania traw należy zaprzestać.

– Podczas wypalania traw uszkodzona zostaje mikrofauna i mikroflora – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Owady oraz inne małe żyjątka giną w płomieniach. Choćby dżdżownice, które spulchniają ziemię. Mikroflora jest natomiast niezbędna do utrzymania równowagi biologicznej w biocenozie. Giną pożyteczne owady, takie jak pszczoły, trzmiele, biedronki, a także ptaki i ssaki żyjące na łąkach.

Poza tym, że na wypalaniu traw ucierpi ziemia, oczywistym zagrożeniem jest pożar. Z łąki, czy nieużytku, ogień rozprzestrzenia się szybko i, wbrew przekonaniu podpalaczy, nie da się go kontrolować. Zagraża i budynkom, i ludziom. W pożarach będącym skutkiem wypalania traw płoną domy i zabudowania gospodarcze. Są też wypadki śmiertelne. Niestety co roku wczesną wiosną dowiadujemy się o takich wypadkach.

O ile niszczenie przyrody nie każdego przekonuje, to pamiętajmy, że co roku w pożarach, wywołanych przez wypalanie traw giną też ludzie – w 2019 roku ofiar śmiertelnych było 10, w 2022 r. – już 15 marca zginęła pierwsza osoba, starszy mężczyzna z powiatu cieszyńskiego. Powodem jego śmierci był prawdopodobnie pożar, będący skutkiem właśnie wypalania traw.

Zobaczcie jeleniogórskich strażaków w akcji!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto