MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulubionym miejscem wypoczynku jeleniogórzan był basen miejski w Sobieszowie pod Chojnikiem. Zamknięto go w 1998 roku. Dlaczego?

Alina Gierak, EC
Stan obecny dawnego basenu miejskiego w Sobieszowie oraz sobieszowski basen w latach 1935-1938
Stan obecny dawnego basenu miejskiego w Sobieszowie oraz sobieszowski basen w latach 1935-1938 Eliza Ciepielewska/fotopolska.eu
W upały zastanawiacie się, gdzie by tu odpocząć nad wodą i nad basenem. Wcale nie tak dawno mielibyście w Jeleniej Górze do wyboru cztery odkryte baseny: Rakownicę, basen przy ulicy Lubańskiej, basen w Sobieszowie oraz basen przy ulicy Sudeckiej. Pozostał tylko ten ostatni. Pisaliśmy już o historii znikania dwóch jeleniogórskich basenów. Teraz poznajcie los akwenu pod Chojnikiem. Obejrzyjcie stare zdjęcia oraz przedstawiające co pozostało.

Spis treści

Basen w Sobieszowie pod Chojnikiem od 1910 roku

Kąpielisko powstało w 1910 roku przy dzisiejszej ulicy Łazienkowskiej w Sobieszowie. Było ulubionym miejscem dla rodzinnych wypraw. Jeleniogórzanie często łączyli wycieczkę na Chojnik i pobyt na basenie. Na starych pocztówkach i zdjęciach widać tłumy wypoczywających wśród zieleni, a w tle Chojnik z zamkiem.

Basen przetrwał do dzisiejszych czasów. Jeszcze w 1995 roku wypoczywali tu jeleniogórzanie. Jak wspominają, ceny biletów były tańsze niż na basenie przy ulicy Sudeckiej, więc sporo było tu młodzieży i rodzin z dziećmi. W wakacje były tu tłumy.

Wypoczynkowi przy Łazienkowskiej sprzyjały piękne położenie basenu, idealny dojazd, trawiasta, częściowo zadrzewiona plaża. Jeleniogórzanie spędzali tu cały dzień.

Zamknięcie basenu w 1998 roku

Pływalnię zamknięto z powodów ekonomicznych oraz zdrowotnych. Kąpielisko było popularne wśród jeleniogórzan, bo dzięki stałemu dopływowi z Wrzosówki, woda była tu zawsze czysta.

Innego zdania był jednak sanepid, który w 2001 roku zamknął kąpielisko. Okazało się, że Wrzosówka, choć jest górską rzeką i żadna fabryka jej nie zanieczyszcza, niesie z wodą zbyt dużo chemikaliów z gospodarstw domowych, głównie detergentów. Wiązano to z wybudowanym w sąsiedztwie osiedlem domków jednorodzinnych.

Mieszkańcy Sobieszowa starali się wymóc na władzach miejskich założenie filtrów i uruchomienie kąpieliska. Brakowało jednak pieniędzy. Zdaniem ówczesnych władz miasta trzeba byłoby od nowa budować całą nieckę, bo dno basenu wybudowane zostało z płyt chodnikowych i nie trzymało wody.

Ambitne plany na terenie po basenie

W 2006 roku, gdy obiekt był już zdewastowany, znalazł się inwestor, który chciał tam wybudować całoroczne kąpielisko z wykorzystaniem wody z gorących podziemnych źródeł.

Zainteresowany inwestor chciał wydzierżawić od miasta na 20 lat teren przy ul. Łazienkowskiej Oprócz basenów miał zostać zbudowany hotel na ok. 100 miejsc noclegowych.

Z tych planów nic nie wyszło. Ówczesna rada miejska nie zgodziła się na 20-letnią dzierżawę. Projekt upadł całkowicie.

W 2013 roku pojawił się nowy pomysł i kolejna firma, która obiecywała, że w ciągu 4-5 lat zagospodaruje teren po basenie w Sobieszowie i wybuduje na nim hotel.

W 2024 roku nadal w tym miejscu nic się nie dzieje. Zobaczcie zdjęcia z dawnych lat i tego co pozostało po basenie w Sobieszowie.

Przeczytajcie TUTAJ o basenach w Jeleniej Górze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto