Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim zawodnicy pobiegną przez Śnieżkę, Szrenicę i Śnieżne Kotły. Bieg upamiętnia alpinistę Tomka Kowalskiego

Alina Gierak
Alina Gierak
24 lutego na karkonoskich szlakach spotkacie zawodników Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Kibicujcie im!
24 lutego na karkonoskich szlakach spotkacie zawodników Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Kibicujcie im! ZUK
Po raz dziesiąty zawodnicy zmierzą się z górskimi warunkami i wymagającą trasą podczas startu w Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim. Zawody uchodzą za jedne z najtrudniejszych tego typu zimowych zmagań w Polsce. Bieg jest memoriałem Tomka Kowalskiego - alpinisty i ultramaratończyka, który zginął jedenaście lat temu podczas zimowej wyprawy na Broad Peak.

Spis treści

W tym roku przypada jubileuszowa edycja biegu. X Zimowy Ultramaraton Karkonoski odbędzie się 24 lutego br. w Karpaczu. Te wymagające zawody już na stałe wpisały się w kalendarz zimowych sportowych imprez. Warto wspomnieć, że to właśnie ZUK był pierwszym zorganizowanym w Polsce (a może i w Europie) zimowym ultramaratonem.

Memoriał Tomka Kowalskiego

Pierwsza edycja Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego pamięci Tomka Kowalskiego odbyła się w 2014 roku. Bieg z założenia miał być trudny i wymagający, jak cele które stawiał sobie Tomek.

Był ultramaratończykiem, zapalonym sportowcem, alpinistą, himalaistą, człowiekiem, który kochał życie i spełniał marzenia. Zdobył kilkanaście szczytów m.in. Mont Blanc, Kilimandżaro, Elbrus, Aconcaguę, cztery z pięciu siedmiotysięczników wchodzących w skład Śnieżnej Pantery. Góry kojarzą się z nim nierozerwalnie. W nich trenował, wspinał się, tam został na zawsze.

W tym roku minie 11 lat od śmierci Tomka podczas zimowej wyprawy na Broad Peak i pierwszego w historii zimowego wejścia na ten szczyt przez czterech polskich himalaistów (w tym Tomka).

Wymagające górskie warunki

Od samego początku bieg przyciąga na linię startu wszystkich tych, którzy chcą stawić czoła Karkonoszom w zimowym wydaniu. A te potrafią być wyjątkowo kapryśne i fundować wręcz ekstremalne warunki (zwłaszcza w okolicy Śnieżki - najwyższego szczytu).

Zawodnicy muszą być zatem przygotowani na silny wiatr, opady deszczu lub śniegu, oblodzenia, niską temperaturę i momentami nawet bardzo złą widoczność.

Start zlokalizowany w Szklarskiej Porębie i metę w centrum Karpaczu dzieli 48 górskich kilometrów.

Trasa przebiega przez

  • Śnieżne Kotły,
  • Szrenicę,
  • Przełęcz Karkonoską,
  • Śnieżkę,
  • Przełęcz Okraj
  • Budniki.
  • Limit czasowy na pokonanie całej trasy wynosi 10,5 godziny.

To dla nas duży powód do radości i dumy, że przez tak długi czas udaje się organizować to wydarzenie z niesłabnącą popularnością. Cieszy nas fakt, że zawodnicy tak chętnie u nas startują i że w gronie ekipy organizatorskiej i wolontariuszy mamy wciąż wspaniałych ludzi, którzy zarażają dobrą energią i wspominają Tomka Kowalskiego – mówi Agnieszka Korpal, organizatorka Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego.

Emocjonujące widowisko dla kibiców

Na tegorocznej liście startowej znajdują się czołowi polscy zawodnicy, którzy zacięcie będą walczyć o najlepsze lokaty.

Towarzyszenie biegaczom na ostatnich finiszowych metrach na deptaku w Karpaczu na pewno będzie świetnym widowiskiem dla kibiców.

Poprzednie lata pokazały, że o miejscu mogą zadecydować sekundy! Organizatorzy zapraszają mieszkańców całego regionu, turystów, rodziny i znajomych uczestników ZUK-a do wspólnego kibicowania wzdłuż ul. Konstytucji 3-ego maja (meta na wysokości Hali Sportowo-Widowiskowej).

Rok temu zwycięzca Michał Rajca przybiegł na metę po 4 godzinach i 16 minutach, pobijając rekord trasy! Liczymy, że wzorem lat ubiegłych na mecie na deptaku w Karpaczu nie zabraknie kibiców, których obecność i doping jest dla biegaczy i dla nas bezcenny – podkreśla Agnieszka Korpal.

Partnerami wspierającymi X Zimowy Ultramaraton Karkonoski są: Miasto Karpacz, Województwo Dolnośląskie, Miasto Jelenia Góra oraz partner sprzętowy HOKA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto